Vzdělávání a podpora profesního a osobnostního rozvoje pracovníků městských úřadů - podpora zlepšování kvality služeb občanům
Příjemce | Město Luhačovice |
Datum zahájení realizace | 10.10.2006 |
Datum ukončení realizace | 30.6.2008 |
Číslo projektu | 0027 |
Celková výše finanční podpory | 11 076 450 Kč |
Projekt se zaměřuje na oblast VZDĚLÁVÁNÍ. Obsahuje kurzy se základními tématy zlepšujícími komunikaci, manažerské dovednosti, pracovní výkonnost, hospodaření s časem a další profesně - osobnostní dovednosti pracovníků úřadů.
Cílem projektu je ZVYŠOVAT KVALITU PRÁCE A SLUŽEB ÚŘADŮ, zlepšovat image institucí veřejné správy a ZLEPŠOVAT VZTAHY úřadů a úředníků S VEŘEJNOSTÍ.
Projekt navazuje na Reformu veřejné správy ČR, kterou realizuje a koordinuje Odbor rozvoje územní veřejné správy MV ČR a podporuje hlavní cíle Národní politiky jakosti, jejíž principy jsou celostátně implementovány do veřejné správy.
Dotace poskytnuté na systematický rozvoj zaměstnanců veřejné správy pomohou uvedené cíle dosáhnout. O dotace na tento typ vzdělávání žádají úřady z důvodu omezených možností čerpat prostředky z finančních rozpočtů měst.
Přínosem projektu je, že vhodně zvolenou formou vzdělávání, systematicky zvyšuje úroveň profesionálního vystupování úředníků, zlepšuje komunikaci s občany, pomáhá úředníkům zvládat komunikaci v náročných, krizových situacích, rozvíjí základní manažerské dovednosti vedoucích úředníků, zvyšuje efektivitu práce úředníků a zlepšuje využívání pracovního času.
Konkrétními cílovými skupinami pro vzdělávací aktivity projektu jsou:
- pracovníci odborů přímého kontaktu s občany
- vedoucí odborů a oddělení městských úřadů
- vedoucí úřadů a personalisté úřadů
- pracovníci ostatních odborů a oddělení úřadů
Cílovou skupinu tvoří zaměstnanci městských úřadů z těchto krajů:
Jihomoravský kraj:
Město Blansko s 219 zaměstnanci
Město Kojetín s 39 zaměstnanci
Město Kyjov s 145 zaměstnanci
Město Letovice s 33 zaměstnanci
Olomoucký kraj:
Město Hranice s 122 zaměstnanci
Město Prostějov s 241 zaměstnanci
Město Přerov s 350 zaměstnanci
Zlínský kraj:
Město Luhačovice s 65 zaměstnanci
Klíčové aktivity projektu-vzdělávací programy-vychází z analýz vzdělávacích potřeb cílových skupin a analýz potřebnosti vzdělávat uvedená témata.
Analýzy byly provedeny v maximální možné míře, mapují aktuální stav činností, lidských zdrojů a úroveň služeb úřadů. Komplexní rozbory přinášejí informace o konkrétních problematických oblastech na úřadech, které je třeba odstranit. Jedná se především o tyto konkrétní problémy:
- problémy při jednání pracovníků s občany na kontaktních odborech. Pracovníci se dostávají do krizových situací, na něž nejsou dostatečně připraveni a nedokáží jim předcházet
- to vede k neefektivním řešením a k nespokojenosti občanů, úřady následně řeší stížnosti a situace, kdy občané nemají dobrý vztah k úřadům
- pracovníci odborů se ocitají ve stresových situacích, se kterými se bez odborné pomoci nedokáží vyrovnávat - klesá efektivita jejich práce
- vedoucí pracovníci nejsou vybaveni řídícími kompetencemi, nedokáží používat vhodné řídící nástroje, objevují se nedostatky v komunikaci s podřízenými, delegování a plnění úkolů
- nedostatky v prezentačních dovednostech klíčových pracovníků ovlivňují i rozhodování samospráv. Rady měst rozhodují na základě podkladů, které prezentují vedoucí odborů. Nedostatečnou prezentací dochází ke snižování úrovně těchto podkladů a k ovlivnění rozhodnutí
Projekt pomáhá řešit tyto problémy tím, že vzdělávací programy poskytují dostatečnou přípravu úředníků na kvalitní výkon profese, mají pozitivní dopad na jejich profesionalitu a přispívají k celkovému zlepšování vztahů s občany - klienty úřadů a tak ovlivňují celkové klima a spokojenost občanů s výkonem státní správy a vedením měst.
Nadstandardním přínosem projektu je dlouhodobá využitelnost výsledků projektu pro další systematické zlepšování činnosti úřadů a podporu kvality lidských zdrojů ve veřejné správě.
Projekt je zaměřen na nepodnikatelské subjekty a nevztahují se na něj pravidla pro veřejnou podporu.