PDF verze PDF dokument

Středisko podpory poradenských služeb

Logo SPPS Poradenství je důležitým předpokladem rozvoje lidských zdrojů, což je prioritou Národního vzdělávacího fondu. Proto je jeho součástí i tým Střediska podpory poradenských služeb (SPPS).

SPPS je metodickým, koncepčním a projektovým pracovištěm, jehož těžiště tkví v úzkém kontaktu s trhem práce a s praxí profesního poradenství v ČR, ve znalosti poradenské psychologie, metod sociologických průzkumů a analýz a v široké znalosti poradenské problematiky vůbec. To vše je podpořeno rozsáhlou informační databází a řadou vlastních publikací.

Hlavními činnostmi Střediska jsou v současnosti podpora profesních kontaktů poradců v resortech školství a práce, analýza a návrh nového modelu poradenských služeb na úřadech práce, analýza informačně poradenských potřeb klientů a institucí v dalším profesním vzdělávání, mapování bariér ve vzdělávání dospělých a poradenských postupů vedoucích k jejich překonávání a spolutvorba českých stránek mezinárodního internetového nástroje studijní a profesní orientace (www.orienteexpress.eu).

Tým SPPS velmi blízce spolupracuje s dalšími odborníky z oblasti poradenství a byl také jedním z iniciátorů založení Asociace výchovných poradců i Asociace vysokoškolských poradců, aktivně se zapojuje do činnosti českého Národního poradenského fóra. V rámci projektu Informačně-poradenský systém pro další profesní vzdělávání inicioval přípravu profesního sdružení poradců pro další profesní vzdělávání.

Tým SPPS, zleva:
Zbyšek Mohaupt, Ondřej Gbelec, Zuzana Freibergová, Markéta Pencová, Tomáš Potočný

V blízké budoucnosti se Středisko zaměří na další podporu a rozvoj poradenství ve službách zaměstnanosti, udržování kontaktů českého poradenství se zahraničními poradenskými systémy a zejména na některá prioritní témata: zónový model informačně-poradenských služeb na ÚP, supervize poradenských pracovníků úřadů práce, příprava studijního programu kariérových poradců v rámci celoživotního vzdělávání, podpora center bilanční diagnostiky, metodika práce s individuálními akčními plány.

Další informace naleznete na webových stránkách www.nvf.cz/spps.

 

 

 

Obsah

Editorial

Aktuality z NVF

Proč poradenské služby a jejich podpora?

Středisko podpory poradenských služeb

Model informačně-poradenských služeb úřadů práce

Poradenské služby na úřadech práce – výsledky dotazníkového šetření

Program New Deal - inspirace z Velké Británie
Poradenství pro další profesní vzdělávání - zkušenosti z projektu


Jak odstraňovat bariéry ve vzdělávání dospělých?