Název projektu | Programme for International Assessment of Adult Competencies |
Trvání projektu | 2010 - 2013 |
Tříletý výzkumný projekt PIAAC je zaměřen na hodnocení úrovně základních dovedností potřebných pro úspěch v běžném životě i na pracovním trhu u dospělých ve věku 16-65 let a mapuje rovněž využití těchto dovedností v každodenním osobním i pracovním životě. Do mezinárodního projektu OECD PIAAC je v současnosti zapojeno 25 zemí světa. V České republice výzkum probíhá v letech 2010-2013 a garantem jeho realizace je Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV). NVF se na projektu podílí ve sdružení se společností SC&C jako řešitel veřejné zakázky ÚIV. Hlavním cílem projektu je provést v ČR výzkum gramotnosti dospělých OECD PIAAC v souladu s mezinárodními standardy a podle mezinárodně stanoveného harmonogramu. Samotnou realizaci terénního výzkumu provádí partner projektu - společnost SC&C. Úkolem NVF je zejména podílet se na adaptaci všech instrumentů, na analýze a interpretaci dat ze šetření PIAAC pro účely hodnocení efektivity vzdělávacího systému v ČR a pro formulace národní vzdělávací politiky a přípravy nástrojů pro zdokonalení systému celoživotního vzdělávání. Realizace výzkumu v České republice je financována z Evropského strukturálního fondu a rozpočtu ČR. Další informace o celém projektu na www.piaac.cz.
Název projektu | Centrum výzkumu konkurenční schopnosti české ekonomiky |
Trvání projektu | 2005 - 2011 |
Projekt (2005-2011) realizovaný v rámci programu na podporu výzkumu a vývoje MŠMT "Výzkumná centra". "Centrum výzkumu konkurenční schopnosti české ekonomiky" (CVKS) je tvořeno třemi pracovišti (Ekonomicko-Správní Fakulta MU Brno, Centrum Ekonomických Studií a Národní observatoř). Výzkum v rámci CVKS je realizován ve čtyřech vzájemně propojených komponentách - růstová výkonnost a stabilita, institucionální kvalita, inovační výkonnost, kvalita lidských zdrojů. Národní observatoř je zodpovědná za zpracování čtvrté komponenty. Více informací naleznete na stránce Národní observatoře věnované CVKS.
Výstupy z projektu:
Ročenka konkurenceschopnosti České republiky 2008-2009. Praha. Linde 2010.
Analytická část kapitoly Kvalita lidských zdrojů
Statistická část kapitoly Kvalita lidských zdrojů
Ročenka konkurenceschopnosti České republiky 2007-2008. Praha, Linde 2008.
Analytická část : Kapitola Kvalita lidských zdrojů
Statistická část : Kapitola Kvalita lidských zdrojů
The competitiveness yearbook of the Czech Republic : Chapter Quality of human resources
Ročenka konkurenceschopnosti České republiky 2006-2007. Praha, Linde 2007.
Analytická část: Kapitola Kvalita lidských zdrojů
Statistická část: Kapitola Kvalita lidských zdrojů
The competitiveness yearbook Czech Republic : analysis ZIP file
Ročenka konkurenceschopnosti České republiky 2005. Praha, Linde 2006.
1. část - Ukazatele: Kapitola Kvalita lidských zdrojů
2. část - Analýza: Kapitola Kvalita lidských zdrojů
Czesaná, V., Matoušková, Z., Havlíčková, V.: Další vzdělávání v ČR - celoživotní učení. Working Paper NOZV-NVF č. 6/2006. Praha, NOZV-NVF 2006.
Kvalitativní náročnost české ekonomiky v mezinárodním srovnání. Working Paper NOZV-NVF č. 2/2005. Praha, NOZV-NVF 2005.
Název projektu | Společnost vědění - nároky na kvalifikaci lidských zdrojů a na vzdělávání |
Trvání projektu | 2004 - 2009 |
Pětiletý projekt (2004-2009) v rámci programu "Moderní společnost a její proměny" vyhlášeného MPSV. Hlavním řešitelem projektu je Národní observatoř, partnery projektu jsou VÚPSV a SÚ AV. Projekt je rozdělen do tří komponent. První komponenta se zaměřuje na zkoumání vztahu vzdělávacích a inovačních aktivit na národní, odvětvové a podnikové úrovni. Druhá komponenta si klade za cíl vyhodnotit, zda a jakými mechanismy přispívá systém dalšího vzdělávání k přípravě lidských zdrojů pro kvalifikačně náročné činnosti a pro pracovní činnosti využívající moderní technologie ke konkurenceschopnosti české ekonomiky. Třetí komponenta se soustřeďuje na vyhodnocování střednědobé potřeby kvalifikací v závislosti na budoucích vývojových tendencích v ekonomice s cílem přispět k optimalizaci nabídky a poptávky po kvalifikacích.
Výstupy z projektu:
Kofroňová, O., Czesaná, V., Vymazal, J.: Účast v dalším vzdělávaní pracovníků kvalifikačně náročných profesí v ČR a EU. Working Paper NOZV-NVF č. 3/2005. Praha, NOZV-NVF 2005.
Matoušková, Z., Kofroňová, O.: Přístupy inovačních podniků k získávání a rozvoji lidských zdrojů. Working Paper NOZV-NVF č. 1/2006. Praha, NOZV-NVF 2006.
Název projektu | YOUTH - Young in Occupations and Unemployment: Thinking of their better integration in the labour market |
Trvání projektu | 2007 - 2008 |
Zadavatelem projektu je Evropská komise (Employment, Social Affairs and Equal Opportunities DG), koordinátorem projektu je italský institut ISFOL a partnery jsou vedle NVF ještě italský CESOS a maďarská Szent István University Gödöllö. Projekt si klade za cíl vytvořit komplexní přehled současné evropské praxe při integraci mladých lidí na trh práce a vybrat ty praktiky, které mají potenciál zlepšit aktuální i budoucí stav. Analýza bude provedena ve 27 zemích EU, a to s ohledem na ekonomické a demografické vývojové trendy a situaci na trhu práce, za 7 vybraných zemí budou zpracovány podrobné kvalitativní studie (ČR, Maďarsko, Německo, UK, Itálie, Dánsko, Rumunsko). Hlavním teoretickým rámcem je koncept flexicurity, který řeší rozpor mezi flexibilitou pracovního trhu a sociálními jistotami.
Výstupy z projektu:
Výstupy z projektu na stránkách Evropské komise
Selected measures important for the employment, good working and living conditions of the young people : the Czech Republic. Praha, NOZV-NVF 2007.
Bibliografie
Přehled opatření (Česká republika, Estonsko, Lotyšsko, Malta, Polsko, Slovensko) ZIP file
Další dokumenty:
Wilthagen, T., Tros, F.: The concept of flexicurity : a new approach to regulating employment and labour marktets. 2003.
Varieties of flexicurity : reflections on key elements of flexibility and security. European Parliament Committee on Employment and Social Affairs, 2007.
EEO Review : Autumn 2005 (National reports on youth employment).
Název projektu | Podpora zaměstnávání starších osob |
Trvání projektu | 2007 |
Projekt VÚPSV, jehož cílem je identifikace situace a problémů zaměstnávání starších osob a zejména příprava zásobníku vhodných námětů, z nichž by mohla decizní sféra podle situace na trhu práce realizovat vhodná řešení. V rámci projektu je prováděno několik sociologických šetření, ankety expertů úřadů práce, statistické analýzy, je mapována legislativa a existující opatření v rámci různých politik v ČR a v zemích EU.
Tým NOZV má na starosti analýzy a formulaci zásobníku vhodných řešení v rámci oblasti rozvoje dovedností, kvalifikací a dalšího vzdělávání starších pracovníků.
Název projektu | Růstová výkonnost a kvalitativní konkurenceschopnost české ekonomiky |
Trvání projektu | 2005 - 2007 |
Tříletý projekt (2005-2007) financovaný Grantovou agenturou ČR. Hlavním řešitelem projektu je Grantový fond Vysoké školy ekonomie a managementu, Národní observatoř je spoluřešitelem. Projekt si klade za cíl komplexně analyzovat zdroje a výsledky růstové výkonnosti a kvalitativní konkurenceschopnosti ČR a identifikovat související hospodářsko-politické implikace pro podporu přechodu na znalostně založenou ekonomiku. Národní observatoř se soustředí na vyhodnocení úrovně a struktury kvalifikační nabídky a poptávky a vzdělávacích příležitostí v rámci celoživotního učení.
Název projektu | Vzdělávání, výzkum a vývoj jako klíčové faktory rozvoje společnosti a ekonomiky |
Trvání projektu | 2003 |
Projekt MPSV (2003) řešený v rámci výzkumného programu MPSV Moderní společnost a její proměny. Tematicky byl rozdělen na čtyři komponenty: 1. Návrh obsahu a tvorby systému dalšího profesního vzdělávání, 2. Technologický rozvoj, výzkum a vývoj a související kvalifikační požadavky v podnikatelské sféře, 3. Rozvoj systému a metodiky prognózování potřeb kvalifikace na trhu práce, včetně návrhů pro vědu a výzkum a 4. Syntetická analýza a doporučení. Observatoř zpracovala komponentu druhou a třetí. Druhá komponenta byla zaměřena na nalezení hlavních bariér na straně kvalifikace pracovní síly, které brání podnikatelské sféře v realizaci vlastního výzkumu a vývoje a zavádění nových technologií a inovací. Nastínila možnosti odstraňovaná těchto bariér a formulovala doporučení pro politiku rozvoje lidských zdrojů.
Výstupy z projektu:
Technologický rozvoj, výzkum a vývoj a související kvalifikační požadavky v podnikatelské sféře. Praha, NOZV-NVF 2004.
Název projektu | Lidské zdroje v České republice |
Trvání projektu | 1999 - 2003 |
Cílem projektu financovaného z prostředků MPSV, EU (program Phare) a ETF bylo založit ediční řadu věnovanou analýzám celoživotního učení a trhu práce v ČR ve vztahu k vývoji v zemích EU. Byly vydány dvě publikace. Publikace z roku 1999 byla zaměřena na analýzu počátečního a dalšího vzdělávání, na vývojové tendence prosazující se na trhu práce a na motivační mechanismy rozvoje lidských zdrojů. Druhá publikace z roku 2003 se zabývala zejména nároky na kvalifikace a dovednosti spojené s integrací do evropského trhu práce, účastí na dalším vzděláváním a jeho charakteristikami, nároky a podmínkami flexibility na trhu práce.
Výstupy z projektu:
Lidské zdroje v České republice 2003. Praha, NOZV-NVF 2004. ISBN 80-86728-06-4.
Human resources in the Czech Republic 2003. Praha, NOZV-NVF 2004. ISBN 80-86728-06-4.
Lidské zdroje v České republice 1999. Praha, NVF, ÚIV 1999. ISBN 80-211-0325-6.
Human resources in the Czech Republic 1999. Praha, NVF, ÚIV 1999.
Název projektu | Analýza podmínek a důvodů rozdílných přístupů malých a středních podniků k rozvoji lidských zdrojů |
Trvání projektu | 2002 - 2003 |
Projekt (2002-2003) financovaný MPSV. Cílem projektu bylo zmapovat situaci a identifikovat základní bariéry realizace rozvoje lidských zdrojů v malých a středních podnicích. Výstupem je studie rozdělená na dvě části. První část tvoří analýza o čtyřech hlavních kapitolách (úvod, malé a střední podniky v národní ekonomice, přístupy malých a středních podniků k rozvoji lidských zdrojů, závěry a doporučení). Druhou část tvoří zásobních dobrých zkušeností rozvoje lidských zdrojů v malých a středních podnicích (inspirativní příklady z praxe).
Výstupy z projektu:
Zpráva o situaci v rozvoji lidských zdrojů malých a středních podniků. Praha, NOZV-NVF 2003.
Název projektu | Profesní identita: flexibilita a mobilita na evropském trhu práce (FAME) |
Trvání projektu | 2000-2003 |
Tříletý výzkumný projekt (2000-2003) v rámci 5. rámcového programu Evropské komise. Projekt zkoumal vzdělanostní, tržní, globální vývojové a podnikové faktory působící na flexibilitu a mobilitu pracovní síly a chování podniků v Německu, Velké Británii, Francii, České republice, Estonsku, Řecku a Španělsku. Více informací naleznete na www.itb.uni-bremen.de/projekte/fame/fame.htm.
Název projektu | Lidské zdroje v kontextu regionálního rozvoje: Výsledky podnikového šetření ve vybraných odvětvích regionu Severozápad |
Trvání projektu | 2000-2001 |
Dvouletý projekt (2000-2001) iniciovaný Evropskou vzdělávací nadací. Cílem projektu bylo podpořit rozvoj regionálních strategií v kontextu programování Phare a přípravy na Evropský sociální fond. Výsledkem je studie, která na základě podnikového šetření analyzuje klíčové regionální potřeby podniků, jejich postupy v oblasti rozvoje lidských zdrojů a potíže, se kterými se setkávají. Studie byla zpracována v pěti zemích (v ČR, Estonsku, Maďarsku, Litvě a Polsku) a hlavním výstupem projektu je srovnávací analýza, kterou zpracovala Evropská vzdělávací nadace.
Výstupy z projektu:
Lidské zdroje v kontextu regionálního rozvoje: výsledky podnikového šetření ve vybraných odvětvích regionu Severozápad. Praha, NOZV-NVF 2002. ISBN 80-903125-2-7.
Human resources in the context of the regional development. A company skills survey. Torino, ETF 2002.
Název projektu | Příprava MPSV a Služeb zaměstnanosti na Evropský sociální fond |
Trvání projektu | 2000 |
Projekt (2000) v rámci grantu VUPSV poskytl přehled o rámci fungování Evropského sociálního fondu (ESF). Zpracovaná studie zmapovala stav přípravy České republiky na ESF a specifikovala nároky, které bude klást programová a implementační fáze využití ESF na Ministerstvo práce a sociálních věcí, Správu služeb zaměstnanosti a úřady práce. Byla naznačena možná implementační schémata pro realizaci projektů ESF.
Název projektu | Úloha politiky zaměstnanosti a služeb zaměstnanosti ve státní vzdělávací politice |
Trvání projektu | 1999 |
Studie (1999) zpracovaná v rámci grantu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VUPSV). Studie se věnovala posouzení struktury vzdělávací soustavy a její průchodnosti, faktorům ovlivňujícím bezprostřední i dlouhodobou zaměstnatelnost absolventů škol a propojení počátečního vzdělávání se světem práce.
Výstupy z projektu:
Koncepce prvotního vzdělávání z hlediska úkolů politiky zaměstnanosti. Praha, NOZV-NVF 1999.