PDF verze PDF dokument

Co je to ESF ?

Nedávný průzkum zadaný Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) ukázal, že povědomí o Evropském sociálním fondu u široké i odborné veřejnosti je stále nízké. A to přesto, že tento fond již po více než tři roky podporuje tisíce projektů po celé ČR a na jeho logo často narážíme v různých médiích.

Problém je již v názvu. Evropský je proto, že jde o prostředky přerozdělované z rozpočtu EU, ale přitom je plně řízen ministerstvy a úřady ČR. Sociální neznamená, že by měl vyplácet sociální dávky, jeho hlavní zaměření je v podpoře zaměstnanosti. Fondem vlastně také není, neboť prostředky ESF jsou vesměs poskytovány ve formě dotace ze státního rozpočtu nebo obdobným způsobem.

Nejvýstižnější je asi heslo, kterým ESF představuje Evropská komise i MPSV: "ESF investuje do lidí, do jejich budoucnosti". Podporuje především projekty zaměřené na zlepšení postavení lidí na trhu práce, jejich zaměstnatelnosti nebo konkurenceschopnosti pomocí vzdělávání a rekvalifikací, nalezení vhodného zaměstnání, vždy z hlediska zajištění rovných příležitostí a nediskriminace.

V právě zahajovaných nových programech ESF bude až do roku 2015 k dispozici naprosto výjimečný objem prostředků na tyto činnosti. Jde o šanci, která se nebude opakovat. Národní vzdělávací fond (NVF) chce přispět svou zkušeností i kapacitou k úspěšnému využití těchto prostředků.

Představení úseku ESF Národního vzdělávacího fondu

Úsek ESF vznikl v roce 2004 v souvislosti se zahájením realizace programů ESF v ČR. Navázal přitom na činnosti vykonávané od roku 1992 v rámci programů Phare a EQUAL a disponuje tak pracovníky s dlouholetými zkušenostmi s řízením programů a projektů financovaných z evropských zdrojů.

Úsek ESF poskytuje následující služby v oblasti přípravy a realizace programů a projektů financovaných z veřejných zdrojů (zejména z ESF):

  • poradenství a konzultace při zpracování programových a prováděcích dokumentů v oblasti lidských zdrojů;
  • poradenství a konzultace v oblasti přípravy, řízení a realizace programů a projektů financovaných z veřejných prostředků (zejm. EU, ČR, EHP ad.);
  • komplexní zajištění všech činností při implementaci grantových schémat (GS) a obdobných schémat podpory z veřejných prostředků, (publicita; výzvy k podávání žádostí; konzultace a podpora žadatelů i příjemců; hodnocení a výběr projektů; příprava a uzavírání smluv; monitorování projektů a platby; kontrola a evaluace projektů);
  • vzdělávání a publicita (školení, workshopy, semináře a konference aj.) při přípravě, řízení a realizace projektů a programů financovaných z veřejných prostředků;
  • expertní služby formou účasti v projektech a zakázkách orientovaných na vybrané oblasti lidských zdrojů.

Úsek ESF tvoří cca 30 pracovníků, kteří se člení na dva týmy podle hlavních zakázek a klientů. Úsek ESF tak na základě dvou velkých zakázek pro MPSV spravuje sedm grantových schémat v OP RLZ a JPD 3 (celkem 235 projektů za téměř 1,5 mld. Kč) v následujících oblastech podpory:

  • zaměstnanost a rovné příležitosti na trhu práce,
  • začlenění skupin ohrožených sociálním vyloučením,
  • adaptabilita a konkurenceschopnost a
  • podpora výzkumu, vývoje a inovací.

Pozice administrátora grantových schémat je zkouškou naší odolnosti. V daném rámci, kde převažuje finanční kontrola projektů, musíme provádět činnosti a od příjemců podpory vyžadovat informace a doklady, o jejichž nezbytnosti někdy nejsme přesvědčeni, ale které pravidla vyžadují. Příjemci nám na druhé straně ne vždy naši práci ulehčují až příliš vynalézavým zahrnováním položek do vyúčtování výdajů projektu. Přesto lze konstatovat, že naše zkušenosti nám umožňují řešit problémové situace v zásadě ve prospěch projektů. Věříme, že jsme pomohli úspěšně naplnit cíle řady projektů, které pomohly tisícům občanů ČR zlepšit jejich situaci z hlediska zaměstnanosti a společenského uplatnění. Příklady několika úspěšných projektů jsme se svolením jejich realizátorů zařadili do tohoto čísla Pro Futura.

Tým Trh práce

Jeho hlavní činností je administrace čtyř GS v působnosti Správy služeb zaměstnanosti (SSZ) MPSV a související technická pomoc pro SSZ. Ve spolupráci s MPSV se nám podařilo stabilizovat finanční situaci projektů a postupně dohnat skluz v administraci těchto GS.

Významnou činností je pořádání vzdělávacích akcí zejména pro příjemce podpory z ESF. V současné době pořádáme v jednotlivých oblastech podpory expertní panely, na kterých probíhá zajímavá výměna zkušeností z průběhu ukončených projektů obdobného zaměření. Semináře poskytují inspiraci pro tvorbu nových projektů a také užitečnou zpětnou vazbu.

Tým Trh práce - Zleva: Michaela Sehnalová, Lenka Fardová, Jan Komárek, Hana Kuželková, Marie Tancerová, Zdena Stránská, Jiří Neuberg, Petr Chuděj, Ilona Volková, Eva Ličmanová, Stanislava Pechová, Yvetta Štaralová, Iva Matulková, Veronika Mrmusová, Ivana Školníková, Mikuláš Ticháček.

Tým Trh práce:
zleva Michaela Sehnalová, Lenka Fardová, Jan Komárek, Hana Kuželková, Marie Tancerová, Zdena Stránská, Jiří Neuberg, Petr Chuděj, Ilona Volková, Eva Ličmanová, Stanislava Pechová, Yvetta Štaralová, Iva Matulková, Veronika Mrmusová, Ivana Školníková, Mikuláš Ticháček

V rámci grantového schématu Podpora aktivní politiky zaměstnanosti bylo podpořeno celkem 11 projektů v celkové výši zhruba 116 mil. korun. Projekty si kladou za cíl zvyšování kvalifikace, zaměstnatelnosti a nalezení vhodného zaměstnání u osob dlouhodobě nezaměstnaných nebo dlouhodobou nezaměstnaností ohrožených, osob které ztratily své zaměstnání v důsledku restrukturalizace, osob se zdravotním postižením, matek na a po mateřské dovolené apod. V projektech jsou uskutečňovány především rekvalifikační kurzy s následnou praxí vedoucí k přímému zaměstnání účastníků projektu včetně úhrady části mzdových nákladů. Doprovodnými aktivitami jsou poradenství, bilanční diagnostika, motivační programy apod. Příjemci podpory jsou zejména malé a střední podniky (vč. OSVČ) a nestátní neziskové organizace (NNO).

Grantové schéma Začlenění skupin ohrožených sociální exkluzí podpořilo 36 projektů v objemu přibližně 155 mil. korun. Příjemci podpory jsou převážně NNO, dále jsou to kraje, obce, vzdělávací instituce apod. Podpora z ESF je zde zaměřena na dlouhodobě nezaměstnané, znevýhodnění zejména zdravotním postižením, nízkou úrovní kvalifikace a věkem nad 50 let. Hlavním nástrojem podpory je vzdělávání, které je poskytováno formou kurzů např. práce s PC, motivačními kurzy apod. Dalšími podporovanými aktivitami jsou vytváření pracovních míst, poradenské služby a doprovodné sociální služby.

V grantovém schématu Rovné příležitosti žen a mužů na trhu práce se realizuje 53 projektů v hodnotě zhruba 314 mil. korun. Cílem je propagace rovných příležitostí obou pohlaví a zvýšení motivace k absolvování vzdělávacích kurzů. Zvyšování vzdělanosti cílové skupiny ji pomůže hlavně při návratu na trh práce anebo k udržení zaměstnání. Jde především o ženy a muže na rodičovské dovolené a o ženy předdůchodového věku. V projektech byly realizovány kurzy, kulaté stoly, workshopy, konference a nezbytnou součást tvořily i specializované poradenské služby. Část aktivit byla věnována i propagaci gender problematiky prostřednictvím různých médií. Nejčastěji je využíváno vzdělávání v oblasti počítačových znalostí. Důležitou přidanou hodnotou jsou doprovodná opatření, zejména hlídaní dětí, bez kterých by se projekty nemohly vůbec realizovat.

V grantovém schématu Adaptabilita a podpora konkurenceschopnosti podniků a organizací je realizováno celkem 32 projektů za zhruba 225 mil. korun. Příjemci podpory jsou malé, střední i velké podniky, sdružení a obce. Vybrané projekty si kladou za cíl poskytnout zaměstnavatelům a zaměstnancům odborné znalosti, kvalifikace a kompetence potřebné pro vyrovnání se s profesními, strukturálními a technologickými změnami, zvýšit dostupnost dalšího vzdělávání v organizacích. Většina projektů je "ušitá na míru" příjemcům podpory nebo jejich partnerům. Hlavní náplní jsou proto specifická školení zaměřená na doplňování a rozšiřování znalostí a dovedností zaměstnanců nezbytných pro výkon dané profese. Projekty napomáhají také k zavedení systému vzdělávání zaměstnanců v těchto organizacích.

Tým Adaptabilita

Hlavní činností týmu je administrace tří GS v programu JPD 3 vyhlášených přímo Řídícím orgánem MPSV a související technická pomoc pro Řídící orgán. Tato tři GS spravujeme od počátku a jde o jedny z nejlépe fungujících GS v rámci ESF. Obdobně jako tým Trh práce jsme pořádali řadu vzdělávacích akcí pro navrhovatele a realizátory projektů.

V rámci GS Vyrovnávání šancí žen a mužů bylo realizováno14 projektů částkou zhruba 65 mil. korun, s cílem propagace rovných příležitostí obou pohlaví. Projekty si kladly za cíl oslabení předsudků vyplývajících z existujících postojů vůči ženám a zvýšení prestiže žen ve společenském a pracovním uplatnění, zlepšení podmínek kariéry žen ve výzkumu a vývoji a také vytvoření partnerských sítí organizací zabývajících se genderovou problematikou. V projektech byla uskutečněna školení, workshopy, psychologické a právní poradny. Významná část aktivit byla věnována propagaci gender problematiky - TV spoty, rozhovory s významnými ženskými osobnostmi, animovaný film, billboardová kampaň o spravedlivém odměňování. Některé projekty se zaměřily na komunikaci, na vytváření partnerství, na informovanosti a součinnost "genderově" orientovaných organizací.

Tým Adaptabilita - Zleva: Petr Chuděj, Karel Svoboda, Jana Chobotská, Roman Vyhnánek, Lenka Schrecková, Alena Straková, Ondřej Velek, Jana Konstantinová, Andrea Matoušková.

Tým Adaptabilita:
zleva Petr Chuděj, Karel Svoboda, Jana Chobotská, Roman Vyhnánek, Lenka Schrecková, Alena Straková, Ondřej Velek, Jana Konstantinová, Andrea Matoušková

Grantové schéma Konkurenceschopnost podpořilo 51 projektů v celkovém objemu zhruba 163 mil. korun. Příjemci podpory jsou malé a střední podniky (včetně OSVČ), vysoké školy, občanská sdružení a další zástupci neziskového sektoru. Projekty jsou zaměřeny na vzdělávání zaměstnanců a zaměstnavatelů, na zvyšování kvalifikace a odbornosti a na poskytování informací potřebných ke zvyšování konkurenceschopnosti podniků. V současné době je již více než polovina projektů u konce a soudě dle ohlasů od účastníků i realizátorů, byly tyto projekty úspěšné ve své snaze přispět ke zvyšování konkurenceschopnosti a adaptability v Praze.

V grantovém schématu Podpora inovací je zahrnuto celkem 38 projektů v celkové výši zhruba 420 milionů korun. Škála témat a aktivit projektů je obrovská - od digitální televize, přes virtuální oftalmochirurgii, aplikace tkáňových kultur a biotechnologií, aplikace biosenzorů, využití služeb družic GALLILEO, nové technologie zpracování dřeva, až po dentální protetiku, a mnohé další. Všechny tyto projekty využívají moderní metody rozvoje lidských zdrojů, zejména v oblasti inovačního podnikání. Řada projektů přispívá vnitřní reformě univerzit a akademických pracovišť, tradičně financovaných státem. Např. se zde rodí pravidla pro "obchodní oddělení universit" (Transfer Technology Office), tvorbu "win-win" interních pravidel pro legální a přátelské odštěpení progresivní podnikatelské skupiny (spin-off) z mateřského těla university. Projekty učí studenty i pedagogy zakládat firmy, chránit duševní vlastnictví, vyjednávat s investory, sdružovat se v klubech absolventů, lobbovat, presentovat užitečný nápad a representovat svou školu nebo firmu.

Fond pro podporu výzkumu

Počátkem roku 2008 jsme zahájili činnost Fondu pro podporu výzkumu. Tento projekt je podpořen z prostředků finančních mechanizmů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska a z českého státního rozpočtu. NVF jej bude realizovat v roli zprostředkovatele s plnou odpovědností za věcné i finanční řízení (viz rubriku Aktuality v tomto čísle Pro Futura).

 

 

 

Obsah

Editorial

Aktuality z NVF

Co je to ESF?

Pomáháme ženám najít zaměstnání zlepšováním jejich počítačových znalostí

ESF pomáhá vězňům k úspěšnému vstupu na trh práce

Projekt Nová příležitost pomáhá nezaměstnaným v ohrožených regionech

MOSER, a.s. podporuje konkurenceschopnost svých zaměstnanců

Zvyšování sebedůvěry – přínosný projekt PROMETHEA, o.s.
Několik poznámek k projektu Odborné vzdělávání bezpečnostních pracovníků

ESF podporuje Projekt Optimalizace plánování letů