PDF verze PDF dokument

Projekt Institut trhu práce ve zlínském kraji

Úřad práce ve Zlíně se v polovině r. 2007, spolu s dalšími 25 úřady práce, stal partnerem projektu ITP. Vzniklo oddělení, které mělo ověřit nové služby úřadu práce a vyhodnotit jejich účinnost. Stejná oddělení vznikla také na ostatních úřadech práce (ÚP) ve Zlínském kraji (Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín). Oddělení ITP ÚP spolupracovala v regionech s dalším partnerem – Hospodářskou komorou ČR, jejíž pracoviště ITP byla zřízena ve stejných městech jako pracoviště odd. ITP na úřadech práce. Koordinace činností v krajích byla zajištěna prostřednictvím krajských koordinačních skupin, jejichž členy byli ředitelé úřadů práce, pracovníci odd. ITP úřadů práce a Hospodářské komory.

Vzhledem k neustále se měnící situaci na trhu práce se služby odd. ITP ÚP orientovaly následujícími směry:
Prvním krokem bylo monitorovat trh práce a zjistit současné potřeby zaměstnavatelů, zejména s ohledem na pracovní sílu. Bylo navštíveno přes 400 zaměstnavatelů Zlínského kraje, kterým byla představena konkrétní nabídka služeb úřadu práce. Při tom docházelo k navázání nebo prohloubení spolupráce, což je pro fungování trhu práce nezbytné, a také k vyhledání nových pracovních míst. Firmám byly nabídnuty služby úřadu práce a dostaly také informace o struktuře nezaměstnaných osob. V souvislosti s tím byly zmíněny časté problémy s obsazováním některých volných míst a byla jim nabídnuta ve větší míře možnost jejich zadávání přes internetový portál MPSV bez asistence úřadu práce.

Vzhledem ke klesající nezaměstnanosti v průběhu posledního roku, dala by se očekávat na trhu práce příznivá situace. Bohužel, například absolutní počet osob dlouhodobě nezaměstnaných neklesal. Proto se služby ITP zaměřily i na osoby, které mají problém s návratem na trh práce. Bylo prováděno individuální poradenství za účelem zprostředkování zaměstnání a s 80 vybranými uchazeči byli navštíveni zaměstnavatelé. Individuální přístup se jevil jako velmi účinný. Často bylo potřeba vyjednat u zaměstnavatele úpravu pracovních podmínek (např. začátek pracovní doby pro osoby dojíždějící nebo osoby pečující o malé děti), a správně vysvětlit výhody zaměstnání uchazeče z ohrožené skupiny (možnost využití příspěvku z APZ).

Další inovovanou aktivitou bylo pořádání tzv. předvýběrového řízení pro zaměstnavatele, při kterém se vyberou vhodné uchazeče o zaměstnání na dané místo. Uchazeč absolvuje individuální pohovor s pracovníkem úřadu práce a v případě, že splňuje podmínky a má o místo skutečný zájem, je poslán na výběrové řízení k zaměstnavateli. Tím se k zaměstnavateli dostávají osoby, které jsou seznámeny s nabízenou pracovní pozicí a zájem o práci pouze nepředstírají. Během jednoho roku se uskutečnilo 74 předvýběrových řízení, kterých se zúčastnilo přes 600 osob. Uchazeči o zaměstnání byli také motivováni ke změně stávající kvalifikace prostřednictvím návštěv ve vzdělávacích zařízeních nebo ve firmách. Tyto návštěvy napomohly k rozhodnutí uchazečů rekvalifikovat se na určitou profesi (to bylo pilotně odzkoušeno např. při rekvalifikaci "obsluha CNC strojů"), protože měli možnost zjistit velmi podrobné informace o profesi, o kurzu a také o možném nástupu do zaměstnání po absolvování rekvalifikace.

Aktivity odd. ITP se zaměřovaly i na prevenci dlouhodobé nezaměstnanosti, a to pořádáním skupinových informačních schůzek pro nezaměstnané, při kterých byly informováni o možnostech hledání práce, o službách úřadu a o dalších skutečnostech souvisejících s hledáním zaměstnání. Firmám byly předány informace o službách a aktivitách úřadu práce na semináři "Spolupráce ÚP s firmami", který se uskutečnil v březnu 2008 za účasti téměř stovky osob.

Největšími akcemi ve Zlínském kraji byly tzv. přehlídky či veletrhy pracovních příležitostí ve Zlíně a Uherském Hradišti, které měly za cíl zprostředkovat na jednom místě práci velkému počtu nezaměstnaných. Akce ve Zlíně se zúčastnilo přes 3000 zájemců a přibližně 80 subjektů hledajících pracovní sílu, včetně několika pracovních agentur. V Uh. Hradišti byly počty zhruba poloviční. Zaměstnavatelé hodnotili tyto akce velmi pozitivně, proto by ÚP měly v podobných akcích pokračovat.

Vzhledem k tomu, že úřady práce vstoupily do projektu až v jeho průběhu, měly určitou nedůvěru. Začátky nebyly jednoduché a podporovaly tento postoj. Další průběh však ukázal, že pozitiva převážila nad negativy. Dnes už projekt určitě hodnotím jako přínosný. Díky ověřeným aktivitám se prohloubila spolupráce mezi ÚP a zaměstnavateli a většina aktivit se ukázala být efektivní a vhodná k zavedení do stávajících činností úřadů práce.

 

Ing. Zdeněk Semerád, ředitel Úřadu práce ve Zlíně

 

 

 

Obsah

Editorial

Projekt Institut trhu práce se blíží ke konci

Návrhy na zlepšení služeb zaměstnanosti

Je aktivní politika zaměstnanosti efektivní?

Inspirace a zkušenosti ze zahraničí

Národní observatoř dokončila projekt sektorových studií
Návrh nového modelu informačně-poradenských služeb na úřadech práce


Vytvoření systému spolupráce s partnery

Vzdělávání pracovníků Institutu trhu práce

Pracovat na projektu ITP bylo zajímavé a inspirující

Projekt Institut trhu práce ve zlínském kraji

Aktuality z NVF