Projekt výzkumu Aplikace individuálních akčních plánů ve službách zaměstnanosti ČR, jehož zadavatelem bylo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (odbor 42 - realizace služeb zaměstnanosti), byl realizován Střediskem podpory poradenských služeb v období květen - prosinec 2009.
Cílem projektu bylo na základě podrobné analýzy dosavadních teoretických poznatků i praktických zkušeností připravit doporučení a varianty návrhů na inovaci pracovních postupů při aplikaci individuálních akčních plánů (dále jen "IAP"), zvýšit tak jejich účinnost a atraktivnost a umožnit zavedení její jednotné aplikace na úřadech práce v České republice dle § 33 odst. 2 novely zákona č. 435/2004 o zaměstnanosti.
Řešení projektu vycházelo z expertní analýzy dostupných odborných materiálů a zejména z výsledků empirického šetření mezi odborníky, kteří s IAP pracují, a to jak na úřadech práce (pro potřeby výzkumu bylo vybráno cca 10 úřadů práce z celé ČR), tak v dalších institucích, zaměřených zejména na sociální práci a rozvoj lidských zdrojů, včetně zohlednění významných zahraničních zkušeností a inspirací (výzkumný tým na IAP pohlížel jako na poradenský nástroj sloužící k aktivizaci klienta a současně usnadňující poradci klientovo vedení k převzetí odpovědnosti za svoje pracovní uplatnění a za zvýšení zaměstnatelnosti).
Komplexnost předloženého řešení se odráží také v jeho návaznosti na nově vytvořený model "zónového" poradenství na ÚP (jehož je Středisko podpory poradenských služeb NVF, o.p.s. tvůrcem), na procesní toky vně i uvnitř ÚP při aplikaci IAP, a na odborný rozvoj pracovníků úřadů práce, zejména poradců ke zprostředkování. Naší snahou byla maximmální uplatnitelnost výstupů projektu v praxi úřadů práce.