V období od 19. do 25. března 2007 se uskutečnila výměna zkušeností dvanácti českých odborníků z oblasti zaměstnanosti v Lisabonu. Pracovní program připravila organizace Centro Europeu de Linguas, která již od roku 1999 spolupracuje s českými vzdělávacími institucemi a podnikatelskými subjekty v oblasti výměn a stáží v rámci programu Leonardo da Vinci jako vysílající i přijímající organizace.
Výměna zkušeností byla zaměřena na poznání celkového systému odborného vzdělávání a podpory zaměstnanosti v Portugalsku (cíle, priority do roku 2010, organizační struktura na národní, regionální a lokální úrovni, systém financování), způsoby vzdělávání mladých lidí před vstupem na trh práce i dospělých včetně uchazečů o zaměstnání, spolupráce zaměstnavatelů se vzdělávacími organizacemi, způsoby pomoci znevýhodněným osobám, národní program "Nové příležitosti".
Absolvovaný program rozšířil odborné znalosti účastníků ve výše jmenovaných oblastech a rovněž jim umožnil zlepšit si prostřednictvím přímého jednání s pracovníky přijímající organizace a navštívených organizací i cizojazyčné dovednosti, jakož si i rozšířit poznatky o ekonomice a kultuře Portugalska. Výměna poskytla všem účastníkům inspiraci k uplatňování poznatků v ČR, a to například pokud jde o úzké sepětí odborného vzdělávání s praxí, se zaměstnavateli a o konvergenci činností v resortech vzdělávání a práce. Složení skupiny účastníků umožňuje rozšířit a využít získané poznatky v mnoha regionech ČR.
V týdnu od 24. do 30. března 2007 proběhla výměna zkušeností jedenácti pracovníků Národního vzdělávacího fondu v Seville, která byla zprostředkována španělskou organizací AM Transnational - dále jen AMT. Organizace AMT organizuje stáže a výměny zkušeností v rámci programu Leonardo da Vinci již několik let.
Pracovní program výměny zkušeností byl zaměřen na získání odborných znalostí v relevantních subjektech působících v oblasti služeb zaměstnanosti. Většinou se jednalo o veřejné instituce, které vykonávají svoji činnost na základě pověření andaluské vlády. V celém Španělsku dochází k postupné decentralizaci výkonu státní moci, čili k přenesení odpovědnosti na jednotlivé regionální vlády.
Účastníci získávali zkušenosti ve veřejných organizacích na podporu podnikatelů, na úřadech práce, v centrech profesního poradenství a v organizaci Fundación Forja XXI, která nabízí speciální programy pro nezaměstnané. Důležitým přínosem pro účastníky byly diskuze s pracovníky zmíněných organizací. Získané poznatky a příklady dobré praxe budou pracovníci aktivně využívat v rámci své pracovní činnosti.Účastníci výměny si rovněž procvičili své jazykové znalosti a rozšířili si své kulturní znalosti.
Výměna zkušeností se uskutečnila v týdnu od 21. do 27. dubna 2007. Skupinu dvanácti účastníků tvořili odborníci ze SSZ MPSV, pracovníci z krajských úřadů i z krajských rad pro RLZ a pracovníci NVF. Pracovní program zorganizovala agentura MS Barcelona, která má bohaté zkušenosti v oblasti organizování projektů mobility v rámci programu Leonardo da Vinci jako přijímající organizace.
Během výměny zkušeností se čeští odborníci na zaměstnanost seznámili s aktivitami centra pro podnikatele - BarcelonaActiva, kde získali informace o fungování podnikatelských inkubátorů a o programu porta 22. Navštívili dvě centra profesního vzdělávání - barcelonskou asociaci profesního vzdělávání (Fundaci BCN Formaci Professional) a organizaci, která podporuje pohyb mladých lidí po Evropě a zajišťuje praxe studentů u zahraničních zaměstnavatelů (Xarxa Formaci Professional Network). V generálním úřadu práce Katalánska (Servei d´ Ocupacio de Cataluna) se seznámili s postavením instituce, se základními aktivitami a s oblastí aktivní politiky zaměstnanosti (profesní kvalifikace, podpora zaměstnání, program pro místní rozvoj, programy na podporu rovných příležitostí). Dále účastníci výměny navštívili ÚP v městské části Barcelony (Ajuntament de Barcelona), radnici v Barceloně a Federaci měst Katalánska (Federation of Municipalities of Catalonia).
Účastníci výměny zkušeností získali nové informace z oblasti moderních služeb zaměstnanosti, zmapovali situaci na trhu práce ve Španělsku a Katalánsku, důležitým přínosem jsou informace o nástrojích aktivní politiky zaměstnanosti a systém organizace dalšího profesního vzdělávání. Mezi další zajímavé informace patřilo řešení rovných příležitostí, slaďování pracovního a rodinného života nebo vytváření portfolií pro prezentaci nezaměstnaných a o organizaci výměny studentských profesních praxí mezi španělskými městy.
Dvanáct odborníků z NVF se zúčastnilo výměny zkušeností, kterou v relevantních subjektech zprostředkovala organizace Careers Europe v Bradfordu. Organizace je zaměřená na kariérové poradenství a funguje od roku 1992. Principiální aktivitou Careers Europe je tvorba, správa a rozvíjení informační sítě "Euroguidance" mapující možnosti ve vzdělávání (studium, OVP apod.) a zaměstnání v zemích EU. Za tímto účelem provádí řadu studií a analýz a vydává newsletter. Tato informační síť je využitelná jak jednotlivci, kteří hledající možnosti vzdělání a zaměstnání v zemích EU, tak odborníky v poradenství hledající analytické a souhrnné informace o této oblasti. Centrem sítě pro ČR je Středisko podpory poradenských služeb, které funguje v rámci NVF.
Odborníci si během výměny zkušeností prohloubili své znalosti v oblasti kariérového poradenství, odborného vzdělávání, rekvalifikace a celoživotního učení v organizaci Careers Europe, v nezávislé organizaci City Training Services a ve škole Bradford College. Navštívili regionální úřad práce (Department for Work and Pensions), kde se seznámili s organizací a řízením služeb zaměstnanosti a v Eures centru poznali systém zprostředkování mobility pracovních sil v rámci Evropského hospodářského prostoru. Dále navštívili Job centra v Leedsu a v Bradfordu, kde získali podrobné informace o poskytovaných službách pro nezaměstnané osoby, systému sociální podpory, aktivitách center, regionálních zvláštnostech a během diskuze si s pracovníky centra vyměnili praktické zkušenosti a příklady dobré praxe.
Přínosem pro účastníky jsou nové znalosti z oblasti služeb zaměstnanosti a kariérového poradenství, kde je uplatňován nástroj veřejných zakázek a kontraktů pro nezávislé subjekty. Dále poznatky ze systému poskytování služeb kariérového poradenství ze strany státu a škol, z organizace odborného vzdělávání a jeho provázanosti se zaměstnavatelskou sférou.
V týdnu od 15. Do 21. Září 2007 se 11 odborníků z oblasti zaměstnanosti zúčastnilo výměny zkušeností ve Velké Británii ve městě Plymoth. Cílovou skupinu účastníků tvořilo 8 pracovníků služeb zaměstnanosti z osmi krajů České republiky, 2 zaměstnanci SSZ MPSV a 1 pracovnice týmu Rozvoje lidských zdrojů NVF a jedna pracovnice ze Střediska podpory poradenských služeb NVF. Studijní program organizovala pobočka irské národní agentury evropských programů Work Experience UK, part of Tellus group.
V průběhu výměny zkušeností účastníci navštívili projekt EDEN, kde shlédli zajímavou ukázku využití vytěženého dolu k rozvoji cestovního ruchu, k podpoře environmentálního vzdělávání a v neposlední řadě také k podpoře zaměstnanosti v regionu. Projekt na první pohled zaměstnává mnoho lidí, pravděpodobně z velké části z okolí, čímž má pozitivní vliv i na místní zaměstnanost. V hostitelské organizaci dostali účastníci pokyny zejména k organizaci stáže a bezpečnosti práce a pobytu v UK a seznámili se s činnostmi společnosti Tellus. Dalšími navštívenými institucemi byly Learning and Skills Council (pracoviště pro Devon and Cornwall), pobočka národní sítě, která je zodpovědná za veškeré vzdělávání osob starších 16 ti let s cílem zprostředkovávat lidem nové znalosti a dovednosti tak, aby podniky ve Velké Británii byly stále konkurenceschopnější. Toto vzdělávání koordinují a financují z prostředků státního rozpočtu. Účastníci se rovněž setkali s ředitelem hotelu Astor, který spolupracuje se střední školou hotelovou z Rožnova pod Radhoštěm a je to jeden z průkopníků rozvoje cestovního ruchu v Plymouthu. Spolupráce vznikla zásluhou programu Leonardo - výměna studentů. Navštívili síť regionálních pracovišť (44 celkem v GB) podporujících rozvoj oblastí prostřednictvím podpory ekonomického rozvoje, City College a Jobcentreplus - JCP, obdobu našeho úřadu práce.
Účastníci měli možnost poznat fungování systému služeb zaměstnanosti s vazbou na regionální rozvoj i systém vzdělávání. Zásluhou dobře vybraných míst, která byla navštívena, bylo možno získat komplexní pohled na systém řízení těchto oblastí ve Velké Británii. Problémy s nezaměstnanými jsou v UK obdobné jako v ČR, legislativa je však v UK tvrdší - práce se vyplatí.
Výměnu zorganizovala organizace CILA Work Placements Ireland, která má letité zkušenosti s realizací projektů v rámci evropských programů. Studijní cesty se zúčastnilo 8 pracovníků služeb zaměstnanosti z osmi krajů, 1 pracovník SSZ MPSV, 1 pracovnice týmu Rozvoje lidských zdrojů NVF a 2 pracovníci týmu Zaměstnanost NVF.
Účastníci navštívili v rámci tohoto běhu lokální centra pro nezaměstnané, agentury v oblasti zaměstnanosti, tréninkové centrum FÁS a další relevantní organizace. Seznámili se se základními informacemi o Irsku, získali údaje z oblasti sociálních služeb a služeb zaměstnanosti. V rámci návštěvyagentury pro kvalifikaci a zaměstnanost - FÁS. Byli informováni o základních funkcích irských služeb zaměstnanosti i o irské historii v oblasti související s trhem práce. Poznali vzdělávací systém Irska včetně systému vzdělávání dospělých.
Výměna zkušeností do Říma se uskutečnila v týdnu od 24. do 30. listopadu 2007. Cílovou skupinu tvořilo 8 pracovníků z oblasti rozvoje lidských zdrojů z osmi českých regionů, 1 pracovník Rozvoje lidských zdrojů NVF, 1 pracovnice Národní observatoře zaměstnanosti a vzdělávání NVF a 1 pracovník úseku Zaměstnanost NVF. Studijní program zorganizovala italská zprostředkovatelská organizace Associazione Centro Risorse Nazionale ONLUS, která je specializovaná na odborný trénink, kariérové poradenství a na politiku trhu práce.
Pracovní program začal v hostitelské organizaci ISFOL - národní informační středisko pro poradenství, kde byli účastníci seznámeni s oblastí mobility, profesním vzděláváním a poradenstvím. Další studijní návštěva proběhla v kariérním poradenském centru C.O.L při největší italské univerzitě Sapienza. Jedná se o jedno ze 14 center tohoto typu, kdy každé se nachází a slouží pro jeden římský obvod. Účastníci rovněž navštívili národní agenturu Italialavoro, akciovou společnost stoprocentně vlastněnou ministerstvem hospodářství a financí. Italialavoro zajišťuje technickou pomoc ministerstvu práce a sociální politiky v podpoře a řízení politiky zaměstnanosti a rozvoji služeb zaměstnanosti. Získané informace se týkaly systému vzdělávání, poradenství a kreditního systému. V dalších dnech účastníci navštívili Informační centrum pro mládež a veřejné centrum zaměstnanosti (úřad práce) v Pomezii (součást provincie Řím).
Absolvované studijní návštěvy účastníkům jasně nastínily směr, kterým se služby zaměstnanosti v Itálii prostřednictvím reforem vydaly. Velice pozitivně je hodnocen proces decentralizace. Liberalizace trhu má už více svých odpůrců, ale koresponduje s vývojem v dalších zemích EU i s konceptem flexicurity.