Studijní cesty do Cork City, která se uskutečnila od 28. září do 4. října 2008, se zúčastnili 2 pracovníci úseku zaměstnanost NVF, 4 účastníci ze Správy služeb zaměstnanosti Ministerstva práce a sociálních věcí a 2 účastníci z ÚP. Výměnu zkušeností zajistila zprostředkovatelská organizace CILA Group.
Během výměny zkušeností navštívili odborníci z oblasti služeb zaměstnanosti FÁS - Úřad pro zaměstnanost a rekvalifikaci, kde se seznámili s informačním systémem registrace uchazečů o zaměstnání a školení, se způsobem využívání databáze samostatného vyhledávání, s kariérním poradenstvím, se způsobem předávání informací o právech zaměstnanců a zaměstnavatelů, s APZ, se službou pro jobseekers a pro zaměstnavatele a se systémem párování odpovídajících volných míst a jobseekers.
Účastníci navštívili Úřad pro sociální a rodinné záležitosti - Department of Social & Family Affairs. Zde získali poznatky z oblasti sociálního zabezpečení, o systému základních a doplňkových dávek, o sociálním pojištění, o používaných IT systémech a o jejich provázanosti s dalšími aktéry na trhu práce, seznámili se se samoobslužnými systémy a s druhy osobních služeb.
Dalším navštíveným místem byla organizace na podporu mikro-podniků Enterprice Ireland - Cork City Enterprise Board. Zde účastníci shromáždili informace o klíčových aktivitách organizace, o provázanosti s partnery na trhu práce, o druzích podpory pro mikro-podniky a o typech tréninkových programů a o druzích podpor pro začínající podnikatele.
V Tréninkovém centru FÁS v Bishopstownu se účastníci seznámili se strukturou a řízením organizace, se systémem financování organizace, s provázaností tréninkového centra se vzdělávací a zaměstnavatelskou sférou, s IT systémy pro služby zaměstnanosti a pro komunity a se strategickým plánem vzdělávacího centra do roku 2009.
Skupinu účastníků přijal poslední den stáže starosta města Cork City pan Brian Bermingham a prostřednictvím prezentace jim přiblížil historii regionu Cork and Kerry, seznámil je se současnými směry vývoje města a s rozvojovým plánem města do roku 2013.
Prezentace/Dokumenty/Informační materiály/Brožury:
V případě vašeho zájmu o výše zmíněné informace/materiály/dokumenty, které byly získány během studijní cesty v Cork City, kontaktujte prosím koordinátora studijní cesty paní Ing. H. Vošahlíkovou, Národní vzdělávací fond, Opletalova 25, 110 00 Praha 1, e-mail: vosahlikova(zavinac)nvf(tecka)cz.
V období od 19. do 25. října 2008 se uskutečnila výměna zkušeností osmi českých odborníků z oblasti zaměstnanosti (1 pracovník NVF, o.p.s., 3 pracovníci MPSV, 4 pracovníci ÚP) v Barceloně. Pracovní program připravila organizace MS Barcelona (www.msbarcelona.com ), která již téměř 10 let spolupracuje s českými vzdělávacími institucemi a podnikatelskými subjekty v oblasti výměn a stáží v rámci programu Leonardo da Vinci jako přijímající/zprostředkovatelská organizace.
Výměna zkušeností byla zaměřena na poznání informačního systému ve veřejných službách zaměstnanosti v Katalánsku. Studijní návštěvy se uskutečnily v organizaci Servei d'Ocupació de Catalunya (služby zaměstnanosti Katalánska), ve sdružení odborových organizací v průmyslu (PITC), v poradenském centru (Barcelona Activa), ve vzdělávacím zařízení (CAN JAUMANDREU) a v instituci pro sociální začleňování (INSERCOOP). Absolvovaný program rozšířil odborné znalosti účastníků včetně jazykových dovedností. Výměna poskytla všem účastníkům inspiraci k uplatňování poznatků v ČR. Účastníky zejména zaujala následující fakta:
Katalánsko
SOC
Informační systém pro zprostředkování zaměstnání:
Souhrn a závěry z návštěvy SOC:
Jedná se o obdobu Sekce 4 MPSV ČR. SOC spravuje úřady práce Katalánska (celkem 70 úřadů). Účastníci stáže byli seznámeni s aktuální situací a vývojem na španělském a katalánském trhu práce, ve druhé části pak s informačním systémem, který bude koncem roku 2008 zaveden pro automatické evidování aktivity uchazečů v propojení s výplatou jejich sociálních dávek. Česká strana nejvíce ocenila způsob zapojení španělské samosprávy do řešení problémů spojených s nezaměstnaností. Další informace na webové adrese www.oficinadetreball.cat.
Pacte Industrial Training Commission (PITC) je sdružení odborových organizací v průmyslu, které napomáhá rozvoji průmyslového sektoru a jeho konkurenceschopnosti. Má vytvořeny 4 komise odborníků, které organizují a řídí aktivity v následujících oblastech:
Sdružení "Profesní vzdělávání" vytváří studie o úrovni profesního vzdělávání. Má 2 části: první je zaměřena na úroveň a druhá část na databáze. Databázová část má 5 kapitol: nabídka vzdělávání, inovační centra, indexy průmyslové aktivity, statistiky/grafy a průmyslové zóny. Profesní vzdělávání má 3 formy:
Sdružení PITC zpracovává podklady pro lepší koordinaci. Neustále sleduje počty vzdělávacích zařízení, trendy ve vzdělávání, vzdělávání mužů a žen. Ze sčítání lidu a dalších dat (jsou v kontaktu s ÚP) sledují přechod studentů ze školy do zaměstnání.
Souhrn a závěry z návštěvy PITC:
Jedná se o obdobu Hospodářské komory ČR. V Barceloně má tato organizace roli podpůrné instituce pro úřady práce a město. Provádí průzkumy zaměstnanosti, prognózy uplatnění absolventů oborů místních škol, plány mobility a dopravní obslužnosti průmyslových zón apod. Aktivními členy paktu je cca 80 organizací. Další informace na webové adrese www.pacteind.org .
Jedná se o poradenské centrum pro metropolitní oblast Barcelony. Je otevřené každý den od 08,00 do 20,00 hod. a poskytuje široké spektrum poradenských služeb, vzdělávacích kurzů, apod. V Barceloně v současné době:
Centrum Barcelona Activa je zaměřeno na 3 základní pilíře:
Vlastní činnost centra je zaměřena na:
V oblasti podpory lidských zdrojů se orientují na zlepšení profesních znalostí a dovedností. Protože vznikají nové požadavky na trhu práce, sledují na 750 profesí, které průběžně katalogizují a podrobně popisují z hlediska požadavků na jejich vykonávání. Podle toho pak zaměřují poradenství. Vycházejí z tezí, že nezaměstnané je třeba:
Odborníci Barcelona Activa průběžně pracují na 15 vytipovaných hospodářských vycházejících sektorů (economic emerging sectors), vytvořili k nim podrobnou charakteristiku vč. popisu profesí a evidenci nabídek, která je k dispozici zájemcům ve formě digitální platformy. Tu mohou využívat zájemci zcela anonymně, tj. i zaměstnaní lidé mohou touto formou hledat si nové místo a profesně růst. Platforma nabízí různé aplikace formou hry otázek a odpovědí s časovým limitem, aby zájemce poznal, jak postupovat při přípravě na hledání zaměstnání a kde jsou jeho silné a slabé stránky, atd.
Rozpočet Barcelona Activa činí 23,4 mil eur ročně a je tvořen takto:
Vzdělávací zařízení CAN JAUMANDREU je založené městem a je součástí organizace Barcelona Activa. Poskytuje základní poradenství realizované v malých skupinách.
Osobní setkání se zájemcem probíhá ve 3 rovinách:
Profesní vzdělávání:
Zkušební program je připravován pro lidi, kteří mají příslib pracovní smlouvy. Vzdělávací zařízení pro tyto osoby organizuje pracovní výcvik, v rámci kterého např. postavili vzdělávací zařízení v objektu, který vyčlenilo město (to se zbavilo prázdné a nevyužívané průmyslové budovy). V současnosti se orientují více na výcvik ve službách (řemeslníků je dostatek), trvání zkušebního programu - 6 měsíců až 2 roky.
Otevřený prostor - lidé dostávají zdarma základní poradenství pro hledání zaměstnání a sami si hledají práci. Mají možnost využívat všechny nástroje informační podpory, tj. telefon, fax, PC, poradenské služby.
Souhrn a závěry z návštěvy Barcelona Activa
Jedná se o soukromé zařízení ve 100 % vlastnictví města Barcelony, jehož náplní práce je aktivizovat občany k práci, k zakládání mikropodniků a k dalšímu vzdělávání (obdoba s českými IPS a business centry je velmi vzdálená). Instituce sídlí v několika objektech dříve využívaných průmyslovými podniky, kterým po ústupu průmyslu z Barcelony hrozilo chátrání. Společnost Barcelona Activa z prostředků města, EU, ministerstev Katalánska, Španělska a dalších donátorů přeměnila bývalé tovární haly a sklady na podnikatelský inkubátor, technologické parky, multimediální učebny a otevřená centra vzdělávání dospělých. Účastníci stáže navštívili např. halu vybavenou veškerou multimediální technikou, kde se středoškolské studenti seznamovali v dopoledních hodinách s aktuálními možnostmi na trhu práce Barcelony a blízkého okolí. Vzdělávání dospělých poskytující klíčové kompetence pro trh práce zaměstnaným i nezaměstnaným probíhá pravidelně ve večerních hodinách. Další informace na webové adrese www.barcelonactiva.cat.
INSERCOOP je malá soukromá organizace poskytující základní motivační a poradenské služby. Působí 12 let. Jejich klienty jsou obtížně zaměstnatelní lidé (nejen uchazeči o zaměstnání) - imigranti, nízkopříjmové skupiny obyvatel, bývalí i současní narkomani, OZP, lidé bez vzdělání, dlouhodobě nezaměstnaní.
Klienti jsou do Insercoopu vysíláni nejen úřady práce, ale také centry pro pomoc lidem se závislostmi, městem Barcelona, azylovými domy či věznicemi (existuje institut předčasného ukončení trestu z důvodu nalezení zaměstnání, pokud odsouzený se nachází v poslední třetině svého trestu), nebo přicházejí dobrovolně.
Hlavní problém těchto lidí je stav beznaděje, málo placená nebo krátkodobá práce. Úroveň minimální mzdy je ve Španělsku v současné době příliš nízká na to, aby se mohli vymanit ze sociálního dna.
V INSERCOOPu nejsou vzděláváni, ale jsou motivováni a orientováni k hledání práce. Učí se číst v inzerátech, hledat práci v různých médiích a jednat se zaměstnavateli.
Insercoop je tedy v podstatě partnerem ÚP, pro který se realizují granty. Účastní se výběrového řízení v různých programech pro obtížně zaměstnatelsné občany. Jsou tak financováni i z ESF.
Souhrn a závěry z návštěvy INSERCOOP
Tato instituce má nejblíže českým agenturám práce, ovšem její zaměření není s jejich praxí příliš srovnatelné, protože klienty družstva jsou výhradně lidé ohrožení sociálním vyloučením - dlouhodobě nezaměstnaní, mentálně postižení, narkomani, mladiství s nedokončeným odborným vzděláním, osoby v hmotné nouzi a imigranti. Krédem Insercoopu je "naučit lidi najít a udržet si zaměstnání", proto jim zaměstnání sami nehledají, ale pomáhají jim v jejich aktivitě, např. je učí orientovat se v místním metru, pomáhají zajistit si školení či provádí pracovní asistenci. Více informací na: www.insercoop.com.
Prezentace/Dokumenty/Informační materiály/Brožury:
V případě vašeho zájmu o výše zmíněné informace/materiály/dokumenty, které byly získány během studijní cesty v Barceloně, kontaktujte prosím koordinátora studijní cesty pana Ing. H. Roldána, Národní vzdělávací fond, Opletalova 25, 110 00 Praha 1, e-mail: roldan(zavinac)nvf(tecka)cz.
Stáže v Plymouthu proběhly v termínu od 2. - 8. 11. 2008 pro 5 účastníků (3 pracovníci NVF, o.p.s. a 2 ředitelé ÚP) a v termínu od 13. - 19. 9. 2009 pro 3 pracovníky NVF, o.p.s. První stáž připravila společnost Tellus Group Ltd., druhou studijní návštěvu zprostředkovala organizace EuroPartnership Agency Ltd.
Tellus Group Ltd.: www.tellusgroup.co.uk
Jedná se o společnost, která se skládá ze dvou součástí: Work Experience UK (dále WEUK) a Tellus Plymouth English Centre (dále TPEC). WEUK podporuje projekty mobilit mezi zeměmi Evropské unie (Leonardo da Vinci a Erasmus) a je na ně specializována (má šestiletou praxi v této oblasti). TPEC je škola s třicetiletou tradicí a je zaměřena na výuku AJ. Škola realizuje výcvikové programy i v rámci programů Grundtvig a Comenius.
Remploy Plymouth: www.remploy.co.uk
Jedná se o organizaci s celostátní působností, která je zaměřena na práci se zdravotně postiženými, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní (jsou přesně stanovena kritéria, kdo se může stát účastníkem programů). Jednání se zúčastnila ředitelka Christine Ewings. Organizace je financována z prostředků ministerstva, které má na starosti zdravotně postižené. Rozpočet je stanoven na pět let dopředu a částečně prostředky získávají i z ESF.
Klienti se hlásí na Remploy dobrovolně, protože věří, že organizace jim pomůže najít zaměstnání. Remploy na základě poradenského pohovoru zjistí, co klient potřebuje, a zajistí formou krátkodobých kurzů potřebné dovednosti.
Organizace má řadu kontaktů na zaměstnavatele, kteří zaměstnávají osoby se zdravotními problémy, a jsou v každodenním kontaktu s personalisty těchto firem. Zaměstnavatelé za zaměstnání osob zdravotně postižených nic nedostávají; profitem zaměstnavatele je, že získá motivovaného a připraveného pracovníka na konkrétní pracovní pozici. Remploy zajistila v celé Velké Británii v roce 2007 dlouhodobá pracovní místa pro 4 300 osob se zdravotním postižením.
JOBCENTREPLUS Plymouth: www.jobcentreplus.gov.uk
Navštíveny byly obě pobočky JOBCENTREPLUS v Plymouthu. V regionu není příliš zastoupen průmysl. Orientace je především na služby a rozvoj cestovního ruchu. V oblasti vznikla řada nových Call center např. významných telekomunikačních firem. Je zde podporován rozvoj drobného podnikání. Nezaměstnanost se drží na úrovni celostátního průměru.
V JOBCENTREPLUS je důraz kladen na využití samoobslužného systému při hledání volných míst. V databázi je více než 400 tisíc volných míst - tato místa jsou k dispozici i na internetu. Pro nahlašování volných míst a sdělování informací o volných místech mají vytvořené CALLCENTRUM, kde poradci sdělují informace o místech nejen na lokálním území, ale i kdekoliv ve Velké Británii.
V rámci svých činností JOBCENTREPLUS realizují program pro nezaměstnané, tzv. "New Deal", který nabízí osobám pobírajícím podporu v nezaměstnanosti pomoc a podporu při hledání nového zaměstnání, včetně rekvalifikací a přípravy na zaměstnání. Po získání nového zaměstnání může svými aktivitami napomáhat k udržení si tohoto pracovního místa.
Program New Deal se zpravidla realizuje ve třech etapách. První etapa trvá 16 týdnů a zahrnuje vyhotovení akčního plánu, profesní poradenství, vyhotovení životopisu atd. Druhá etapa trvá minimálně 13 týdnů a během ní je proveden výběr vhodné rekvalifikace a následně její absolvování. Pokud nezaměstnaný nezíská nové pracovní místo během těchto 2 etap, pokračuje dále do závěrečné fáze, kde poradce poskytuje nezaměstnanému další pomoc a podporu při hledání vhodného zaměstnání. Tato třetí etapa může trvat až 26 týdnů.
Program je určen především pro pět základních cílových skupin - mladí ve věku 18-24 let, osoby starší 25 let, osoby nad 50 let, zdravotně postižení a samoživitelé - osoby pečující a vychovávají děti do 16 let.
JOBCENTREPLUS mohou nabídnout zaměstnavateli úhradu mzdových prostředků na osobu zaměstnanou z programu New Deal po dobu prvních měsíců pracovního poměru.
TAXI FAST: www.taxifast.co.uk
Jedná se o soukromou taxislužbu, která je největší v Plymouthu a má nejvíce taxíků v Anglii. Zaměstnává i řidiče z České republiky. Zajišťuje i vzdělávání řidičů taxi. Výcviková střediska má i v Praze a Wroclavi. Vzdělávání trvá 4 týdny. Řidiče společnost nezaměstnává, každý řidič si za 170GBP týdně pronajme taxi a stává se soukromým podnikatelem.
Brožury:
Pluss, původně Industrial Services Group, vznikl ze společného ujednání mezi Radami hrabství Devon, Plymouth a Torbay. V roce 2003 došlo k organizačním změnám a dne 1. srpna 2005 vznikla organizace Pluss.
Pluss je společností s ručením omezeným, která svůj zisk nepřerozděluje. Je spravována obecním úřadem.
Je společným vlastnictvím správních rad města Devon, Somerset, Plymouth a Torbay, které na chod společnosti dohlíží.
Poskytuje nejen služby spojené se vzděláváním a hledáním či udržením zaměstnání, ale i služby podporující mobilitu při překonávání každodenních bariér. Osoby se zdravotním postižením mohou být přímo v jednotlivých divizích zaměstnány. Tvoří zhruba polovinu zaměstnanců. Organizace Pluss rovněž nabízí podporu zaměstnavatelům zaměstnávající OZP.
Jednotlivé divize poskytují širokou škálu kvalitních výrobků a služeb jako je např. výroba, servis a prodej kompenzačních pomůcek či zařízení pro usnadnění mobility osob se zdravotním postižením
Udržují širokou škálu partnerství na místní, regionální a národní úrovni včetně Ministerstva práce a penzí, místních úřadů, zdravotních pojišťoven, Learning and Skills Council, regionálních a národních zaměstnavatelů a průmyslu.
Divize "Služby zaměstnanosti":
Divize "Vybavení a pomůcky pro mobilitu":
Divize "Zpracovatelský průmysl":
Nová koncepce práce s klienty je zaváděna postupně od dubna 2009. Je nazývána "Jobseeker´s Regime and Flexible New Deal" a skládá se z části realizované Jobcentry Plus (Jobseeker´s Regime) a z části realizované výhradně externími dodavateli ("providers"), Flexible New Deal.
Jobseeker´s Regime je název pro způsob práce s klienty založený na rozčlenění aktivit podle délky nezaměstnanosti, resp. podle délky pobírání dávek ("Jobseeker´s Allowance"). Nově příchozí klient absolvuje čtyřicetiminutové úvodní interview s pracovníkem Jobcentre Plus ("new jobseeker interview" = NJI), ve kterém klient s poradcem stanoví, jaké jsou možnosti a potřeby klienta, a jakým způsobem klient bude hledat zaměstnání. Výstupem tohoto interview je podepsaný dokument, který shrnuje konkrétní kroky k nalezení práce ("Jobseeker´s Agreement").
Tento dokument obsahuje obvykle pravidelné návštěvy Jobcentre Plus, hledání volných pracovních míst, přípravu CV atp. Klient se např. zaváže, že se bude 2x týdně aktivně ptát potenciálních zaměstnavatelů, mají-li volné místo vhodné pro něj, úkoly nezaměstnaného jsou tedy velmi konkrétní a návodné. Po tomto prvním interview navštěvuje klient pravidelně (např. každou druhou středu v 11:30hod.) poradce Jobcenter Plus, který ověří klientovo aktivitu v hledání práce a odešle příslušnou částku podpory na klientův účet ("jedním kliknutím" ze svého počítače). Návštěvy trvají zpravidla cca 5min, tímto způsobem se postupuje cca do 3. měsíce nezaměstnanosti (přesněji do 13. týdne). V této době se od klienta očekává, že si bude práci hledat samostatně, období je souhrnně pojmenováno jako "Stage 1".
Další fáze práce s klientem, kterou zajišťuje Jobcenter Plus, "Stage 2", probíhá v období od 13. do 26. týdne nezaměstnanosti, tj. cca od 3 měsíců nezaměstnanosti do 1 roku nezaměstnanosti. Fáze začíná důkladnějším rozhovorem s poradcem, který je nazýván "13.week review meeting". Cílem tohoto rozhovoru je zjistit, jakými dalšími způsoby lze klientovi pomoci v nalezení zaměstnání, jaké jsou jeho potíže a překážky v cestě k nalezení zaměstnání. Zpravidla pak následují intenzivnější návštěvy klienta v Jobcentre Plus, obvykle každý týden po dobu 6 týdnů, poté méně často.
Pokud klient ani po 26 týdnech (cca půl roku) nenalezne zaměstnání a dále pobírá Jobseeker´s Allowance, následuje tzv. "26-week review meeting", tedy další hlubší rozhovor s poradcem Jobcentre Plus. Od této chvíle je klient ve 3. fázi Jobseeker´s Regime ("Stage 3"). V průběhu poradenského sezení klient s pracovníkem Jobcentre Plus sestaví osobní akční plán ("Personal Action Plan"), dle kterého pak klient postupuje. Cílem je opět co nejvíce zlepšit šance klienta nalézt zaměstnání, a samozřejmě také podpořit aktivitu klienta. Po půlroce nezaměstnanosti je klientům nabízena také řada dalších aktivit ke zlepšení jejich šance k nalezení zaměstnání, tzv. "6 Month Offer". Sem patří: Recruitment Subsidy ("odměna pro zaměstnavatele, kteří na určitou dobu nezaměstnaného zaměstnají"), Self Employment - Adice, Self Employment - Payment (poradenská a finanční podpora nastartování samostatně výdělečné činnosti), Volunteering, Work Focused Training. Tato fáze trvá až do 12. měsíce evidence klienta.
Pokud klient zůstane nezaměstnaný i po dosažení 12 měsíců v evidenci, je převeden do programu "Flexible New Deal" (FND), kde zůstává max. dalších 12 měsíců. FND zahrnuje vysoce individualizované poradenské a jiné služby, které směřují k umístění klienta zpět na trh práce. Tyto služby již neposkytují Jobcentre Plus, nýbrž vybraní externí dodavatelé ("providers"). Výběr těchto poskytovatelů je dvoustupňový: nejprve je vybráno na 5 let několik velkých poskytovatelů na národní úrovni, tito velcí poskytovatelé pak zadávají zakázky svým (zpravidla menším) subdodavatelům. Platby za tyto služby se řídí dosaženými výsledky, konkrétně počtem klientů, kteří si nalezli zaměstnání a po určitou dobu v něm setrvali.
Ve všech stupních práce s klientem existuje možnost zkrátit klientovi dávky, pokud neplní své dojednané povinnosti či jinak nespolupracuje na nalezení a udržení si vhodného zaměstnání.
Jobseeker Regime and Fleixible New Deal (JRFND) schematicky:
Shekinah Mission v Plymouth a Torbay je charitativní organizace s prvky sociálního podniku (social enterprise), jejímž cílem je pomáhat lidem bez domova, bývalým delikventům, osobám se zkušeností se závislostí na návykových látkách, a jiným sociálně vyloučeným a ohroženým skupinám. Patří mezi tzv. one step charitativní organizace. To znamená, že pomáhá sociálně slabým klientům k přechodu do života ve společnosti, tak aby pomoc probíhala v "jednom kroku" (v krátkém časovém úseku) a neprohlubovala v klientech potřebu dlouhodobé závislosti na charitativní podpoře. Jejím hlavním cílem je navrátit či v některých případech poprvé uvést klienty do pracovního života či jinak přispět k jejich socializaci. Ve svém portfoliu má tato organizace různorodé projekty, z hlediska cílových skupin i zaměření (získávání pracovních a učebních návyků, socializace formou různých volnočasových aktivit, zvyšování kvalifikace, osobnostní rozvoj aj.). Některé programy zvyšují dovednosti a kvalifikace klientů, jejich primárním cílem je však podpora samostatnosti a růst sebevědomí klientů tak, aby mohli nalézt nové možnosti uplatnění a začlenění do společnosti. Většina klientů má negativní vztah ke "školní" formě výuky, proto je cílem naučit je základním dovednostem, zejména zlepšení úrovně gramotnosti, nenásilnou formou. Od svého vzniku v roce 1992 Shekinah Mission významně rozšířila portfolio svých programů. Některé z nich jsou čistě charitativní, většina již vychází z koncepce sociálního podnikání.
Shekinah Mission realizuje následující programy, jejichž hlavní pilíře se vzájemně prolínají:
1. Ubytovací a asistenční služby
Drop-in centrum: Drop-in centrum se nachází v Plymouth, je otevřeno každý všední den a nabízí řadu služeb pro sociálně vyloučené klienty. Často bývá prvním kontaktním místem s klientem. Mezi základní poskytované služby patří levné jídlo a pití (z důvodu motivace klientů není zdarma), čisté oblečení, hygienické zázemí, lékařská a pečovatelská péče, poradenství v sociální oblasti, psychologická pomoc, zprostředkování úvěrového poradenství a ubytování aj.
Gates Hostel: poskytuje dočasné ubytování pro osoby bez domova. Uživatelé přes den navštěvují drop-in centrum a některý z programů odborné přípravy Shekinah Mission. Ubytování nemá otevřený charakter, ale předchází mu vstupní proces, který slouží k zhodnocení vhodnosti programu pro klienta a možností, jak mu zajistit kompletní pomoc i po opuštění hostelu.
2. Programy odborné přípravy a osobnostního rozvoje orientované na začlenění sociálně vyloučených skupin
Re-develop: Dvoudenní workshopy zaměřené na osobnostní rozvoj, které doplňují programy odborné přípravy. Workshopy jsou zaměřeny na celistvý rozvoj osobnosti (sebevědomí, asertivita, kořeny negativních návyků v chování aj.), domácí práce, zacházení s rozpočtem domácnosti, počítačové dovednosti, anglický jazyk, zdravý životní styl, tvůrčí psaní či zvládání hněvu a stresu.
Growing for Life: Tento program je realizován ve třech úrovních - sociální podnikání, dobrovolnictví a odborné vzdělávání. Program vznikl v roce 2004 ve spolupráci s projektem Eden v Cornwallu (viz dále). Program pokračuje v Torbay budováním organické farmy. Program poskytuje klientům odbornou přípravu a různé dobrovolnické aktivity. Prodej produktů farmy dává programu soběstačnost sociálního podniku.
Newleaf moving forward: Program trvá 12 týdnů a koná se dvakrát týdně. Cílovou skupinou jsou mladí lidé ve věku 16-19 let, zařazení do tzv. NEET (not in education, employment or training), což znamená, že jsou nezaměstnaní a neúčastní se formálního ani neformálního vzdělávání. Program je tematicky zaměřen na filmovou tvorbu s cílem připravit mladé na pracovní život a podpořit jejich osobnostní rozvoj.
Re-fit: kurz zaměřený na zdravý životní styl, fitness a životosprávu. Cílovou skupinou jsou dospělí lidé v mladém věku. Součástí kurzu jsou indoor i venkovní sporty, kempování, fitness a workshopy zaměřené na zdravou výživu. Cílem je podpořit pravidelný životní styl, týmový duch, přispět k celkové psychické a fyzické kondici klienta a inspirovat ho k pozitivním životním změnám. Program probíhá šestkrát do roka. Turnus trvá šest týdnů a koná se dvakrát týdně.
Re-construct: Rekvalifikační zednický a malířský kurz. Klienty doporučuje probační služba nebo útulky pro lidi bez domova, případně další agentury. Převážně jsou mezi nimi osoby podmínečně propuštěné z výkonu trestu. V rámci programu mají možnost získat certifikát NOCN (National Open College Network) Level 1. Na projektu se spolupracuje s místní stavební firmou Leadbitters.
Not for girl: Sobotní program pro otce a syny. Podpora vztahů mezi rodiči a dětmi a rozvoj otcovského modelu.
Další plánované projekty: Storm Kitchen, projekt podobný Newleaf moving forvard, místo filmové tvorby tentokrát zaměřený na cattering.
1. Podpora zaměstnanosti
Ready for Work, Plymouth Sustainable Employment Programme (PSEP) a Ready to Go: Programy zaměřené na návrat lidí (dříve bez domova nebo po výkonu trestu) do zaměstnání. Jedná se o dvoutýdenní pracovní praxe s možností uzavření dohody se zaměstnavatelem na pracovní smlouvu na dobu určitou (50 týdnů). Daří se budovat síť partnerství s významnými zaměstnavateli na lokálním pracovním trhu.
Re-build: Program navazuje na Re-constuct a pomáhá najít klientům uplatnění u partnerských zaměstnavatelů ze stavebního sektoru.
2. Sociální podnikání
Uvádí v praxi koncept sociálního podniku (social enterprise), který na rozdíl od neziskových nevládních organizací provádí výdělečnou činnost. Zisk je ale užíván k soběstačnosti tohoto podniku, který je primárně zaměřen na společensky prospěšné aktivity v lokálním prostředí. Cílem není maximalizace zisku, nýbrž jeho reinvestování zpět do vlastních aktivit a sociálně závislých osob. Efektivně nakládá se všemi podnikovými zdroji (recyklace materiálů, zaměstnávání sociálně vyloučených osob atd.), snaží se reagovat na lokální potřeby trhu a navázat síť partnerství (např. se společností Pluss, viz výše).
EDEN Projekt je turistickou atrakcí Velké Británie. Nachází se v jihozápadní Anglii v hrabství Cornwall. Je postaven na vytěženém kaolínovém dole poblíž města St. Austell.
U zrodu tohoto přírodního díla stála ve spolupráci s dalšími sponzory charitativní organizace Eden Trust, která zisk z provozu věnuje k charitativním účelům.
Projekt podporuje nejen regionální cestovní ruch, environmentální vzdělávání a výzkum, ale i zaměstnanost v regionu.
Komplex je tvořen několika kopulemi skládajících se z mnoha šestiúhelníků. Architektonické řešení je dílem Nicholase Grimshawa a společnosti Antony Hunt and Associates. Stavba trvala dva a půl roku, dokončena byla v květnu 2000. V prvním roce přinesl Projekt místní ekonomice cca 150.000.000 liber.
Ideou projektu je propojení a vzájemné působení člověka a přírody, především je znatelná závislost člověka na přírodě.
Kopule jsou nazývány tzv. Biomy. Je zde vytvořena atmosféra tropického či středozemního podnebí a doplněna o autentické repliky domorodých staveb, vodopádů a jezírek.
Learn Direct je národně uznávanou značkou pro systém vzdělávání založený na eLearningu. Touto značkou se označuje síť vzdělávacích a školících center financovaná Ministerstvem pro inovace, vysoké školství a dovednosti (Dius - Department of Innovation, Universities and Skills). Již 770 poskytovatelů vzdělávání po celé Velké Británii užívá tuto formu eLearningové výuky. Vlastníkem této značky je organizace jménem University for Industry (UfI), která byla založena v roce 1998. Během deseti let se LearnDirect stal největší eLearningovou sítí tohoto druhu na světě. Jeho hlavními výhodami je personalizace kurzů, podle úrovně vzdělání a dovedností jednotlivce, a snadný přístup ke vzdělávání pro všechny.
Systém financování celého projektu je znázorněn na schématu, viz níže. Pro rychlé zavedení systému do praxe se osvědčila metoda franšíz. University for Industry poskytuje jako franšizér eLearningové aplikace a další know-how pod značkou LearnDirect vzdělávacím a školícícm centrům po celé Velké Británii. V oblasti Devonu působí například společnost Equip Training SW Ltd, kterou jsme navšívili v Plymouth. Kromě Plymouth má tato společnost svá školící pracoviště v dalších třech městech Devonu: Exeter, Tiverton, a Torquay.
Cílem projektu Learn Direct je vyplnit rostoucí kvalifikační mezery na trhu práce. Ty jsou podle slov pana Noblea způsobeny nepružností současného britského vzdělávacího systému, který nereaguje na měnící se potřeby trhu práce. Dalším nedostatkem systému je, že umožňuje žákům snáze projít systémem povinné docházky, aniž by dosáhli patřičné úrovně vědomostí, která se od nich v 16 letech (věk ukončení povinné školní docházky) očekává. Svou roli v současné situaci na trhu práce hrál také zánik některých průmyslových odvětví ve Velké Británii.
Jak je patrné z následujících údajů, pokud nedojde ke změně, představuje nízká úroveň kvalifikací pro budoucí konkurenceschopnost Velké Británie a mobilitu obyvatel vysoké riziko:
Britská vláda uplatňuje v souvislosti s rostoucí kvalifikační mezerou na trhu práce aktivní politiku. Learn Direct patří mezi jedno z těchto opatření. Od roku 2000 prošlo tímto školícím systémem více než dva a půl milionu klientů. Školení jim pomohlo získat získat nové znalosti a dovednosti, a tím i vyšší šance na uplatnění na trhu práce. Od podzimu 2008 poskytuje také kariérní poradenství vztahující se k výběru kurzů dalšího vzdělávání, návratu do zaměstnání, možnostem čerpání podpory a péči o dítě.
V rámci stáže jsme měli možnost navštívit školící počítačové centrum a vyzkoušet si on-line vstupní testy do eLearningových kurzů. Ty jsou koncipovány tak, aby byly prověřeny základní druhy dovedností (matematické, jazykové, práce s daty aj.) a následné eLearningové školení adaptováno na potřeby konkrétního klienta.
V případě vašeho zájmu o výše zmíněné informace/materiály/dokumenty, které byly získány během studijní cesty v Plymouthu, kontaktujte prosím koordinátorku studijní cesty paní Mgr. I. Schindlerovou, Národní vzdělávací fond, Opletalova 25, 110 00 Praha 1, e-mail: schindlerova(zavinac)nvf(tecka)cz.
Osm odborníků z oblasti zaměstnanosti a profesního vzdělávání (4 pracovníci NVF, o.p.s. a 4 pracovníci ÚP) se v období od 1. do 7. 3. 2009 zúčastnilo výměny zkušeností v Itálii. Účastníci navštívili Radu provincie Reggio Emilia, Centra zaměstnanosti - Corregio a Scandiano, vzdělávací a konzultační agenturu IFOA, vzdělávací střediska ENAIP a "La Cremeria" a vzdělávací centrum Asociace průmyslu CIS. Skupina získala přehled o struktuře a systému služeb zaměstnanosti a dalšího vzdělávání v Itálii. Účastnící měli možnost se detailně seznámit s fungováním lokálních úřadů práce, zhodnotit odlišnosti a rozdíly v přístupech ke konkrétním problémům. V oblasti dalšího vzdělávání jim byly předány cenné informace a zkušenosti z oblasti profesního vzdělávání.
Provincie Reggio Emilia
Itálie je administrativně rozčleněna na 20 oblastí (krajů, regionů), 103 provincií (okresů) a cca 8 100 obcí.
Reggio Emilia (Provincia di Reggio Emilia) je italská provincie v regionu Emilia-Romagna. Sousedí na západě s provincií Parma, na východě s provincií Modena, na severu s provincií Mantova a na jihu s provinciemi Massa-Carrara a Lucca. Před sjednocením Itálie bylo území současné provincie součástí Vévodství Modena.
Činnost místní správy je zaměřena především na sociální, kulturní, ekonomický a ekologický rozvoj komunity.
Město Reggio nell´Emilia
Reggio nell'Emilia (často jen Reggio Emilia) je italské město v regionu Emilia Romagna - hlavní město stejnojmenné provincie. Město leží na římské silnici Via Emilia, pojmenované po římském konzulovi Marcu Emiliu Lepidovi, po němž neslo za antických dob název i město (Regium Lepidi) a dodnes se po něm jmenuje celý region Emilia. Před sjednocením Itálie se městu říkalo prostě Reggio, případně Reggio di Lombardia.
Počet obyvatel: 160 000
Severní část provincie zasahuje do Pádské nížiny, střední část přechází do pahorkatiny a jižní část je vyloženě horská, protože do ní zasahuje hlavní hřeben Apenin.
Hlavními dopravními tepnami v regionu Emilia Romagna, které protínají a zároveň spojují provincii Reggio Emilia s okolními oblastmi, je dálnice a s ní paralelní hlavní železniční tah z Rimini, přes Bolognu, Modenu, Reggio nell´Emilia a Parmu do Piacenzy. Provincie má tak velmi dobré dopravní napojení na italskou a evropskou dopravní síť. Více informací na: www.provincia.re.it.
Situace na trhu práce v Reggio Emilia
Provincie Reggio Emilia leží v průmyslově i zemědělsky velmi rozvinuté oblasti severní Itálie.
Klíčovými sektory jsou strojírenství, zemědělství, stavebnictví, textilní výroba a ICT. Velká část průmyslové produkce je zaměřená na export. Celý region Emilia Romagna je spolu s Lombardii nejvýznamnějším italským regionem z hlediska objemu exportu produkovaných výrobků.
Struktura zaměstnavatelů je odlišnější než u nás. Drtivou většinu zaměstnavatelů tvoří malé firmy do 15 zaměstnanců. V provincii Reggio Emilia působí téměř 59.000 firem. Ve správním obvodu jednoho ze šesti provinčních center zaměstnanosti v Corregiu žije asi 60.000 obyvatel. Působí zde asi 5.700 firem, z čehož jen asi 90 má více než 15 zaměstnanců a 4-5 má více než 400 zaměstnanců.
Reggio Emilia | Emilia Romagna | Itálie | ||
Muži | počet | 247.384 | 2.054.906 | 28.718.441 |
v % | 49,3 | 48,6 | 48,5 | |
Ženy | počet | 253.980 | 2.168.358 | 30.412.846 |
v % | 50,7 | 51,4 | 51,5 | |
Celkem | počet | 501.364 | 4.223.264 | 59.131.287 |
Hustota zalidnění | 215,67/km2 | 185,38/ km2 | 192,06/ km2 | |
Informace o vývoji imigrace v regionu
Reggio Emilia | Emilia Romagna | Itálie | ||||
2000 | 2006 | 2000 | 2006 | 2000 | 2006 | |
Celkem obyvatel | 456.003 | 501.364 | -- | -- | -- | -- |
Obyvatelé mimo EU | 19.661 | 44.707 | -- | -- | -- | -- |
% obyvatel mimo EU | 4,3 | 8,9 | 2,2 | 4,3 | 1,5 | 2,6 |
Informace o populaci ve věku 15-64 let – Pracovní síla na trhu práce
Reggio Emilia | Emilia Romagna | Itálie | ||||
muži | ženy | muži | ženy | muži | ženy | |
Pracovní síla | 137 | 100 | 1.115 | 870 | 14.740 | 9.922 |
- zaměstnaní | 135 | 96 | 1.086 | 832 | 13.939 | 9.049 |
- hledající zaměstnání | 3 | 3 | 29 | 38 | 801 | 872 |
Nepracující | 70 | 115 | 644 | 1.013 | 9.415 | 16.086 |
Celkem | 207 | 215 | 1.759 | 1.883 | 24.155 | 26.008 |
Míra zaměstnanosti 15-64 | 70,6 % | 69,4 % | 58,4 % | |||
Míra nezaměstnanosti | 2,6 % | 3,4 % | 6,8 % | |||
Zaměstnanost v jednotlivých odvětvích ekonomiky
Registrované firmy v jednotlivých odvětvích ekonomiky
Odvětví | Reggio Emilia | Emilia Romagna | Itálie |
Zemědělství | 8.137 | 74.454 | 933.265 |
Průmysl | 9.903 | 66.282 | 745.366 |
Stavebnictví | 13.802 | 78.108 | 853.289 |
Služby | 25.519 | 246.000 | 3.154.047 |
Nezařazené | 1.467 | 14.798 | 437.305 |
Celkem | 58.828 | 479.642 | 6.123.272 |
Podíl registrovaných firem v jednotlivých odvětvích ekonomiky
Registrované firmy v provincii Reggio Emilia podle oborů činnosti
Obor podnikání | Počet firem | Podíl v % |
Zemědělství, lov a lesnictví | 8.129 | 13,82 |
Rybolov, chov ryb a související služby | 8 | 0,01 |
Těžba nerostných surovin | 44 | 0,07 |
Výrobní činnosti | 9.842 | 16,73 |
Výroba a distribuce elektřiny, plynu a vody | 17 | 0,03 |
Stavebnictví | 13.802 | 23,46 |
Velkoobchod, maloobchod, opravárenské služby | 11.599 | 19,72 |
Hotely a restaurace | 2.174 | 3,70 |
Doprava, skladování a komunikace | 2.096 | 3,56 |
Peněžní a finanční služby | 856 | 1,46 |
Reality, IT, výzkum | 6.371 | 10,83 |
Vzdělávání | 121 | 0,21 |
Zdravotnictví a sociální služby | 186 | 0,32 |
Ostatní veřejné, sociální a osobní služby | 2.116 | 3,60 |
Nezařazené firmy | 1.467 | 2,49 |
Celkem | 58.828 | 100,00 |
Produkovaná přidaná hodnota podle ekonomických odvětví - vyjádřeno v milionech Eur
Odvětví | Reggio Emilia | Emilia Romagna | Itálie |
Zemědělství | 298,6 | 2.643,0 | 27.192,0 |
Průmysl | 5.413,3 | 37.840,0 | 349.777,0 |
Služby | 7.007,0 | 74.234,0 | 939.615,0 |
Celkem | 12.718,9 | 114.717,0 | 1.316.584,0 |
Podíl jednotlivých ekonomických odvětví na hrubém domácím produktu
Srovnání hrubého domácího produktu na obyvatele
Reggio Emilia | Emilia Romagna | Itálie | |
HDP/obyvatele v € | 25.550,80 | 27.278,4 | 22.337,1 |
Srovnání vývozu a dovozu důležitých komodit - vyjádřeno v tisících Eur
Komodity | Export | Import |
Vyráběné produkty | 8.061.064 | 3.385.514 |
Z toho: | ||
- potraviny | 461.000 | 390.808 |
- oděvy a módní výrobky | 1.278.486 | 546.020 |
- keramika | 841.067 | 62.936 |
- strojírenské výrobky | 3.508.442 | 679.171 |
- elektrická a elektronická zařízení | 520.932 | 353.641 |
- ostatní produkty | 1.451.037 | 1.352.939 |
Provincie Reggio Emilia | 8.079.516 | 3.487.88 | 8
Region Emilia Romagna | 45.898.309 | 28.544.993 |
Itálie | 358.633.068 | 368.080.376 |
Důležité instituce v oblasti zaměstnanosti
V Itálii existuje 5 základních typů institucí, jejichž posláním je sdružovat výrobní či obchodní firmy mající společné oborové zaměření či teritorium působnosti.
Obchodní komory (C.C.I.A.A.)
Nejvýznamnějším institucionálním článkem v rámci italské ekonomické mikrosféry je síť provinčních obchodních komor (přesný název Camera di Commercio, Industria, Artigianato e Agricoltura - v překladu Obchodní, průmyslová, řemeslná a zemědělská komora, zkratka C.C.I.A.A.), s povinným členstvím pro všechny firmy. C.C.I.A.A. se staly univerzálními "obchodními úřady", v jejichž rámci si podnikatelé "pod jednou střechou" vyřizují veškeré záležitosti spojené např. se změnou firmy, vydáváním průvodní dokumentace k exportním zásilkám, vyhledáváním obchodních partnerů, účastí na misích, seminářích atd. Více informací na: www.re.camcom.it.
Průmyslové unie
Průmyslové unie jsou asociace s dobrovolným členstvím, zahrnující různé průmyslové obory, a to vždy v rámci teritoriální provinční kompetence (např. Unione Industriali della Provincia di Udine). Všechny průmyslové unie mají stejné logo (orlice na ozubeném kole) a jsou členem Konfederace průmyslových svazů v Římě (Confindustria). Tato instituce se z hlediska její role v ekonomice dá přirovnat ke Svazu průmyslu a dopravy ČR. Další informace naleznete na: www.assind.ud.it.
Asociace malého průmyslu (API)
Asociace malého průmyslu (Associazione delle Piccole Industrie - zkratka A.P.I.) jsou dobrovolné instituce vždy v rámci provincie sdružující tzv. malé průmyslové podniky (obvykle do 10 -15 zaměstnanců). Jejich oborové zaměření není limitováno. Jsou členem Italské konfederace malého a středního průmyslu v Římě (CONFAPI - Confederazione della Piccola e Media Industria). Podrobné informace na: www.api.re.it.
Profesní svazy (Associazione di categoria)
Profesní svazy jsou oborově přesně vymezené dobrovolné instituce, jejichž posláním je posilovat rozvoj daného odvětví bez omezení teritoriální příslušnosti - jsou zpravidla ustavovány na celonárodní úrovni. Více na: www.pagineutili.it.
Smíšené bilaterální komory
Smíšené bilaterální komory jsou ustavovány běžně jako dobrovolná sdružení průmyslových, výrobních nebo obchodních firem mezi 2 zeměmi - např. Italsko-česká obchodní a kulturní komora.
Dislokace služeb zaměstnanosti v provincii Reggio Emilia
Služby zaměstnanosti jsou v provincii zajišťovány v šesti centrech zaměstnanosti (úřadech práce)
Ve všech šesti střediscích pracuje dohromady asi 70 pracovníků služeb zaměstnanosti provincie. Po roce 1999 proběhla v Itálii reforma služeb zaměstnanosti. Zákony v oblasti zaměstnanosti byly upraveny ve vztahu k EU. Kompetence národního Ministerstva práce byly převedeny na správy regionů a jednotlivých provincií. Úřady práce jsou řízeny správami jednotlivých provincií.
Aktivity a činnosti center zaměstnanosti v provinci
Služby zaměstnanosti v provincii Reggio Emilia nabízejí tyto základní služby:
Na rozdíl od služeb zaměstnanosti v České republice italské služby zaměstnanosti nezajišťují:
Činnosti, které jsou v italských službách zaměstnanosti na první pohled výraznější nebo které české služby zaměstnanosti vůbec neřeší:
S.I.L.E.R.
Systém SARE
EUREKA - databáze absolventů středních škol
Od roku 2004 ve spolupráci s 21 středními školami na území provincie provozuje administrativa provincie web aplikaci, která udržuje databázi absolventů středních škol v provincii Reggio Emilia, která pomáhá službám zaměstnanosti v provincii lépe koordinovat vyrovnávání nabídky s poptávkou na trhu práce.
Katalog profesí
Komplexní informační systém podporující poradenství pro volbu povolání.
Internetový portál provincie Reggio Emilia
Na portálu správy provincie je zveřejňována aktuální nabídka volných pracovních míst v provincii, která jsou nahlášena v centrech zaměstnanosti. Nabídka je v souvislosti s ekonomickou krizí poměrně slabá. V době našeho pobytu v provincii evidovala a uveřejňovala na tomto portálu provinční centra zaměstnanosti nabídku asi 53 volných míst. Týden na to obsahuje nabídku již jen 35 volných míst, což je na provincii s půl milionem obyvatel a s vysokou úrovní ekonomického rozvoje velmi málo.
Detail záznamu volného pracovního místa na portálu provincie RE
Anteverto
Marketingový plán
China point
Cíl podpůrných služeb a subjektů: dohoda o spolupráci při zaměstnávání osoby s postižením či znevýhodněním.
Cíle dohody:
Sociální podniky - "social cooperatives"
Zajímavým subjektem na italském trhu práce jsou tzv. "social cooperatives", což lze přeložit jako "sociální podniky".
Co to jsou "sociální podniky"?
Sociální podnikya jsou konkrétní typy spolupracující společnosti založené na základě italského práva (1991).
Za dva typy sociálních družstev se považují:
Znevýhodněné osoby jsou klasifikovány jako:
Znevýhodněné osoby musí představovat alespoň 30% zaměstnanců sociálního podniku. (typ B)
Historie
Původ "sociálních podniků": na konci 70. let byly v mnoha regionech Itálie založeny společnosti se spolupracující strukturou - s mnoha typy různých vymezení a organizačních struktur (společenská solidarita, integrace, sociální asistence). Dnes je v Itálii fenomén "sociálních podniků" velice rozšířený. V roce 2001 jich bylo v Itálii zaregistrováno 5 515 (55 % typ A, 45 % typ B), s 158 000 zaměstnanci. (I.S.T.A.T., Národní statistický úřad).
"Sociální podniky": jsou vnímány jako reforma blahobytu (sociálního státu) přicházející "odspodu".
"Sociální spolupráce je často považována za reformu sociálního státu přicházející "odspodu", jako vývoj organizovaného dobrovolnictví, které přináší inovativní řešení odpovídající potřebám obyvatel."
Tak se zrodil "dobrovolný podnikatel", jehož záměrem je vytvoření sociálního podniku. Ale "sociální podniky" byly také prosazovány "shora". Alespoň v Region Emilia Romagna byl vždycky silný vztah mezi místními úřady a "sociálními podniky".Ty byly často vytvářeny právě jimi (úřady a místními zdravotnickými službami), jako odpověď na finanční krizi veřejných sociálních služeb a k ochraně stálé zaměstnanosti ve veřejném sektoru (počátek 80. let).
V posledním desetiletí došlo k významné transformaci struktury italského vzdělávacího a školícího systému co do povahy i jeho funkcí. Podle Ústavního zákona č. 3 z roku 2001 došlo k decentralizaci a stát již nevystupuje jako jediný činitel v rámci systému. Zvýšil se význam autonomie lokálních autorit (měst, obcí, provincií, regionů) a škol.
V novém systému stát plní obzvláště tyto funkce:
Existuje zvláštní důraz na programovou a řídící koordinaci místních autorit. Podle uvedeného zákona státní a regionální autority na jedné a regionální a místní autority a školy na straně druhé musejí spolupracovat při rozvoji vzdělávací a školící politiky v souladu se specifickými místními požadavky. Tato politika musí být jednotná a musí být koordinovaná s politikou státní. Po školách, které se řídí národními pravidly, se vyžaduje prostřednictvím plánu, tvořivosti a autonomie formovat na míru šité specifické formy učení podle individuálních potřeb každého studenta.
Dalším přínosem pro vzdělávací a školící systém bylo přijetí Zákona č. 53 z roku 2003, který zajišťuje každému jedinci právo na vzdělání a školení po dobu 12 let nebo alespoň do doby, než studenti získají v 18 letech kvalifikaci.
Systém se skládá ze dvou cyklů a vyššího typu školení:
Využití zdrojů pro systém odborného školení
IFOA - Vzdělávací a konzultační středisko obchodní komory
IFOA je vzdělávací a konzultační středisko obchodní komory provincie (Training and Consulting Center of the Chamber of Commerce), které bylo založeno v roce 1971. V r. 1996 se právně osamostatnilo a v r. 1999 bylo uznáno v národním měřítku jako Institut odborné přípravy.
IFOA patří mezi přední italské neuniverzitní instituce poskytující vysokoškolské vzdělávání manažerského typu. Jedná se o stabilní dynamicky se rozvíjející vzdělávací a poradenskou instituci s velkými mezinárodními ambicemi.
IFOA je řízeno radou akcionářů, kterými jsou obchodní komora provincie, obchodní komora regionu, národní svaz obchodních komor, nadace "Peotro Manodori" z Reggio Emilia a jako zákonně autorizovaní členové instituce státní a veřejné správy: ministerstva vysokých škol a výzkumu, hospodářství, zahraničí, zástupci regionu Emilia Romagna a dalších úřadů místní správy.
Vzdělávací aktivity, s nimiž má IFOA zkušenosti a které začaly v rámci projektů ESF, zahrnují: odborný výcvik po střední škole, postgraduální master-kurzy, kurzy pro jednotlivce pro zlepšení kvalifikace, pracovní stáže a učňovský výcvik. Pozitivem je úzká spolupráce s podniky, které definují své potřeby a vytvářejí se tak potřebné profesní profily pro vzdělávání. Tím má IFOA možnost získávat potřebné informace pro budoucí trh práce a nároky na vzdělávání. Tato vazba mezi institucí IFOA a podniky dává možnost pro realizaci různých zprostředkovatelských služeb, pro realizaci stáží v podnicích a kvalifikační přípravu na budoucí uplatnění na trhu práce.
Obory: marketing a prodej, mezinárodní obchod, ICT, obchodní organizace, RLZ, maloobchod, výroba potravin, turistika, výroba a logistika, bezpečnost. Existuje úzká spolupráce s absolventy středních a vysokých škol a vazba na podniky umožňuje provádět zprostředkovací služby, stáže v podnicích a učňovskou přípravu.
IFOA má know-how také v oblasti distančního vzdělávání (je metodickým partnerem v telematické univerzitě "Universitas Merkantorum" sponzorované Italským svazem obchodních komor).
IFOA disponuje sekcí pro evropské projekty, působí jako předkladatel, koordinátor i partner, nabízí technickou pomoc pro italské organizace pro všechny fáze projektů včetně administrace. Je členem řady mezinárodních sítí např. ULIXES Consortium (otázky vzdělávání a zaměstnanosti).
V rámci fondů EU tato instituce začala realizovat vzdělávací aktivity, mezi které patří například:
Prometeo a Polaris jsou vzdělávací a výchovné programy zejména pro děti imigrantů, jejich rodiny a personál, který se touto problematikou zabývá.
Prometeo
Zabývá se mezikulturní problematikou a konzultační činnosti pro učitele základních a středních škol s velkým podílem dětí imigrantů. Základním principem je proaktivní myšlení. Typické v poslední době pro Itálii je přechod od mono k multikulturalismu, což přináší m.j. potřebu učit se jiné jazyky, což jsou velmi složité změny.
Úkolem Prometea je napomoci žákům se sžít s multikulturalismem, kriticky se zabývat procesy ve školách, kam přicházejí cizinci (děti) a jejich rodiny. Hlavním úkolem je nový způsob myšlení ve společnosti.
Reggio Emilia je velmi atraktivním regionem pro emigranty (je zde 45 měst, jedná se o průmyslové oblasti). Je to region s vysokou natalitou hlavně mezi imigranty a smíšenými manželstvími. Existuje zde mnoho malých firem založených imigranty.
Prometeo monitoruje změny ve společnosti a promítá je do školského procesu, aby je konfrontovalo s tradicionalismem. Prometeo vypracovává dlouhodobé návrhy na změny, které by měly být zavedeny do školského systému.
Prometeo poskytuje pedagogické vzdělávání:
Polaris
Program Polaris byl založen v roce 1990 s cílem poskytovat mládeži orientační poradenské služby a odborné manažerské školení v každém provinčním městě. Pro žáky končící základní vzdělání nabízí výběr dalšího vzdělávání (school oriented services). Spolupracuje s odbornými školícími centry, která jsou mimo jiné financovaná z ESF. Zabývá se prevencí předčasného opuštění školy.
Nabídky Polaris:
ENAIP je vzdělávací a rekvalifikační organizace založená v roce 1951, podporovaná ACLI (italským svazem křesťanských pracovníků). Zaměřuje se zejména na mladé lidi (15 - 18 let), kteří byli neúspěšní při získávání kvalifikace (problémová mládež, imigranti) a v programech centra dostávají druhou šanci získat včetně kvalifikace také pomoc při nalezení práce. Pro 14 - 15-leté jsou zajištěny individulání kurzy.
Centrum nabízí 5 druhů 2-letých kurzů (900 hodin/rok): kadeřník, mechanik, grafik-designér, elektrikář, pracovník v pohostinství. V současné době se v těchto kurzech v centru vzdělává 300 osob.
Metodika výuky je odlišná od běžné školy, je více zaměřena na praktické úkoly: teoretická i praktická příprava probíhá v jednom prostoru (uprostřed dílny jsou stoly, na obvodu stroje, klienti začínají na starých jednodušších strojích, posléze někteří přecházejí na moderní stroje). Studenti pravidelně docházejí na praxi do firem, mají podporu svého tutora a děti emigrantů jazykovou podporu a podporu sociální, pokud mají špatné zkušenosti z předchozí školy.
ENAIP spolupracuje i s ÚP na vytváření a realizaci rekvalifikačních kurzů pro starší lidi - kdo chce toto vzdělávání/rekvalifikaci absolvovat, musí být zaregistrován na ÚP.
Centrum je z 55 % financováno z ESF, zbytek pochází z národních zdrojů. Další informace na: www.enaip.it.
La Cremeria je luxusní vzdělávací centrum v obci Cavriago v provincii Reggio Emilia, v moderně rekonstruované staré tovární budově.
Centrum nabízí školení, výzkum a konzultační služby ve dvou oblastech:
Konkrétní činnosti:
Během jednoho roku vyškolí centrum cca 1 200 - 1 300 účastníků kurzů.
Centrum má 2 hlavní oblasti aktivit:
V roce 2004 bylo jasné, že prostředky dosud plynoucí z ESF budou citelně přesměrovány do přistoupivších zemí. Vedení CIS proto najalo výkonného manažera, který musel vymyslet a realizovat plán, který byl založený na 4 hlavních pilířích: "(1) restore, (2) open, (3) competency a and quality, (4) make more international".
V době naší návštěvy bylo centrum viditelně prosperujícím pracovištěm, které:
Poznatky účastníků:
Informační materiály/Brožury:
V případě vašeho zájmu o výše zmíněné informace/materiály/dokumenty, které byly získány během studijní cesty v Reggio Emilia, kontaktujte prosím koordinátorku studijní cesty paní PhDr. I. Tomešovou, Národní vzdělávací fond, Opletalova 25, 110 00 Praha 1, e-mail: tomesova(zavinac)nvf(tecka)cz.
V období od 19. do 25. dubna 2009 se uskutečnila výměna zkušeností čtyř českých odborníků z oblasti zaměstnanosti (1 pracovník úseku Zaměstnanost NVF, o.p.s. a 3 ředitelé ÚP) v norském městě Rakkestad. Pracovní program připravila instituce Rakkestad Kommune (www.rakkestad.kommune.no), která již téměř několik let spolupracuje s českými úřady práce a se vzdělávacími institucemi a v projektu mobility měla roli zprostředkovatelské organizace.
Výměna zkušeností byla zaměřena na poznání informačního systému ve veřejných službách zaměstnanosti v Norsku. Studijní návštěvy se uskutečnily v Rakkestad Kommune, v podniku ASVO, na úřadu práce v Rakkestadu, v krajském úřadu kraje Ostfold, ve střední škole Glemmen ve Fredrikstadu a ve vzdělávací organizaci IKT-huset v Oslu.
Rakkestad Kommune (www.rakkestad.kommune.no) tvoří sdružení několika obcí (asi 7 500 obyvatel), do níž patří i město Rakkestad. Komuny odpovídají našim menším okresům. Orgány a jejich činnosti se od roku 2006 staly součástí rozsáhlé reformy služeb zaměstnanosti v Norsku. Jedním z cílů této reformy bylo začlenit komuny a obce do podpory zaměstnanosti a poskytnout jim větší pravomoci a odpovědnosti v oblasti služeb zaměstnanosti a sociálních služeb. V prvním období reformy bylo nutné mj. vyškolit pracovníky komun a obcí pro jejich intenzivnější práci v oblasti služeb zaměstnanosti. Komuna Rakkestad byla jednou z pilotních komunit, kde reforma probíhala nejdříve. I když to vyžadovalo práci a náklady, v současné době je hlavní směr reforem hodnocen pozitivně. Obce získávají na své služby zaměstnanosti finanční prostředky od státu, jejichž objem a výsledkem jednání mezi zástupci státu a komun a obcí. V rámci reformy bylo zřízeno i 8 call center, která přispívají i k diferenciaci uchazečů o zaměstnání a k více individualizované práci s nimi, i když pro některé uchazeče je tento systém ještě neobvyklý.
V současné době jsou služby zaměstnanosti v Norsku velmi vytíženy, a to i kvůli zvyšujícím se počtům uchazečů o zaměstnání jako důsledku ekonomické recese. Trh práce v komuně je specifický strukturou ekonomiky, a to zejména vysokým podílem osob zaměstnaných v zemědělství a lesnictví (téměř 50 %). I do Rakkestadu přicházejí cizinci z různých zemí, kteří neumějí norsky a často mají odlišný kulturní základ. Část absolventů škol se uplatňuje mimo komunu.
Komuny a obce jsou odpovědné i za předškolní a základní vzdělávání. Asi 90 % dětí předškolního věku chodí do mateřských škol, na jejichž náklady zčásti přispívají rodiče. Orgány komuny se angažují i v pomoci mladým lidem při jejich přechodu ze školy do praxe. V příštích letech hodlá představitel komuny podporovat rozvoj energetiky založené na obnovitelných zdrojích, usilovat o zvýšení počtu obyvatel komuny a rozvoj péče o seniory.
Podnik ASVO (www.ostfoldasvo.no/rakkestad.html) pro zaměstnávání znevýhodněných osob v Rakkestadu byl založen v roce 1990, posledních 10 let je v nových objektech v průmyslové zóně města. Je akciovou společností, v níž má město nejvyšší podíl, zbytek mají další 4 podniky. Podobné podniky existují i v jiných komunách nebo obcích. Účelem podniku je poskytovat uplatnění asi 30 znevýhodněným osobám. Zakázky získává od různých podniků. Jsou to například jednodušší zpracování kovových či plastových dílů, balení, montážní práce, opravy pomůcek pro zdravotně postižené apod. Osoby, které tam pracují, dostávají za práci symbolickou odměnu ve výši 15 NOK (asi 45 Kč) za hodinu, dostávají ovšem příslušné sociální dávky. Finančními zdroji pro fungování ASVO jsou příspěvky od státu (jejich výše závisí na počtu obyvatel obce), příspěvky od komuny (ve výši 25 % nákladů) a zisk. Z 8 zaměstnanců ASVO jich je 6 placeno státem (prostřednictvím komuny) a 2 ze zisku. Znevýhodněné osoby do ASVO vysílá úřad práce, s nímž ASVO pravidelně spolupracuje a 6x ročně mají zástupci obou organizací schůzky. Případné zaškolování nebo další vzdělávání znevýhodněných osob hradí ASVO.
Úřad práce v Sarpsborgu (NAV - Norská organizace práce a sociální péče; http://www.nav.no/805320813.cms) Účastníci zde získali informace o reformě služeb zaměstnanosti a sociální péče, která v Norsku probíhá od roku 2006 a má být dokončena na přelomu let 2009 a 2010. Při reformě se slučují dosud izolované systémy služeb zaměstnanosti a sociální péče včetně jejich dávkových systémů do jednoho celku. Stěžejním rysem reformy je decentralizace směřující ke stavu, kdy každá ze 450 obcí má svůj úřad práce - NAV. Cílem reformy je přiblížit služby zaměstnanosti a sociální péče jejich uživatelům, a to v jedné instituci.
V současné době pracuje v norských úřadech práce (NAV) asi 18 tisíc pracovníků a jejich počty se zvyšují. Norsku pracuje 8 call center, každé z nich má asi 80 pracovníků. V současné době se pracuje na propojení 3 informačních systémů (služby zaměstnanosti, sociální a zdravotní péče, důchody). Protože v Norsku má 90 % obyvatel přístup k Internetu, je styk NAV s klienty založen na elektronické komunkiaci. Prostřednictvím webové stránky NAV se provádí registrace uchazečů o zaměstnání, předkládání veškerých žádostí a elektronické podepisování.
Míra zaměstnanosti je nyní v Norsku necelá 3 %, zvýšila se asi o 1 % v důsledku ekonomické recese. Pro styk s klienty jsou v NAV zřízeny přijímací zóny s pracovníky a počítači pro klienty. Poradenství je specializované. Mezi nezaměstnanými jsou často absolventi škol (jejich míra nezaměstnanosti dosahuje 10 %) a osoby, které často nechtějí pracovat. Registrovaní uchazeči o zaměstnání se musí každé 3 měsíce hlásit v NAV jinak je jim výplata dávek pozastavena. Existuje řada specifických programů pro různé cílové skupiny uchazečů o zaměstnání včetně podporovaného zaměstnávání nebo vzdělávání. Průběh reformy vyhodnocuje nezávislá organizace na základě kontraktu s ministerstvem práce.
Podnik Industri Produkter AS v Haldenu (http://www.industriprodukter.no) je akciovou společností, v níž má rozhodující podíl komuna Halden. Vznikl asi před 20 lety ze účelem připravovat osoby z několika cílových skupin na vstup do běžného zaměstnání, a to prostřednictvím pracovních a vzdělávacích činností. Cílovými skupinami jsou zejména osoby po delší pracovní neschopnosti kvůli zdravotním problémům, mladí lidé bez praxe, imigranti a znevýhodněné osoby. Podnik pracuje v moderních objektech v průmyslové zóně Haldenu, jejichž výstavbu a vybavení financovala z větší části komuna. Vykonávají se v nich práce spojené s výrobou několika oborů (zpracování kovů, elektrotechnika, polygrafie, lakování, gastronomie) a montážní a opravářské práce a vzdělávání. Podnik také zajišťuje zákazníkům některé služby, např. údržbářské nebo stěhovací práce pro starší lidi nebo úklid a péči o domácnost. Podnik získává zakázky od řady podniků z okolí i blízkého Švédska. Některé výrobky podnik i vyvíjí podle požadavků zákazníků. Marketingu se věnují 3 pracovníci.
V podniku v současné době pracuje 180 zaměstnanců, z nichž asi 60 je stálých jako personál a asi 120 jsou osoby, které se postupně obměňují v návaznosti na to, jak jsou vyškoleny a získaly zaměstnání. Nové pracovníky do podniku vysílá úřadů práce - NAV. S úřadem práce podnik trvale úzce spolupracuje. Návrhy podniku na důležitá rozhodnutí týkající se činností podniku a jejich struktury úřad práce schvaluje. Finanční prostředky od úřadu práce za přípravu na pracovní uplatnění a vzdělávání tvoří jeden z největších finančních zdrojů. Dosahují asi 15 mil. NOK ročně, tj. asi 45 mil. Kč. Školicí a další vzdělávací činnosti se v podniku vykonávají individuálně, jen v některých případech (např. jazyková výuka nebo základy využívání počítačů) skupinově v učebnách podniku. Obsah poskytovaného vzdělávání je zaměřen buď na vykonávané pracovní činnosti, nebo i na dovednosti týkající se uplatnění v jiných zaměstnáních. Jde např. o využívání počítače, lodní řidičské průkazy, jazyky, bezpečnost práce, obsluhu vysokozdvižných vozíků, svařování apod.
Každý pracovník vyslaný do podniku úřadem práce má stanovenou dobu, po kterou se má na vstup do dalšího zaměstnání v podniku připravovat. Pracovníci si hledají další zaměstnání jak prostřednictvím úřadu práce, tak i sami. Každý pracovník má přiděleného konzultanta, který sleduje a vyhodnocuje jeho přípravu.
Cíle, činnosti a provoz podniku odrážejí špičkovou péči o lidi, která v Norsku existuje. Asi 340 000 osob pobírá v Norsku některý druh podpory v souvislosti se zdravotním, sociálním či pracovním postižením, což představuje asi 14 % celkového počtu zaměstnaných. Užitečnost podniků tohoto druhu je zřejmá, protože přináší prospěch jednotlivcům, obcím a komunám i státu. Je zároveň velkou inspirací pro Českou republiku.
Oddělení vzdělávání Krajského úřadu kraje Ostfold (http://www.ostfold-f.kommune.no) ve Fredrikstadu. Účastníci se seznámili s některými ukazateli kraje Ostfold a s kompetencemi krajského úřadu. Kraj má asi 265 tis. obyvatel a 18 komun. Posláním krajského úřadu je soužit lidem a rozvíjen region. Je středním článkem mezi národní úrovní a úrovní komun. Má volené zastupitelstvo s 35 členy volenými na 4 roky. Jsou v něm zástupci 8 politických stran včetně opozičních, nejsilněji je zastoupena vítězná strana z voleb v r. 2007 - Strana práce. Stěžejními odděleními krajského úřadu jsou oddělení pro vzdělávání, zdravotnictví a kulturu a oddělení pro dopravu, hospodářství a životní prostředí. Krajský úřad má 250 pracovníků. Pracovníků v podřízených organizacích je asi 2 500.
Oddělení vzdělávání je zřizovatelem základních škol, 11 středních škol a 1 vyšší odborné školy, 22 stomatologických klinik, muzeí, divadla, knihoven a podniku hromadné dopravy, pečuje také o 1 000 km silnic. Ve středních školách kraje je asi 8 800 žáků a asi 1 350 učňů a asi 1 000 učitelů. Případy nedokončeného vzdělávání jsou ve školách časté a krajský úřad usiluje o snížení jejich počtu. Hodlá rovněž zlepšit poradenské služby pro dospělé.
Střední škola Glemmen ve Fredrikstadu je jedna z 11 středních škol zřizovaných krajem Ostfold. Areál školy se skládá z několika moderních budov, které se postupně rozšiřují. V současné době se ve škole vzdělává asi 1 500 mladých lidí ve věku od 15 do 19 let. Učitelů je ve škole asi 200. Škola poskytuje celkem 12 vzdělávacích programů. Jsou to jak všeobecně vzdělávací programy analogické českým gymnáziím, tak i odborné vzdělávací programy. Ty jsou zaměřeny na obory technické (např. elektrotechnika a elektronika, průmyslová výroba, stavebnictví), zemědělské obory, obory služeb, stravování a potravinářství, média a komunikace, dopravu, sport a umění.
Žáci jsou do jednotlivých vzdělávacích programů přijímáni jednak na základě výsledků ze základní školy (v bodech shromažďovaných za delší období) a jednak podle vlastního výběru. Volí si 3 programy a asi 90 % uchazečů je přijato do programu, který si zvolil na 1. místě. Pokud žáci během 1. ročníku zjistí, že si vzdělávací program nezvolili správně, mohou od dalšího ročníku vstoupit do jiného programu s tím, že některé absolvované předměty nemusí opakovat. Některé předměty se ve škole vyučují na různých úrovních náročnosti. Žákům je průběžně k dispozici poradce, s nímž mhou projednávat studijní a jiné problémy. Škola usiluje o to, aby žáci získali sebevědomí a podporuje je v tom. Prostory školy jsou velmi dobře vybaveny pro řadu oborů. Žáci v odborných učebnách vykonávají praktické činnosti a některé jejich výrobky škola prodává ve své prodejně.
Vzdělávací organizace IKT-huset v Oslu (http://www.ikt-huset.no) je soukromou vzdělávací organizací, která poskytuje vzdělávací kurzy se zaměřením na využíván počítačů a zpracování dat. V současné době vyučuje celkem 11 kurzů. Kurzy trvají 9 - 15 týdnů s výukou od 9 do 15 hodin denně. Většina kurzů je zaměřena na základy práce s počítačem, avšak obsah všech kurzů koncipuje IKT-huset podle dokumentu, který vypracoval Národní ústav pro vzdělávání dospělých VOX, jenž je podřízenou organizací Ministerstva školství a má asi 100 pracovníků.
Tento ústav vypracovává na základě výzkumů rámcové přehledy kompetencí (dovedností) pro různé druhy dovedností, které se používají při výkonu řady povolání v různých odvětvích. IKT-huset při koncipování svých kurzů vychází z přehledu tzv. digitálních kompetencí. V tomto přehledu jsou 3 druhy digitálních kompetencí: využívání ICT systémů, vyhledávání a výměna digitálních informací, tvorba a prezentace digitálních informací. U každého druhu těchto dovedností přehled uvádí využívání těchto kompetencí ve 3 oblastech jejich uplatňování, a to v soukromém a společenském životě, v práci a ve vzdělávání. Každá kompetence je v přehledu odstupňována do 3 úrovní náročnosti. Dalším východiskem pro koncipování obsahu kurzů jsou pro IKT-huset požadavky mezinárodního systému pro vzdělávání v oboru využívání počítačů ECDL.
Obsah kurzů organizace IKT-huset je uspořádán do několika modulů a každý modul obsahuje několik témat. Kurzy vyučuje 16 lektorů v 11 učebnách se 250 počítači. Účastníky kurzů jsou většinou osoby, které do nich vysílá úřad práce (NAV). Ten od IKT-huset vzdělávací kurzy kupuje na základě vítězného výběrového řízení. Na průběh kurzů NAV také dohlíží. Účastníci kurzů jsou z různých cílových skupin NAV včetně cizinců. Ženy tvoří asi 50 % z celkového počtu účastníků. Podíl účastníků, kteří kurs jakéhokoliv důvodu nedokončí, je nízký. Po absolvování kurzu účastníci získají osvědčení. Asi třetina absolventů získá po absolvování kurzu zaměstnání. Do kurzů, které poskytuje IKT-huset, mohou vstoupit i zájemci ze širší veřejnosti, avšak těch je menšina, protože by za kurs museli platit. Ti se v Norsku zpravidla obracejí na školy, které poskytují vzdělávání i pro dospělé, protože tam mohou získat vzdělání zdarma.
Dokumenty/Informační materiály/Brožury:
V případě vašeho zájmu o výše zmíněné informace/materiály/dokumenty, které byly získány během studijní cesty v Rakkestadu, kontaktujte prosím koordinátora studijní cesty pana Ing. J. Coufalíka, Národní vzdělávací fond, Opletalova 25, 110 00 Praha 1, e-mail: coufalik(zavinac)nvf(tecka)cz.
Studijní cesty do španělské Sevilly, která byla realizována od 17. do 23. května 2009 se zúčastnili 3 pracovníci NVF, o.p.s., 2 reprezentanti MPSV ČR a 3 pracovníci ÚP z Vyškova, Loun a Žďáru nad Sázavou. Přijímající organizací byla společnost AMT Transnatinal (http://www.amt-spain.com)
CEA je organizací, která sdružuje organizace podnikateků z 8 provincií Andalusie. Cílové skupiny jednak podnikatelé a MSP a dále i zájemci o vzdělávání (rekvalifikace i další profesní vzdělávání). Mezi hlavní činnosti ve vztahu k zaměstnavatelům patří poradenství při zakládání podniků, mezinárodní spolupráce (zprostředkování mezinárodních partnerství, zprostředkování informací o veřejných mezinárodních tendrech, poradenství při zpracování projektů financovancých z EU, provádění analýz trhu; ve vztahu k zájemcům o vzdělávání poradenství při výběru vzdělávacích kurzů, realizace vzdělávacích kurzů apod). Tyto služby jsou poskytovány zdarma. Kurzy v rámci dalšího profesního vzdělávání jsou určeny pro zaměstnané osoby, které chtějí zvýšit svoji kvalifikaci nebo rozšířit vzdělání i v dalších oblastech. Tyto kurzy jsou krátkodobé až střednědobé (15 - 170 hodin) a jsou realizovány prezenční, kombinovanou, distanční nebo e-learningovou formou. Jsou členěny dle obsahového zaměření (administrativa, finance, účetnictví, komunikace, logistika, IT, rozvoj lidských zdrojů apod.). Kurzy pro uchazeče o zaměstnání jsou rozděleny dle vzdělanostní úrovně klientů. Jedná se o dlouhodobé kurzy (min. 560 hodin, max. 900 hodin). Nabízené kurzy jsou členěny i dle věku klientů, a to do dvou hlavních skupin: 25 - 45 let a starší 45 let. Většina kurzů je realizována s podporou Evropského sociálního fondu (ESF). Úspěšnost uplatnění v praxi po absolvování kurzů byla dříve cca 65 %, nyní v souvislosti s hospodářskou krizí se toto procento snižuje.
Další informace (španělsky) naleznete
zde.
Dirección Provincial del SAE (Servicio Andaluz de Empleo)
SAE je ekvivalentem úřadu práce v České republice. V roce 2003 došlo ve Španělsku k reformě služeb zaměstnanosti, kdy SAE přestala mít celonárodní působnost a stala se samostatnou správou zaměstnanosti pro každou španělskou provincii, tj. i pro Andalusii. INEM působí celonárodně pro celé Španělsko. Vznikla tedy určitá dvojkolejnost. INEM se zaměřuje na pasivní politiku zaměstnanosti a SAE aktivní politiku. Obě organizace jsou systémově propojeny a navzájem spolupracují.
SAE - Od roku 2003 SAE funguje jako samostatná jednotka nezávislá na centrální vládě a s tím je spojeno mnoho náročných změn uvnitř celé provincie Andalusie Jedná se především o zavádění nových technologií na pracovištích místních úřadů práce, jako např. internet, nový manažerský modul apod.
SAE mají centrální webové stránky: www.juntadeandalucia.es, které nabízejí spoustu funkcí a dávají zájemcům možnost širokého využití i z domova. Např. velmi zajímavá je virtuální prohlídka modelového pracovního úřadu, který je rozdělen na 4 části. Jde o recepci, poptávkovou plochu (zde může zájemce zadat životopis, získat profesionální rady a nahlédnout do databáze), sektor pro zaměstnavatele a prostor, kde probíhá přes internet kontrakt se zaměstnavatelem - registrace každé smlouvy.
Španělský informační systém služeb zaměstnanosti je rozdělen na národní a regionální. V Andalusii funguje informační program jménem HERMES určený k realizaci aktivní politiky zaměstnanosti. Data získaná ve všech španělských krajích jsou přehrávána do centrálního systému v Madridu; tato data jsou tedy přístupná v celém Španělsku. Přístup do SAE mají jednak zaměstnavatelé a jednak uchazeči o zaměstnání. Databáze volných míst je rozdělena na nabídku a poptávku s tím, že povinnost zveřejňovat nabídky volných pracovních pozic v SAE mají jen veřejné podniky. Soukromé firmy tuto povinnost nemají a daleko častěji své nabídky zaměstnání zveřejňují v novinách, na internetu atd. SAE zprostředkovává zaměstnaným i uchazečům rekvalifikační kurzy v organizacích specializovaných na vzdělávání dospělých. Podmínkou pro finanční dotování vzdělávacích firem a středisek je úspěšné zaměstnání min. 60 % nezaměstnaných, kteří k nim chodí na kurzy. Tím jsou tyto vzdělavatelské organizace motivované poskytovat co možná nejkvalitnější vzdělávací kurzy zaměřené na aktuální požadavky trhu práce. V praxi to probíhá tak, že každá vzdělavatelská organizace vyhlásí svou nabídku kurzů v SAE, každý zaměstnavatel může do kurzů přihlásit své zaměstnance. Jedna ze zajímavých funkcí informačního systému HERMES je automatické upozornění každého registrovaného uchazeče prostřednictvím SMS zprávy, jakmile se mu blíží vypršení platnosti jeho registrace. Rozhovory se zahraničními zájemci o práci probíhají ve vybraném světovém jazyce, konkrétně v angličtině, francouzštině, arabštině nebo rumunštině.
Finance SAE čerpá z národního fondu, regionálního fondu a v neposlední řadě z Evropského sociálního fondu. Vláda Andalusie platí aktivity všech jejích provincií, tj. celkem 74 úřadů. V Seville v hlavním městě je 8 úřadů práce v samotné provincii je 35 úřadů. Registrace do SAE je možná jen na úřadě v místě trvalého bydliště. Informační systém je členěn na tři podoblasti:Díky pokročilé úrovni informačního systému SAE nezaměstnaní nemusí tak často chodit na svůj úřad práce, ale mají možnost si většinu potřebných úkonů vyřídit právě z domova přes internet. Prostorové rozložení úřadu práce: při příchodu na úřad práce je třeba se nahlásit na recepci, vyčkat na vyvolání k přepážce, kde je třeba se při první návštěvě nejprve zaregistrovat. Pro vyplácení sociálních dávek je zřízená samostatná místnost. Každý, kdo je přihlášený na úřadu práce, musí svá data aktualizovat každé tři měsíce. Na úřadě jsou instalovány také počítače s přístupem na informační síť i na internet, dále automat, který slouží namísto osobního kontaktu u přepážky. Jako první provincie má Andalusie k dispozici tento automat nebo informační kiosek, "Jobcentre Station", právě s ojedinělým způsobem kontroly totožnosti, a sice snímáním otisku prstu, který funguje namísto klasického vyplňování rodného čísla. Velice zajímavá je také služba vytvoření video-životopisu a jeho umístnění do databáze prostřednictvím tzv. Curriculum vitae cabin. Takto živě namluvený životopis umožňuje hodnotit také vystupování zájemce o zaměstnání, slouží tedy jako doplněk ke klasickému papírovému curriculum vitae. Toto technické vybavení bylo pořízeno z projektu EUREK@!!.
Závěrem několik statistických dat, ve Španělsku v posledních letech nezaměstnanost stoupla z 8% na 16%, tedy na dvojnásobek původní hodnoty. V Andalusii nezaměstnanost dosahuje aktuálně 24,04%, což značí v porovnání s Českou republikou, kde je nyní nezaměstnanost 8,1%, velmi vysokou úroveň nezaměstnanosti. V celých číslech to znamená, že v Andalusii je nyní 183 991 nezaměstnaných osob a 308 798 osob, kteří hledají nové, lepší zaměstnání. Další informace (španělsky) naleznete na: http://licitaciones.dgmarket.com/tenders/adminShowBuyer.do~buyerId=6358567Centro de Referencia para la Orientación de Sevilla
Andalucia Orienta je organizací vzniklou v rámci reformy služeb zaměstnanosti v roce 2003. Na rozdíl od Dirección Provincial del SAE je určena pouze pro uchazeče o zaměstnání. Mezi nabízené služby patří poradenství v oblasti:
1) zprostředkovávání zaměstnání (Např. program ESPERANSA)
2) orientace na volné pracovní místo (EPES = Acciones Experimentales)
3) informace k zaměstnání (FPE)
4) profesionalizovaná místa, kde lze získat/najít pracovní místo, kde probíhají workshopy, vzdělávání
5) sebezaměstnání, místní výzkum (ALPE, AEDL, UTEDLT)
6) průzkum Andaluského pracovního trhu (SPPMTA, Argos)
7) komunitární programy (př. Leonardo) - praxe v Evropě
Poradenství je nabízeno zdarma, je kladen důraz na podporu rovných příležitostí, dobrovolnost a využívání moderních technologií. Způsob kontaktu probíhá osobně, telefonicky nebo osobně. Po registraci je provedena analýza uchazeče a zpracován "osobní průvodce orientace" (obdoba IAP) zahrnující možnosti v oborech, trhu práce, systému EURES, sebezaměstnání apod. Mezi nejvyužívanější typy služeb patří individuální a skupinové poradenství, EURES a orientace na trhu práce. Program končí ve chvíli, kdy uchazeč nalezne zaměstnání.
Další informace (španělsky) naleznete na: http://www.ledpractices.es/es/node/68
UTEDELT (Unidad Territorial de Empleo, Desarrollo Local y Tecnológico)
UTEDELT je veřejná organizace, která si primárně zaměřuje na podporu podnikání. Pro začínající pondikatele je určeno jednak poradenství (pomoc při sestavení podnikatelského plánu, vzdělávací aktivity typu "podpora pro začínajícího podnikatele" apod.) podpora typu finanční podpora na sajen podnikání, půjčka na splácení úvěrů, příspěvek na nákup zařízení, vybavení, materiálu nebo služeb na první rok podnikání. Stávající podnikatelé mohou obdržet podporu ve formě půjčky na zaměstnání další osoby, na další rozvoj firmy nebo tutorství pro podnikání.
UTEDELT se zaměřuje rovněž na aktivity v rámci prevence nezaměstnanosti. Věnuje se zpracovávání regionálních analýz trhu práce, realizaci programů vzdělávání (spolufinancovaných i z ESF).. Snaží se o vytváření vateb mezi drobnými podnikateli a potenciálními odběrateli, vyhledává oblasti trhu s perspektivou úspěšného podnikání. Každý rok pak uděluje ceny pro nejlepší podnikatele.
Mezi typy projektů, které UTEDELT realizuje, patří:
Prostředky na činnost organizace poskytuje státní rozpočet, regionální vláda Andalusie, ale jsou využívány rovněž evropské zdroje (ESF). Další informace (španělsky) naleznete na: http://ugtsevilla.org/contenido/desarrollo-local-y-rural/utedlt
Souhrnné hodnocení
Absolvovaná stáž v Seville umožnila účastníkům výměny seznámit se s fungování systému služeb zaměstnanosti ve Španělsku, resp. v Andalusii. Na základě získaných pozatků je možné provést alespoň stručnou komparaci se systémem služeb zaměstnanosti v České republice:
Prezentace:
V případě vašeho zájmu o výše zmíněné informace/materiály/dokumenty, které byly získány během studijní cesty v Seville, kontaktujte prosím účastnici studijní cesty paní PhDr. Lenku Fardovou, Národní vzdělávací fond, Opletalova 25, 110 00 Praha 1, e-mail: fardova(zavinac)nvf(tecka)cz.
V období od 21. - 27. 6. 2009 se uskutečnila výměna zkušeností na Slovensku. Stáže se zúčastnil jeden pracovník z MPSV ČR, 4 pracovníci z úřadů práce (hl. město Praha, České Budějovice, Louny a Jihlava) a 2 pracovníci z NVF, o.p.s. Organizátorem pracovního programu bylo Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny v Bratislavě (ÚPSVAR).
ÚPSVAR je instituce podřízená Ministerstvu práce, sociálních věcí a rodiny. V jeho působnosti jsou 4 detašovaná pracoviště:
V rámci Ústředí PSVR pracuje celkem 11601 zaměstnanců, z toho tvoří:
Sekce ÚPSVAR:
1. Sekce služeb zaměstnanosti:Informace a zprostředkování pro občany
Na základě předložených dokladů o ukončení činnosti (zápočtový list, potvrzení o studiu atd.) je uchazeč zařazen do evidence a o této skutečnosti je vydáno patřičné rozhodnutí. Poté je odeslán na sociální pojišťovnu, kde si požádá o podporu v nezaměstnanosti.
Třízónové služby zaměstnanosti
Po pilotním provozu na 10 úřadech práce je od 1. 5. 2009 tento způsob zprostředkování zaměstnání a péče o uchazeče o zaměstnání povinný i pro ostatní úřady. Při zařazování do evidence je vytvořen klientův profil na základě vypsané žádosti a pohovoru. Poté je klient zařazen do 1. nebo 2. zóny.
1. zóna - tzv. rychlo obrátkový uchazeč - klient, který má přesné představy o pomoci ze strany úřadu práce (informační, poradenské a zprostředkovatelské služby - RK, případně jinou aktivitu). Sám je schopen se orientovat a na samoobslužných PC si vyhledávat možnosti svého dalšího pracovního zařazení.Nové nástroje aktivních opatření trhu práce
Nové nástroje aktivních opatření trhu práce vznikly jako součást protikrizového balíčku vlády. Mají platnost od 1. 3. 2009 do 31. 12. 2010.
V případě vašeho zájmu o výše uvedené informace, které byly získány během studijní cesty na Slovensku, kontaktujte prosím koordinátorku studijní cesty paní PaedDr. Ivu Matulkovou, Národní vzdělávací fond, Opletalova 25, 110 00 Praha 1, e-mail: matulkova(zavinac)nvf(tecka)cz.
Studijní cesty do španělské Cordoby, která se uskutečnila v termínu od 30.8. do 5.9. 2009, se zúčastnily 2 pracovnice ze Správy služeb zaměstnanosti Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky, 4 pracovnice úřadů práce (PÚP Jihlava, ÚP Louny, PÚP České Budějovice, ÚP Vsetín) a 2 pracovníci z Národního vzdělávacího fondu (úsek Zaměstnanost a úsek Centrum pro kvalitu a standardy v sociálních službách). Výměnu zkušeností v oblasti služeb zaměstnanosti v provincii Cordoba zajistila organizace Academia Cordoba (actraductores@actraductores.com). Výměna zkušeností se uskutečnila v šesti různě zaměřených organizacích.
SAE (Servicio Andaluz de Empleo; http://www.juntadeandalucia.es) se zaměřuje na aktivní politiku zaměstnanosti. Využívá centrální webové, která nabízí množství funkcí a dává zájemcům o zaměstnání i o jednotlivé vzdělávací programy možnost širokého využití i z domova. Díky pokročilé úrovni informačního systému SAE nemusí nezaměstnaní chodit tak často na svůj úřad práce, ale mají možnost si většinu potřebných úkonů vyřídit z domova přes internet.
Od roku 2003 funguje SAE jako samostatná jednotka nezávislá na centrální vládě. SAE INEM se zaměřuje na pasivní politiku zaměstnanosti. Obě organizace jsou propojeny a navzájem spolupracují.
Andaluská služba zaměstnanosti nadále rozšiřuje síť počítačů, které umožní registrovat se uchazečům o zaměstnání přímo a bez čekání. Počítače se instalují v různých agenturách andaluské vlády, kde nejsou úřady práce nebo poradenská střediska.
Regionální úřad práce zaměřuje činnosti na 3 hlavní oblasti:
Finanční zdroje na činnost úřadu jsou ze 75 % z rozpočtu ESF a z 25 % z vlastního rozpočtu.
Zájemci si mohou konkrétní kurz vybrat podle místa konání a podle profesního zaměření kurzu. Kurzy jsou organizovány pro různé cílové skupiny ve všech 8 provinciích Andalusie.
Z hlediska cílových skupin se kurzy prioritně zaměřují na:
Veškeré didaktické materiály získávají zájemci o kurzy na webových stránkách www.juntadeandalucia.es. Přístup do aplikace mají pouze osoby, které splní minimální podmínky pro registraci a vstup do aplikace. Po provedení registrace mají registrovaní přístup ke všem informacím.
40 % kurzů využívají zaměstnaní a 60 % kurzů využívají nezaměstnaní. Za poslední rok bylo realizováno 9200 kurzů, které absolvovalo 138 000 osob. Kurzy byly realizovány ve finančním objemu 300 milionů EUR.
Ve službách zaměstnanosti v Andalusii pracuje cca 1000 zaměstnanců, z toho po 100 zaměstnancích v 7 provincích Andalusie včetně Cordóby (na příslušných úřadech práce). Přibližně 200 zaměstnanců působí na úřadu práce v centru Andalusie, v Seville.
Konkrétní opatření politiky zaměstnanosti - vzdělávací programy pro různé cílové skupiny (realizované v provincii Cordoba).
Projekty zaměřené na vzdělávání jsou realizovány prostřednictvím neziskových organizací, veřejných institucí a fondů. 75 % finančních prostředků na tyto formy vzdělávání je hrazeno z Evropského sociálního fondu.
Příklady konkrétních projektů
1. Plán MENTA (programové opatření):
Opatření se zaměřují na realizaci specifických kurzů pro dvě cílové skupiny:
2. Program PROTEJA
Opatření zaměřená na krátkodobá zaměstnávání zejména se zaměřením na veřejně prospěšné práce. Opatření jsou převážně organizována a financována městským úřadem Cordoba. Maximální délka krátkodobého zaměstnání - 3 měsíce, částka finančních podpory - 518,9 EUR ve prospěch jedné osoby.
3. Workshop school (pracovní škola)
Vzdělávací programy určené pro zaměstnance institucí, místní vládu. Speciálně vytvořené kurzy jsou realizovány pro sociální pracovníky.
4. Projekt pomoci začínajícím podnikatelům (Program pro soukromý sektor)
Program se zaměřuje na individuální poradenskou a finanční pomoc začínajícím podnikatelům (na úhradu pojištění, mezd).
5. Další vzdělávací programy
Jedná se např. o programy pro specifické cílové skupiny:
Centro de Iniciatives para la Cooperacion
Organizace se zaměřuje na vzdělávací podporu specifických cílových skupin. V organizaci pracuje cca 20 zaměstnanců. Organizace spolupracuje s dalšími 40 organizacemi. V Cordobě existují 2 obdobně zaměřená centra.
Projekt Guadalinfo
www.guadalinfo.es
Organizace zahájila činnost v roce 2007. Do současné doby se kurzů zúčastnilo 1500 osob. Vzdělávací kurz má časovou dotaci na 1 osobu 40 hodin.
Náklady na realizaci projektu jsou hrazeny ze dvou hlavních zdrojů - Evropské fondy a finanční podpora od příslušného ministerstva.
Projekt zahrnuje 4 hlavní aktivity:
Pro účastníky projektu je využívána aplikace Linex. Tento program obsahuje speciální software, který je dostupný pro účastníky projektu a využívají ho zdarma i další partnerské organizace v Andalusii. Program Linex je volně dostupný na CD (součástí CD je manuál k používání tohoto programu), proto ho zájemci mohou využívat i z domova.
Prioritní cílové skupiny vzdělávacích programů realizovaných v rámci projektu:
Účastníkům kurzů (prioritním cílovým skupinám) je po absolvování kurzu poskytována ve spolupráci s partnerskými asociacemi podpora při vyhledávání možností jejich následného pracovního uplatnění.
Součástí návštěvy organizace bylo představení činností realizovaných v oddělení pro mezinárodní spolupráci, kde se orientují na realizaci obdobných školení v zemích střední Ameriky (Nikaragua, Kuba), jižní Ameriky (Bolivie) a Afriky (Mozambik). V těchto zemích organizace zakládá další síť obdobných center pod vedením španělského specialisty současně s využíváním místních spolupracovníků, kteří v pozdějším období přebírají tato střediska již bez pomoci mateřské organizace.
Projekt ESCUELA TALLER "LA MERCED"
Projekt je zaměřený na rekonstrukci požárem poničeného kostela, který je součástí paláce, v němž sídlí Disputacion de Cordoba (obdoba městského úřadu v Cordobě). Rekonstrukce v rámci tohoto projektu probíhá od roku 1999. Projekt je financován z prostředků Evropských fondů a centrálních zdrojů (Disputacion de Cordoba).
Projekt je určen pro mladistvé ve věku nad 16 let. Účastníky jsou převážně mladiství nezaměstnaní. Část účastníků tvoří studenti uměleckých škol. Účastníci restaurují poškozené části kostela (památky, sochy, oltáře atd.). V prvních 6 měsících jsou účastníci projektu zaučováni na různé restaurátorské práce (např. řezbářství, malířství, sochařství) a poté po dobu dalších 18 měsíců vykonávají pod vedením odborníků odborné činnosti za 75 % minimální mzdy.
Asociacion de Empresas de Formacion de Cordoba
Jedná se o neziskovou organizaci, která sdružuje 40 soukromých vzdělávacích institucí a organizací sídlících v Cordobě. Činnost Asociace je řízena "správní radou", do které jsou zvoleni zástupci jednotlivých partnerských organizací. Správní rada je 7 členná, v čele s prezidentem, hlavním účetním, generálním sekretářem, 2 více prezidenty a 2 mluvčími.
Výkonnými pracovníky Asociace jsou 2 pracovníci s plným pracovním úvazkem (s pracovním kontraktem). Dalších 8 pracovníků působících v asociaci je financováno z partnerských organizací.
Oblasti vzdělávání zasahují do:
Konkrétní činnosti Asociace:
Nabídka kvalifikačních kurzů je ovlivněná spoluprací mezi Asociací manažerů firem (patronal) a sociálními partnery. Vzájemně konzultují a uzavírají dohodu o konkrétním obsahovém zaměření specifických vzdělávacích programů (dle odvětví a oborů - např. specifické kurzy pro zaměstnance ze stavebnictví, těžebního průmyslu). Podmínkou je, že si účastníci kurzů zvyšují kvalifikaci v oboru, ve kterém pracují. Z hlediska hierarchie jsou cílovou skupinou kurzů manažeři, dělníci i osoby samostatně výdělečně činné.
Poptávka po vzdělávacích programech
Firma nebo více firem identifikuje aktuální vzdělávací potřeby svých zaměstnanců a obsah konkrétních kurzů se tvoří na základě těchto identifikovaných potřeb.
Kurzy se realizují pro skupiny účastníků jednotlivých zaměstnavatelů (firem) a zároveň zaměstnavatelé dostávají z veřejných prostředků příspěvek na rozvoj kvalifikační struktury svých zaměstnanců. Má-li firma 1 - 5 zaměstnanců = z veřejných prostředků dostává zaměstnavatel fixní částku na 1 pracovníka/1 rok ve výši 420 EUR.
Zaměstnavatelé, kteří mají 6 a více zaměstnanců, dostávají příspěvek na vzdělávání pracovníků ve výši procentního podílu v závislosti na počtech zaměstnanců a v závislosti na výši daňových odvodů. Čím vyšší počet zaměstnanců, tím nižší procento výše příspěvku na vzdělávání zaměstnanců.
Zaměstnanci mají možnost, vybrat si konkrétní kurz dle vlastního výběru. Kurz jim může být schválen, pokud splňují 2 kritéria. Kurz odpovídá odbornému (profesnímu) zaměření pracovníka a zaměstnavatel dá souhlas s účastí pracovníka na daném kurzu.
Projekt GIRH
Realizace projektu GIRH byla zahájena v lednu 2009, ale pravidla fungování školy jsou platná od května 2007.
Cílem projektu je vzdělávání skupiny 6 studentek v oblasti rozvoje lidských zdrojů. Během projektu získávají odměnu ve výši 1000 EUR/měsíc/osoba. Tyto účastnice projektu byly vybrány ze 45 uchazečů formou výběrového řízení. Podmínkou přijetí bylo splnění následujících kritérií:
Minimálně 50 % účastníků projektu získá po absolvování projektu reálné pracovní uplatnění. Certifikát o absolvování projektu absolventy neobdrží, potvrzením úspěšnosti je získání pracovního kontraktu.
Složení dle specializací účastnic projektu:
Výuka se skládá z teoretické a praktické části, která probíhá v menších firmách (analýzy kvalifikačních potřeb). V rámci praxe se účastníci projektu zaměřují na oblasti: rovné příležitosti, řešení konfliktů, stres, orientace na trhu práce, time management.
Informační zdroje pro provádění analýz situace v oblasti lidských zdrojů ve firmách:
Malé firmy oslovují školu sami. Účastnice projektu pro ně vypracovávají podrobné analýzy situace v oblasti lidských zdrojů dané organizace. Na základě výsledků dávají zaměstnavateli písemná doporučení v oblasti dalšího rozvoje lidských zdrojů firmy (např. další vzdělávání zaměstnanců, výběr míst, která by měla být obsazena).
Po absolvování projektu mohou účastníci vykonávat následující pozice:
Zkušenosti realizátorů projektu
Velké firmy mají s řízením lidských zdrojů zkušenosti. V menších firmách není považována oblast řízení lidských zdrojů za prioritní. Tímto projektem se snaží realizátoři projektu malým firmám pomoci získat povědomí o důležitosti soustavné péče o lidské zdroje ve firmě.
A.J.E. - Asociacion Jovenes Espresarios
Motto: "Myšlenky mladých a jejich chuť vytvářet projekty bylo důvodem pro vznik této asociace, která se snaží poskytovat informace, řešit problémy a odstraňovat překážky v průběhu činnosti mladých podnikatelů".
Jedná se o neziskovou organizaci, která byla založena před 15 lety. Asociace je určena pro mladé podnikatele do 40 let věku. Činnost Asociace je řízena správní radou v čele s prezidentem a viceprezidentem a dalšími 12 členy. Asociace má 4 stále zaměstnance. Finanční prostředky na realizaci projektů Asociace jsou získávány z centrálních zdrojů (které využívají Evropské strukturální fondy), zbývající část (40 %) tvoří prostředky partnerských organizací Asociace (např. banky) a lokální zdroje.
Asociace spolupracuje se 300 firmami v Cordobě. Průměrně bylo v minulých podpořeno 120 firem za 1 rok.
Činnost Asociace je zaměřena do následujících oblastí:
pomoc a podpora pro mladé začínající podnikatele:
Začínající podnikatelé získají prostřednictvím Asociace finanční pomoc ve výši cca 60 - 70 % z celkových nákladů na založení firmy.
pomoc a podpora stávajícím firmám orientujícím se na poskytování služeb:
Závěry
Studijní cesta umožnila účastníkům získat poznatky o fungování služeb zaměstnanosti ve Španělsku, konkrétně se situací v provincii Cordoba.
Z hlediska výměny zkušeností vyplynulo pro účastníky studijní cesty několik závěrů:
Informační materiály:
V případě vašeho zájmu o výše zmíněné informační materiály, které byly získány během studijní cesty v Cordobě, kontaktujte prosím koordinátorku projektu paní Ing. H. Vošahlíkovou, Národní vzdělávací fond, Opletalova 25, 110 00 Praha 1, e-mail: vosahlikova(zavinac)nvf(tecka)cz.
Informace o Finsku:
Zaměstnanost podle sektorů:
Charakteristika trhu práce Finska:
Situace na trhu práce:
Ministerstvo zaměstnanosti a hospodářství: www.tem.fi
Pracovníci z ministerstva zaměstnanosti a hospodářství pí Tiina Oinonen, pí Päivi Haavisto a pan Kai Koivumäki poskytli účastníkům stáže informace o současné struktuře a změnách v oblasti veřejných služeb zaměstnanosti ve Finsku.
Nejvíce poptávané profese v květnu 2009:
V rámci nového ministerstva za oblast zaměstnanosti zodpovídají následující oddělení:
Oddělení pro zaměstnanost a podnikání zodpovídá za strategii podnikání a zaměstnanost. Člení se na:
Od 1. 1. 2009 byly původní úřady práce změněny v rámci ministerské reformy na úřady pro zaměstnanost a hospodářský rozvoj (TE). Hlavním cílem bylo zlepšit zaměstnanost a regionální ekonomickou strategii. Do roku 2012 se TE má stát moderním místem setkávání nabídky a poptávky na trhu práce.
Změna znamenala větší důraz na propojení informačních systémů, služby pro podniky/zaměstnavatele, lepší integraci služeb a lepší zajištění kvalifikované pracovní síly, efektivní soulad poptávky a nabídky pracovních sil, bližší vazby na zaměstnavatele a využití lokálních partnerství a služeb pro podniky v regionu.
V závěru byly poskytnuty informace o zaměstnávání cizinců na finském trhu práce.
Cizinci ve Finsku 2008
Aktivní politika zaměstnanosti
Opatření APZ hrají na finském trhu práce tak jako na tuzemském trhu práce důležitou roli a poskytují nezaměstnaným příležitosti k aktivizaci.
Jedním z hlavních využívaných opatření jsou:
Centra služeb pro pracovní síly - LAFOS - Labour force Service centres
Původně pilotní projekty společných služeb zaměstnanosti a magistrátu, financované EU a národním rozpočtem v letech 2002-2003.
Cílem bylo vytvořit - "One stop shop" jako součást restrukturalizace VSZ v období 2004-2006
(služby zaměstnanosti, sociální služby magistrátu a služby sociálního zabezpečení).
Vzniklo 39 center LAFOS.
Ve Finsku působí 2 oficiální poradenské systémy, jejichž funkce se vzájemně doplňují.
Projekt NUOVE
Aktivity:
Výstupy
Produkty
Informační systém je spravován na centrální úrovni pomocí aplikace servicedesk.
Employment and Economic Development Office of Itäkeskus: http://www.te-keskus.fi/
Obdoba ÚP v České republice jak po stránce struktury, tak po stránce obsahové. Své služby poskytuje jak nezaměstnaným, tak zájemcům o zaměstnání a zároveň zaměstnavatelům. Také osobám poprvé vstupujícím na trh práce.
V úvodu setkání pí. Päivi Mattola seznámila účastníky stáže s rozsahem působnosti navštíveného úřadu. Je zde zaměstnáno 60 zaměstnanců. V oblasti, kterou pokrývá, je evidováno více jak 5 000 UoZ (srpen 2009), z toho je zhruba 13% mladistvých (17 - 25 let), 12% OZP a 20% osob 55plus - tato skupina je nejvíce ohrožena nezaměstnaností.
V další části pracovního setkání účastníci stáže byli provedeni úřadem a byli přítomni praktické ukázce právě probíhajícího pohovoru poradce TE s klientem.
Uchazeči jsou přiřazování poradcům při každé jejich návštěvě, což znamená, že klient nemá "svého" jednoho poradce, ale poradci se mění. Informace o klientech jsou uloženy v centrální databázi. Četnost návštěv u poradce je cca 1x za 3 měsíce.
Účastníci byli dále seznámeni s internetovými aplikacemi (AVO, A-URA). Jejich obsahem bylo poradenská činnost, poradenství pro volbu povolání, poradenství pro kariérní růst. Obsahově jsou tyto internetové aplikace obdobné jako testy, které jsou používány na IPS ÚP v ČR.
Následovala diskuse o kódové klasifikaci profesí, ze které vyplynulo, že ve finských TE je využíván společný tzv. Nordický systém používaný pouze skandinávskými státy. Používání tohoto systému přináší určité problémy při praktickém používání, protože popis a obsah jednotlivých profesí se v jednotlivých státech EU nekryje (což platí i pro ČR, kde je používán systém KZAM).
Duuri network
Duuri je partnerská síť poskytující klientům řadu sociálních, asistenčních a poradenských služeb. Jde o komplexní služby, což znamená, že pracovníci sítě poskytnou klientovi spektrum na míru šitých služeb, od diagnostiky, assesment centra, zprostředkování odborného vzdělávání či rekvalifikací, pomoc při hledání zaměstnání podporovaného (subsidy job) i nepodporovaného, až po asistence při získávání sociálních dávek, zprostředkování zdravotní a psychiatrické léčby, pomoc při řešení krizových životních situací atd. Jedná se tedy o středisko, jehož unikum spočívá právě v propojenosti nabízených služeb.
Duuri nemá vlastní právní status, je tedy pouze sítí opírající se o dohodu mezi dvěma rodičovskými subjekty: Ministerstvem práce a hospodářství (v podobě regionálního TE úřadu) a obce-města (konkrétně jeho složka pro sociální služby - Social Services Dpt.) Zmíněná dohoda zakotvuje nejen účel existence sítě Duuri a charakter poskytovaných služeb, ale samozřejmě rovněž systém financování, kompetencí a politiku lidských zdrojů. Pro financování sítě platí zásada 50% - 50% pro obě rodičovské instituce. Kompetence a politika lidských zdrojů jsou zakotveny ve struktuře sítě, kde kromě managementu a administrace figurují 2 oddělení: sociální služby a zaměstnanost. Zatímco odd. sociálních služeb naplňují pracovníci odboru soc. služeb dané obce, personální kapacity pro fungování odboru zaměstnanosti poskytují regionální služby zaměstnanosti.
Duuri představuje pokročilý a vysoce individualizovaný systém, který je typický i pro některé další země EU, které šly cestou individualizace a integrace sociálních a pracovně-právních služeb (Hartzova reforma v Německu, konverzní jednotky Le Forem v Belgii, integrované systémy skandinávských států apod.). Cílovou skupinou jsou klienti dlouhodobě nezaměstnaní, ze sociálně exkludovaných skupin, trpící zdravotními a psychosomatickými potížemi, imigranti nebo bezdomovci. Jde o klienty, kteří - podobně jako v německém systému - fungovali určitou dobu ve stavu nezaměstnanosti pod místním úřadem práce a ten je na základě dohody poslal do péče sítě Duuri, kde práce s nimi přechází do kompetence case managerů.
Síť Duuri je inspirativním příkladem komplexního řešení pro kteroukoli zemi. Nevýhodou tohoto systému bývají vysoké náklady na klienta, které v komplikovaných případech snadno přesáhnou částku 20 tisíc euro/rok/případ. Vysoká nákladovost bývá častým terčem kritiky, je ovšem třeba přihlédnout k tomu, že v mnoha případech - vzhledem k výši sociálních dávek a nákladů na zdravotní a jinou péči, které by jinak musely být klientovi zajištěny - se taková investice vyplatí.
Amiedu Vocational Adult Education Centre: www.amiedu.fi
Největší vzdělávací centrum pro vzdělávání dospělých ve Finsku. Je součástí finského vzdělávacího systému. Spolupracuje jak s Ministerstvem školství, tak Ministerstvem práce a zároveň i s podniky. Jeho činnost vychází se strategie, kterou určují jednotlivá ministerstva a poskytuje služby jak pro podniky, tak jednotlivce. Pokud jde o zaměstnané osoby, vzdělávání se týká zvyšování nebo získání nové kvalifikace pro lepší uplatnění na trhu práce. Současně poskytuje vzdělávací kurzy ve spolupráci s TE nezaměstnaným osobám. Náplň veškerých kurzů se odvíjí od aktuální poptávky na trhu práce. Tomu odpovídá i složení rozpočtu (stejným dílem ministerstva - 40 % a 20 % zaměstnavatelé). Navíc Ministerstvo školství přiděluje cíleně své rozpočtové prostředky pro nedostatkové profese na trhu práce. Jedinečnost AMIEDU je ve skutečné komplexnosti poskytovaných služeb, kdy propojuje potřeby jednotlivých podniků, sféru služeb zaměstnanosti a oblast vzdělávání. Její působení proto přináší opravdový přínos pro rozvoj trhu práce.
AMIEDU
Činnost AMIEDU se řídí následujícími strategickými hodnotami:
Poskytuje vzdělávací kurzy v 8 sektorech jako např. IT, podnikání, nové technologie.
Proces přípravy a realizace vzdělávacích kurzů zahrnuje:
Hlavním mottem vzdělávacích aktivit pořádaných AMIDEU je "Learning by doing"
CIMO - Centre for International Mobility: www.cimo.fi
Centrum pro mezinárodní mobilitu - CIMO bylo hostitelskou organizací, které připravilo celý náš týdenní pracovní program.
Je to organizace, která podporuje multikulturní komunikaci a mobilitu v oblasti vzdělávání, práce, kultury a to především mezi mladými lidmi. Byla založena v r. 1991 a podléhá finskému Ministerstvu školství.
Hlavní aktivity:
Klienti a zájmové skupiny CIMO:
Údaje o CIMO r. 2008
V případě vašeho zájmu o další informace, kontaktujte prosím paní Ing. H. Vošahlíkovou, Národní vzdělávací fond, Opletalova 25, 110 00 Praha 1, e-mail: vosahlikova(zavinac)nvf(tecka)cz.
Situace na trhu práce v Portugalsku
Dle údajů z roku 2002 bylo v Portugalsku 288.678 podniků. Z průmyslových odvětví je nejdůležitější textilní a oděvní průmysl, potravinářství, obuvnictví, zpracování korku a stále vzrůstá výroba elektrických přístrojů a petrochemie. 60% pracovníků pracuje ve službách, 30% v průmyslu a 10% v zemědělství.
Dle velikosti jsou tyto podniky rozděleny následovně:
V srpnu 2006 bylo registrováno 436 792 nezaměstnaných. Z tohoto počtu je:
Historie služeb zaměsnanosti v Portugalsku
Důležitým milníkem v zajišťování služeb zaměstnanosti v Portugalsku byl rok 1962, kdy byl založen Fond rozvoje zaměstnanosti a Institut odborného vzdělávání. Zatímco Fond rozvoje zaměstnanosti zaměřoval svou pozornost především na zpracování statistik z oblasti zaměstnanosti, odměny, kolektivní smlouvy a problematiku zaměstnávání, Institut odborného vzdělávání měl za úkol podporovat rozvoj odborného vzdělávání pro nekvalifikované pracovníky, osoby s postižením a spolupráci s firmami na vzdělávání jejich pracovníků. Následně byla v roce 1965 vytvořena Národní služba zaměstnanosti, která měla na starosti najímání a umísťování vyškolených osob na trh práce. Koncem 60. let byly založeny služby pro odborné vzdělávání a rekvalifikace.
Institut pro zaměstnanost a odborné vzdělávání (IEFP) byl založen v roce 1979 zákonem č. 519-A2/79 jako veřejná instituce pod gescí Ministerstva práce a sociální solidarity. IEFP bylo zodpovědné za naplňování vládní politiky v oblasti zaměstnanosti a odborného vzdělávání. V roce 1985 proběhla v IEFP hloubková restrukturalizace a institut získal nový statut. Řízení IEFP je založeno na tripartitě složené ze zástupců státní správy, odborů a zástupců zaměstnavatelů. Struktura IEFP je decentralizovaná a odborné vzdělávání je uzpůsobeno potřebám jednotlivých regionů.
Organizační struktura institutu pro zaměstnanost a odborné vzdělávání (IEFP) a úkoly jeho jednotlivých složek
IT servis ve službách zaměstnanosti:
Hlavní úřad
Regionální úřady
Provozní složky
ÚKOLY IEFP
ÚKOLY HLAVNÍHO ÚŘADU IEFPÚkoly hlavního úřadu IEFP
ÚKOLY REGIONÁLNÍCH ÚŘADŮ IEFP
ÚKOLY ÚŘADŮ PRÁCE
ÚKOLY CENTER ODBORNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ
ÚKOLY CENTER PRO PODPORU PODNIKÁNÍ
PORTUGALSKÁ ASOCIACE MOZKOVÉ OBRNY V LISABONU: www.apcl.org.pt/
Historie organizace se datuje od 26. 7. 1960, kdy v Lisabonu skupina rodičů a profesionálů založila sdružení, jehož cílem byla sociální integrace těchto lidí. Vzhledem k nemožnosti řešit veškeré problémy z centra, později byly s podporou soukromých donátorů zakládány regionální a lokální centra (po roce 1974). Od počátku však síť center narážela na překážky spojené s neochotou polických leaderů zaštiťovat jejich fungování. Představitelé organizace stále upozorňovali na tradiční a přetrvávající předsudky ve společnosti ve vztahu k takto postiženým. Obecně bylo konstatováno, že "mozková obrna nemá lék a jediné, co stát může zajistit je denní péče v domácnosti, protože ani vzdělání není efektivní".
Návštěva organizace se skládala ze dvou částí:
Cíle organizace v oblasti IT jsou:
Účastníci studijní cesty se seznámili s pestrou škálou služeb, které centrum provozuje a zároveň i směr, kam se chce v budoucnosti dostat. Účastníci měli možnost přímo nahlédnout do výuky kurzů matematiky, tkaní koberců, technické administrativy. Zajímavý byl i tzv. koutek úspěchů., kde byly vystaveny ceny, které získali klienti organizace při různých sportovních i rukodělných soutěžích.
Zpravidla po 6 měsíčním praktickém tréninku ve vzdělávacím centru jsou někteří lidé s postižením zařazováni přímo do praxe k zaměstnavatelům. Z diskuse vyplynulo, že dnes i sami zaměstnavatelé se často zajímají o možnost zaměstnat pracovníky s handicapem. Veškerá tato činnost je založena na individuálních přístupech a posuzování schopností každého jednotlivce. V centru je v současné době 35 klientů s postižením o které se stará 6 zaměstnanců (učitelé, psycholog, lékař, sociální pracovník) na plný úvazek a 5 na částečný úvazek. Podle informací se v průběhu roku podaří umístit k zaměstnavatelů cca 5 - 9 osob.
Snahou a cílem organizace je vybudovat komunitní centrum, kde by byly lidem se zdravotním postižením poskytovány komplexní služby na jednom místě. Je zřejmé, že toto je za součastné ekonomické krizové situace úkol velice obtížný, neb v důsledku šetření veřejných zdrojů dochází podobně jako v České republice ke krácení v minulosti již přislíbených finančních prostředků.
Závěrem lze shrnout, že účastníci cesty ocenili snahu o vybudování komplexního systému služeb osob s takovýmto postižením v Portugalsku. Definování postižení této skupiny zdravotně postižených s obrnou, systém posuzování možnosti pracovního uplatnění na konkrétním místě a posuzování možnosti dalšího vzdělávání u těchto osob, individuálně dle míry postižení. Hodnotící systém používaný v organizaci se jevil velice praktickým např. pro plánování dalšího vzděláván , pro rozvoj pozitivních znaků osobnosti i naopak pro eliminaci slabých stránek. Tento systém by mohl být určitým modelem pro některé organizace zabývající se takto postiženými osobami v České republice.
ODBORNÉ VZDĚLÁVACÍ CENTRUM PRO OBLAST STRAVOVÁNÍ: www.cfpsa.pt
CFPSA je organizace zaměřená na vzdělávání a rozvíjení znalostí především mladých lidí, kteří hledají svou první pracovní příležitost a chtějí rozvíjet své vlastní schopnosti. CFPS je také schopna zabezpečit technické a vzdělávací zázemí pro organizace, které chtějí zlepšit svá vlastní tréninková zařízení.
CFPS bylo založeno v roce 1984 na základě dohody mezi IEFP (Úřad zaměstnanosti a poradenského vzdělávání) a dalšími 4 asociacemi zpracovatelů v oblasti stravování a zpracování potravin.
CFPS zajišťuje tréninkové programy v oblasti kontroly kvality v masném, potravinovém a zemědělském sektoru, v potravinovém managementu, dále v oblasti pekárenské a zásobovací.
Hlavním cílem je modernizace potravinářského sektoru, samozřejmě i zabezpečení chodu oprávněných institucí pro hygienu a vytváření vhodných podmínek pro vznik pracovních míst a personálních záležitostí.
Navštívili jsme pobočku CFPSA, která se nachází v části Pontinha, Avenida 25 de Abril. Její ředitel, Carlos Monteiro, nás seznámil s chodem pracoviště a s IT systémy. V zařízení se rekvalifikují číšníci, kuchaři, pekaři, řezníci, administrativní pracovníci pro potravinářskou oblast a pro oblast kvality v potravinářství.
Celkově prostřednictvím CFPSA již od roku 1984 prošlo asi 60.000 studentů. Zhruba 85 % z nich pracuje a již více než 20 let, někteří z nich se dotazují na své bývalé pobočce CFPSA na nové informace, nové technologie apod. Chtějí se dále vzdělávat v oboru.
Celkově pobočka v Ponthinze nyní rekvalifikuje asi 350 studentů ve stálých kurzech, ale celkově se zabezpečí vzdělávání asi 700 studentů za rok i prostřednictvím jiných různých vzdělávacích kurzů.
Studenti mají zdarma dopravu do školícího centra a oběd. Nejdůležitějším aspektem školícího centra je motivace studentů. Je důležité, aby si uvědomili, že mají šanci změnit svůj život, proto se musí vytvořit mezi nimi a lektory důvěra. Hlavním mottem tohoto vzdělávacího centra je "Odpovědně připrav a zhotov!". Studenti musí vědět, že za výrobek, který dělají, musí zodpovídat, musí se jej dotýkat. Stroje na ulehčení manuelní práce používají minimálně, proto aby si vytvořili vztah k připravovanému výrobku, a pochopili proces vytváření.
Studenti procházejí i lekcemi komunikace, managementu a základů podnikání. Dle názoru pana Carlose Monteira již určité schopnosti musí být v nich. A hlavně se musí chtít učit, přijímat a vstřebávat nové informace. Pokud v průběhu rekvalifikace zjistí, že se student nehodí na vybrané povolání, konzultují s ním další možnosti a pokud pro něj nenajdou vhodné zaměření, musí ukončit studium.
Absolvováním tohoto vzdělávání se stávají tito studenti držiteli certifikátu Proffesional Skill Certificate, který jim umožňuje být samostatně výdělečně činní, nebo být zaměstnaní v oboru, ve kterém se rekvalifikovali.
Největším problémem dle ředitele vzdělávacího centra je motivace studentů. Téměř 80% z nich pochází z nejnižších sociálních vrstev. Musí se naučit jiné návyky, musí být zodpovědný vůči sobě i vůči okolí, musí dodržovat pravidla. A to studenti dělají pouze tehdy, pokud chtějí. Doba, kterou stráví ve školícím centru, je od 8:00 do 16:00, 17:00 hodin - podle potřeby. Ředitel sám uznává, že je to dlouhá doba, ale pokud se svým oborem chce živit, tak i v praxi bude takto dlouho pracovat a je nutno připravit studenty i na tuto skutečnost a naučit je dlouho pracovat.
V průběhu jednání zmínil pan Carlos Montiera zajímavou myšlenku. Porovnal období, kdy on studoval a jeho možnosti s dnešními. Když jemu bylo 17 - 18 let, měl dost času si rozmyslet, co bude dělat, mohl zkusit to či ono a pak se mohl vrátit k oboru, který jej bavil.
Teď se mladí lidé musejí rozhodnout a pokud se rozhodnou špatně a vrátí se, již je to velký problém. Je to nejspíš nespravedlivé vůči nim, ale je to realita a musí se s tím smířit. Velkým problém je, že snad ani mladí nechtějí být motivováni, žijí teď hned a nechtějí přemýšlet o budoucnosti.
Rekvalifikační centrum je velmi dobře technicky vybavené, mohli jsme vidět, že opravdu klade vysoké nároky na studenty a na dodržování pravidel. Prohlédli jsme si různá pracoviště, výrobny a přípravny jídla. Mohli jsme pozorovat budoucí číšníky přímo při práci. Celkově na nás centrum působilo velmi profesionálním dojmem.
Příjemně nás potěšila osobnost pana Carlose Monteira. Je to člověk na svém místě. Je spokojený svou prací, nadšený překonáváním různých překážek ve své práci. I když je ve své funkci více než 25 let, je na něj znát, že nepodlehl rutinním návykům. Exkurzi do tohoto zařízení považujeme za přínosnou a inspirativní.
CENTRUM ODBORNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ PRO KVALITU: www.cequal.pt
Centrum odborného vzdělávání pro kvalitu (CEQUAL) je nezisková organizace založená v roce 1989 mezi Institutem zaměstnanosti a odborného vzdělávání (IEFP) a Asociací pro kvalitu (APQ). Hlavním účelem Centra je realizace vzdělávacích aktivit, poradenství a poskytování technické podpory organizacím působícím v oblastech sledování kvality a jejich aplikace do specifických oblastí lidské činnosti jako je životní prostředí, ochrana zdraví, bezpečnost na pracovišti, potravinářství apod. V těchto ohledech se organizace rovněž snaží o aplikaci mezinárodních norem kvality (ISO normy) do každodenní praxe.
Zaměříme-li se blíže na jednotlivé činnosti organizace CEQUAL, můžeme říci, že se její aktivity koncentrují zejména na následujících oblasti: IT podpora, poradenství a technická podpora, audity kvality v oblastech životního prostředí, bezpečnosti a integrovaných systémů a zejména pak rozličných vzdělávacích kurzů (podnikové, e-learningové), které mají podobu od jednorázových akcí až po dlouhodobé specializované vzdělávání. S ohledem na profesní orientaci většiny účastníků výměnného pobytu, byli pro nás stěžejní především informace týkající se odborného vzdělávání v oblasti kvality.
Organizace CEQUAL nabízí velmi různorodé vzdělávací kurzy, které mají povahu od relativně obecného seznámení s danou oblastí sledování kvality až po vysoce specializovanou přípravu pracovníků na pozici řízení a kontroly kvality.
Jedním z příkladů činnosti organizace jsou vzdělávací kurzy realizované přímo ve vybrané organizaci, kdy pracovníci Centra přizpůsobí obecné normativní instrukce týkající se kvality činnosti a specifikům dané organizace, čímž se zvýši efektivita takového vzdělávání ve srovnání se všeobecně zaměřenými vzdělávacími akcemi zacílenými na pracovníky více, často velmi odlišných, institucí. Příkladem další, dnes velmi rozšířené formy vzdělávání nejen v oblasti kvality, je e-learningové vzdělávání. Za účelem dynamizace procesu učení a zvýšení účinnosti tohoto nástroje je účastníkům kurzů k dispozici online poradenství ze strany pracovníků Centra, ale např. i možnost chatování s dalšími studenty či motivační setkávání. Můžeme však říci, že klíčovou aktivitou CEQUAL v oblasti vzdělávání je pořádání různorodých kurzů, které jsou zahrnuty do Portugalského národního katalogu vzdělávání, což mimo jiné znamená i to, že kurzy jsou automaticky uznávány všemi účastníky systému odborného vzdělávání v Portugalsku. Seznam nabízených kurzů zahrnuje mj. akce zaměřené na oblasti jako je systém řízení kvality, kontrola a audit kvality, zdravotní nezávadnost potravin, bezpečnost práce a ochrana zdraví na pracovišti, integrovaný systém řízení kvality, statistická procesní kontrola, interní audit apod.
Politika monitorování a rozvoje vysoké kvality je rozvíjena nejen navenek ve vztahu k požadavkům jednotlivých zákazníků, ale i dovnitř. Jedním z hlavních hesel organizace je kompetentnost a zodpovědnost všech zúčastněných osob, a to za neustálého rozvoje všech procesů a činností.
V případě vašeho zájmu o další informace, kontaktujte prosím paní Ing. H. Vošahlíkovou, Národní vzdělávací fond, Opletalova 25, 110 00 Praha 1, e-mail: vosahlikova(zavinac)nvf(tecka)cz.