PDF verze PDF dokument

Vzdělávání pracovníků Institutu trhu práce

V průběhu celého období trvání projektu ITP zabezpečoval úsek Zaměstnanost NVF odborné vzdělávání pro pracovníky projektu na pracovištích při úřadech práce a při Hospodářské komoře ČR ve všech pěti pilotních regionech. Tato činnost byla vykonávána v rámci klíčové aktivity č. 11 – Zajištění odborného školení pro pracovníky ITP na všech úrovních. Při její realizaci byly využity osvědčené metody a postupy prezenčního vzdělávání, zejména interaktivní semináře, odborná školení, workshopy, diskusní setkání, výměny zkušeností atd., při nichž osobní kontakt lektorů a účastníků umožnil kvalitní přenos základních informací o úvodní fázi projektu. Ve druhé části projektu jsme doplnili prezenční akce vzdělávacím programem distančního charakteru. Oba tyto způsoby vzdělávání se navzájem doplňují a společně tvoří jednotný vzdělávací celek.

V období od 1. 1. 2007 do 31. 7. 2008 jsme připravili 83 prezenčních vzdělávacích akcí, ve kterých bylo podpořeno 2 907 účastníků kurzů. Pro potřeby pracovníků ITP jsme vytvořili 57 vzdělávacích modulů. Zpětnou vazbu z prezenčních vzdělávacích akcí jsme získávali prostřednictvím hodnotících dotazníků – za zmiňované období jsme jich sebrali a vyhodnotili 1083. Kromě sběru hodnotících dotazníků jsme v rámci vzdělávací činnosti provedli úvodní průzkum cílové skupiny z hlediska jejích předchozích zkušeností v oblasti trhu práce a zaměstnanosti. Tato zjištění pomohla lépe určit náročnost obsahu vzdělávacích akcí a vytvořit koncepci specializovaných akcí pro určité typové pracovní pozice.

Realizace jednotlivých vzdělávacích akcí prezenčního V průběhu celého období trvání projektu ITP zabezpe Vzdělávání pracovníků Institutu trhu práce typu byla připravována v závislosti na postupu implementace projektu, na základě dohody s Konečným příjemcem, tj. Ministerstvem práce a sociálních věcí, a dle aktuálních potřeb pracovníků ITP. Nerovnoměrnost rozložení akcí byla do jisté míry ovlivněna mj. opožděným obsazováním pracovišť ITP při úřadech práce. Graf - počet akcí

Vzdělávací akce prezenčního typu svým obsahem naplnily výchozí zadání klíčové aktivity č. 11 a v mnoha ohledech je dále doplnily a rozšířily. Jejich cílem bylo poskytnout pracovníkům ITP aktuální informace a poznatky tak, aby byla zajištěna jejich odborná způsobilost a kompetence pro jejich specifickou činnost. Pracovníci se seznámili s projektem ITP, jeho úlohou a úkoly v systému služeb zaměstnanosti a osvojili si zásady organizačního, administrativního, technického a finančního řízení projektu. Získali základní vědomosti z oblasti politiky zaměstnanosti v ČR a v dalších státech EU, včetně ověřování nových nástrojů realizace aktivní politiky zaměstnanosti. Vzdělávací program byl dále zaměřen na seznámení se s politikou hospodářské a sociální soudržnosti EU a čerpání prostředků z ESF. Účastníci vybraných vzdělávacích akcí si osvojili podle svého pracovního zaměření např. zásady dobré komunikace s klienty úřadů práce a se zaměstnavateli, orientovali se v nabídce dotací, seznámili se s obecnými pravidly řízení projektů, s monitorováním a kontrolou apod. Ohlasy studentů z hodnotících dotazníků

Většinu modulů prezenčního vzdělávacího celku lektorsky zajistil úsek Zaměstnanost NVF za využití vlastních odborníků. Lektorování specializovaných témat zajistili externí spolupracovníci, většinou z úřadů práce. Dlouhodobý výcvikový program Aktivně k podnikům, jehož cílem bylo zvýšit kompetence pracovníků služeb zaměstnanosti při komunikaci se zaměstnavatelskou sférou, byl zajištěn dodavatelsky na základě výběrového řízení. Kvůli velké pracovní vytíženosti pracovníků zapojených do projektu ITP bylo v r. 2008 vzdělávací působení NVF v rámci klíčové aktivity č. 11 rozšířeno o e-learningový vzdělávací program "Základní znalosti pro pracovníky ITP". Tento distanční kurz byl realizován od února do června 2008. Vzdělávací celek tvořilo 6 modulů, které byly zaměřeny na minimální znalosti potřebné pro všechny pracovníky na pracovištích ITP, bez ohledu na jejich specializaci. Jednotlivé moduly e-learningového programu většinou shrnovaly a hlouběji rozváděly témata související s předchozími semináři a workshopy a doplňovaly je o další aktuální informace. Obsahem modulů byla základní charakteristika projektu ITP včetně finančního řízení, monitorování a kontroly, dále APZ a její nástroje, vybrané možnosti dotací EU a principy přípravy tzv. měkkých projektů spolufinancovaných z ESF. Kurz úspěšně absolvovalo a osvědčení získalo 211 z 285 přihlášených pracovníků, tj. 74 %. Tuto formu studia hodnotili účastníci kurzu velmi pozitivně.

Na závěrečné období realizace projektu ITP, resp. klíčové aktivity 11, připravujeme akce diseminačního charakteru. Jde především o říjnové konference, které se uskuteční v Praze v Ostravě, na nichž bude odborná veřejnost informována o hlavních výsledcích a výstupech tohoto projektu. Dále připravujeme diseminační semináře, na kterých budou seznámeni s hlavními přínosy projektu ITP zástupci odborné veřejnosti z krajů, které nebyly zapojeny do realizace tohoto projektu.

 

Mgr. Iva Schindlerová
PhDr. Jarmila Tinlová
Ing. Hana Vošahlíková

 

 

 

Obsah

Editorial

Projekt Institut trhu práce se blíží ke konci

Návrhy na zlepšení služeb zaměstnanosti

Je aktivní politika zaměstnanosti efektivní?

Inspirace a zkušenosti ze zahraničí

Národní observatoř dokončila projekt sektorových studií
Návrh nového modelu informačně-poradenských služeb na úřadech práce


Vytvoření systému spolupráce s partnery

Vzdělávání pracovníků Institutu trhu práce

Pracovat na projektu ITP bylo zajímavé a inspirující

Projekt Institut trhu práce ve zlínském kraji

Aktuality z NVF