LIDÉ JSOU NAŠE NEJVĚTŠÍ BOHATSTVÍ ISO 9001:2000   ISO 10006:2003

Předvídání kvalifikačních potřeb

Probíhající projekty

Název projektu FORJOBS - FORECASTING JOBS AND SKILLS
Trvání projektu 2008 - 2010

Dvouletý mezinárodní projekt v rámci komunitárního programu PROGRESS. V první fázi projektu jsou vypracovány v zemi každého partnera analýzy podmínek fungování trhu práce, politiky zaměstnanosti, struktury a vývoje profesně kvalifikačních charakteristik zaměstnanosti. Druhá fáze je zaměřena na aktivity předvídání budoucího vývoje zaměstnanosti v odvětvích a profesích, v jejímž rámci budou ověřeny možnosti aplikace modelu, který je používán v Itálii. Na základě dostupných statistických dat bude model vyzkoušen také v České republice.

Název projektu TRANSFERABLE SKILLS ACROSS ECONOMIC SECTORS - ROLE AND IMPORTANCE FOR EMPLOYMENT AT EUROPEAN LEVEL
Trvání projektu 2010 - 2011

Mezinárodní projekt, jehož hlavním řešitelem je RPIC-VIP, s.r.o. Zkoumá přenositelné kompetence v členských zemích EU, ekonomických sektorech i skupinách profesí a vychází ze zpracovaných sektorových studií na evropské úrovni a z aktivity New Skills for New Jobs.

Název projektu DEVELOPING AND PILOTING AN EMPLOYER SURVEY ON SKILL NEEDS IN EUROPE
Trvání projektu 2010 - 2011

Mezinárodní projekt, jehož hlavním řešitelem je TNS Infratest Sozialforschung, Munich, Germany a Fraunhofer-Institut fur Arbeitswirtschaft und Organisation IAO, Stuttgart, Germany. Cílem je vyvinutí nástrojů šetření zaměřené na budoucí kvalifikační potřeby na podnicích v EU a provedení pilotního šetření ve vybraných zemích.

Ukončené projekty

Název projektu ITP – Institut trhu práce (Aktivita č. 5: Systém analýz a prognóz kvalifikačních potřeb)
Trvání projektu 2006 - 2008

Logo ITP Cílem projektu ITP, který se uskutečňuje v pěti pilotních krajích, je modernizace veřejných služeb zaměstnanosti a zlepšení jejich kvality a dostupnosti pro jednotlivé skupiny klientů. Partnery v projektu jsou NVF, Hospodářská komora a MPSV. NOZV realizuje aktivitu č. 5, která je zaměřena na navržení systému pravidelných analýz a prognóz kvalifikačních potřeb trhu práce a jejich využití pro činnost služeb zaměstnanosti. Bude zahrnovat vyhodnocení zahraničních přístupů k analýzám a prognózování a navržení metodik a postupu v ČR, návrh zakomponování analýz do systému veřejných služeb zaměstnanosti, pilotní ověření metodiky, vytvoření internetového portálu.

24. září pořádala NOZV v Praze workshop k výstupům a doporučením sektorových studií, zpracovaných v rámci projektu ITP. Zúčastnila se ho řada expertů z oblasti vzdělávání, decizní sféry, škol, Czechinvestu a další. V rámci workshopu se řešila následující témata:

  1. Systém předvídání kvalifikačních potřeb a jeho využití veřejným sektorem,
  2. Budoucnost a konkurenceschopnost elektrotechnického průmyslu a ICT služeb,
  3. Nabídka a poptávka po profesích a kvalifikacích na budoucím trhu práce.

Program Workshopu k předvídání kvalifikačních potřeb Dokument PDF

Shrnutí workshopu Dokument PDF

Prezentace z Workshopu k předvídání kvalifikačních potřeb:

Výstupy z projektu:

Text ve formátu PDF Braňka, J., Havlíčková, V: Systém analýz a prognóz kvalifikačních potřeb trhu práce. Informační seminář pro zahraniční odborníky (prezentace). Praha, 2/2008. NOZV-NVF.
Text ve formátu PDF Braňka, J., Lapáček, M.: Systém analýz a prognóz kvalifikačních potřeb trhu práce (prezentace). Konference projektu ITP, Velké Karlovice, 1/2008. NOZV-NVF.
Text ve formátu PDF Braňka, J.: Systém analýz a prognóz kvalifikačních potřeb trhu práce zdokonalí služby zaměstnanosti. ProFuturo, listopad 2007, č.3, str. 5, NVF 2007.
Text ve formátu PDF Braňka, J., Havlíčková, V., Šímová, Z.: Předvídání kvalifikačních potřeb - Sektorové studie. ProFuturo, květen 2007, č.2, str. 7, NVF 2007.
Text ve formátu PDF Braňka, J., Havlíčková, V., Šímová, Z.: Předvídání kvalifikačních potřeb - Kvantitativní projekce. ProFuturo, květen 2007, č.2, s. 6, NVF 2007.

 

Název projektu Vyhodnocování střednědobé potřeby kvalifikací
Trvání projektu 2004 - 2009

Ilustrace - čarodějnice Třetí komponenta pětiletého projektu Společnost vědění - nároky na kvalifikaci lidských zdrojů a na vzdělávání (2004 - 2009) řešeného v rámci výzkumného programu "Moderní společnost a její proměny". Soustředí se na vyhodnocování střednědobé potřeby kvalifikací v závislosti na budoucích vývojových tendencích v ekonomice. V rámci projektu budou vypracovány dvě pětileté kvantitativní projekce potřeby kvalifikované práce (s cca dvouletým odstupem), vycházející z odvětvových prognóz zaměstnanosti. Výsledky projekce budou ověřovány kvalitativními postupy využívajícími zejména sekundárních analýz, srovnávacích studií vývoje potřeb kvalifikací v zahraničí, expertních diskusí a fokusních skupin. Rovněž bude zpracována pilotní sektorová studie. Součástí prací je i další rozvoj metodického aparátu pro včasnou identifikaci kvalifikačních potřeb. Na řešení se podílí vedle Observatoře také Výzkumný ústav práce a sociálních věcí a Cerge-EI.

Výstupy z projektu:

Text ve formátu PDF Havlíčková, V.: Projekce zaměstnanosti v odvětvích do r. 2010 pro Českou republiku. Statistika. 2007, č.5, s. 384-403.
Text ve formátu PDF Braňka, J., Havlíčková, V., Šímová, Z.: Předvídání kvalifikačních potřeb - Kvantitativní projekce. ProFuturo. Květen 2007, č.2, s. 6.
Text ve formátu PDF Účast v dalším vzdělávaní pracovníků kvalifikačně náročných profesí v ČR a EU.Working Paper NOZV-NVF č. 3/2005. Praha, NOZV-NVF 2005.
Text ve formátu PDF Projekce zaměstnanosti v ČR na období 2005-10 v členění dle ekonomických odvětví. Working Paper NOZV-NVF č. 4/2005. Praha NOZV-NVF 2005.

Název projektu Rozvoj systému a metodiky prognózování potřeb kvalifikace na trhu práce, včetně návrhů pro vědu a výzkum
Trvání projektu 2002 - 2003

Projekt byl třetí komponentou širšího projektu "Vzdělávání, výzkum a vývoj jako klíčové faktory rozvoje společnosti a ekonomiky" řešeného v rámci výzkumného programu MPSV "Moderní společnost a její proměny". Navázal na práce zahájené v r. 2002 v projektu "Doladění metodiky, datových vstupů a struktur pro zavedení kvantitativního a kvalitativního předvídání kvalifikačních potřeb do praxe, včetně přípravy interpretace výstupů pro uživatele" (viz projekt níže). Věnoval se aktuální situaci v oblasti včasné identifikace potřeby kvalifikované práce V ČR i v zahraničí, metodice zpracování sektorových studií kvalifikačních potřeb, přinesl výsledky aplikace kvantitativního prognostického modelu ROA-Cerge a ukázal některé možnosti jejich využití. Prognostický model ROA-Cerge byl rozšířen o segment substituční poptávky po kvalifikacích, navržen způsob využití statistických informací o mzdách pro doplnění prognostických výsledků a navrženy další úpravy pro zlepšení prediktivních funkcí modelu.

Výstupy z projektu:

Text ve formátu PDF Rozvoj systému a metodiky prognózování potřeb kvalifikace na trhu práce, včetně návrhů pro vědu a výzkum. Praha, NOZV-NVF 2004.
Text ve formátu PDF Přílohy 1 - 9, (soubor ZIP)
Text ve formátu PDF Přílohy ke kap. 6 (soubory ZIP):

 

Název projektu Vybudování systému stálé prognostické činnosti v oblasti kvalifikačních potřeb trhu práce
Trvání projektu 2002 - 2003

Projekt zpracovaný pro MPSV navrhl vytvoření systému stálé prognostické činnosti založené na kvantitativním a kvalitativním základě, a to pro národní, regionální a sektorovou úroveň. Řešil rovněž možnosti zajištění spolupráce příslušných odborných institucí a zabýval se i otázkou finanční náročnosti systému pravidelného vypracovávání projekcí včetně identifikace možných finančních zdrojů.

Výstupy z projektu:

Text ve formátu PDF Systém prognózování potřeby kvalifikací v České republice: návrh na vybudování funkčního systému pro národní a regionální úroveň (abstrakt) Praha, NOZV-NVF 2003.

 

Název projektu Doladění metodiky a datových vstupů pro předvídání kvalifikačních potřeb trhu práce
Trvání projektu 2002

Projekt zpracovaný pro MPSV byl zaměřen na zdokonalení struktury vstupních dat kvantitativního prognostického modelu ROA-Cerge, řešení možností doplnění prognostického modelu o aktuální mzdové údaje a přizpůsobení struktury prognostických výstupů pro využití v jiných informačních systémech. Byla rovněž zkoumána možnost pravidelného zpracovávání makroekonomických prognóz vývoje zaměstnanosti v odvětvích. Projekt byl navržen jako dvouletý a byl podle rozšířeného zadání dokončen v r. 2003 ve výzkumném programu "Moderní společnost a její proměny" (viz výše projekt "Rozvoj systému a metodiky prognózování potřeb kvalifikace na trhu práce, včetně návrhů pro vědu a výzkum").

 

Název projektu Identifikace nedostatkových kvalifikací na českém trhu práce
Trvání projektu 2002 - 2003

Projekt podporovaný MPSV který analyzoval kvalifikační potřeby zaměstnavatelů z hlediska: trvale neobsaditelných pracovních míst, problémů, se kterými se setkávají zaměstnavatelé při náboru pracovníků, chybějících dovedností a znalostí zaměstnanců podle jednotlivých kvalifikací, neumístitelnosti kvalifikovaných osob na trhu práce z důvodů chybějících dovedností a znalostí pro potřeby zaměstnavatelů a z hlediska výhledů potřeb investorů a zaměstnavatelů.

Výstupy z projektu:

Text ve formátu PDF Identifikace nedostatku kvalifikací na českém trhu práce. Praha, NOZV-NVF 2003.
Text ve formátu PDF Podkladové studie a materiály ke studii "Identifikace nedostatku kvalifikací na českém trhu práce". Praha, NOZV-NVF 2003.

 

Název projektu Tacis Twinning - Analýza kvalifikačních potřeb v zemích procházejících ekonomickou transformací
Trvání projektu 2000 - 2001

Cílem projektu financovaného ETF bylo podpořit vytvoření informačního systému sledování vývojových trendů a kvalifikačních požadavků trhu práce v Kyrgyzii a Mongolsku. Specifickým úkolem byla příprava na použití kvalitativní metodologie pro analýzy kvalifikačních potřeb v regionech a odvětvích. Observatoř spolu se svými francouzskými kolegy z regionální Observatoře Burgundska předávala zkušenosti s metodikami analýzy kvalifikačních potřeb mongolským a kyrgyzským expertům.

 

Název projektu "LABOURatory" - Předvídání vzdělávacích potřeb
Trvání projektu 1999 - 2001

Logo Labouratory Dvouletý mezinárodní projekt Regular forecasting of training needs: comparative analysis, elaboration and application of methodology realizovaný v rámci programu Leonardo da Vinci, jehož cílem bylo porovnání existujících kvantitativních a kvalitativních metod předvídání budoucích kvalifikačních potřeb trhu práce a návrhu modelu pravidelných projekcí. Projekt spolupracoval se špičkovými odbornými institucemi ve Francii, Holandsku, Německu, Irsku a ČR. Jeho dalšími partnery bylo Polsko a Slovinsko.

Výstupy z projektu:

Text ve formátu PDF Předvídání kvalifikačních potřeb: vypracování a pilotní ověření metodologie. Praha, NOZV-NVF 2001. ISBN 80-238-7549-3.
Text ve formátu PDF Forecasting skill needs: methodology elaboration and testing. Praha, NOZV-NVF 2001. ISBN 80-238-7550-7.
Text ve formátu PDF Prognózování potřeby vzdělání a odborné kvalifikace v zemích procházejících ekonomickou transformací: poučení vyplývající ze západoevropských zkušeností. Praha, NOZV-NVF 1999.
Text ve formátu PDF Forecasting Education and Training Needs in Transition Economies: Lessons from the Western European Experience. Praha, NOZV-NVF 1999. ISBN 80-211-0338-8.

 

Název projektu Kvalifikační potřeby a institucionální rozvoj v Ostravském regionu
Trvání projektu 1999 - 2001

Projekt podporovaný ETF byl zaměřen na analýzu souladu regionální poptávky a nabídky na úrovni jednotlivých kvalifikací a skupin profesí a na posouzení schopnosti regionu využít prostředky strukturálních fondů pro saturaci kvalifikačních potřeb. V rámci projektu bylo realizováno šetření podnikových záměrů týkajících se přijímání a propouštění pracovníků určitých kvalifikačních stupňů a profesí. Dále bylo provedeno vyhodnocení informační a institucionální struktury a vazeb v regionu z hlediska jeho připravenosti na budoucí účast na projektech financovaných z Evropského sociálního fondu.

Výstupy z projektu:

Text ve formátu PDF Analýza rozvoje odborného vzdělávání a institucionálního rozvoje v Ostravském regionu. Praha, NOZV-NVF 1999. ISBN 80-211-0336-1.
Text ve formátu PDF Analysis of VET and Institutional Development in the Ostrava Region. Torino, ETF 1999.