PDF verze PDF dokument

Aktuality z NVF

  • Návštěva komisaře Janéze Potočnika v České republice
    Návštěva Výzkumného a zkušebního leteckého
    Návštěva Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu
    Zleva: Klára Rundová - zastoupení EK; Miroslava Kopicová - 1. místopředsedkyně RVV, ředitelka NVF; Jana Váňová - tajemnice ředitelky NVF; Vlastimil Růžička - náměstek ministra školství; Janéz Potočnik - komisař EU; Milan Holl - generální ředitel VZLÚ; Josef Kašpar - VZLÚ; Kristina Bole - členka kabinetu komisaře; Jakub Dürr - náměstek ministra školství
    Janéz Potočnik je od roku 2004 evropským komisařem pro vědu a výzkum. Před nástupem do této funkce působil jako slovinský ministr pro evropské záležitosti.
    Ve dnech 6. a 7. listopadu 2008 se uskutečnila návštěva pana komisaře Janéze Potočnika v České republice. Komisař přicestoval na základě pozvání předsedy Rady pro výzkum a vývoj pana Mirka Topolánka a na základě pozvání 1. místopředsedkyně Rady pro výzkum a vývoj (RVV), paní Miroslavy Kopicové. Program návštěvy se zaměřil na představení priorit výzkumu a vývoje pro nadcházející předsednictví České republiky EU, na představení připravované reformy výzkumu a vývoje a rovněž reformy terciárního vzdělávání. Významnou zastávkou byla návštěva MŠMT a setkání se zástupci tohoto resortu, kteří komisaře informovali o prioritách předsednictví v oblasti výzkumu a vývoje a společně se zástupci vysokých škol o reformě terciárního vzdělávání, jejích důvodech a principech. Dalším významným bodem návštěvy byla účast na zasedání předsednictva RVV, kde byla panu komisaři podrobně představena reforma systému výzkumu, vývoje a inovací. První místopředsedkyně RVV Kopicová zdůraznila provázanost této reformy s reformou terciárního vzdělávání. Komisař Potočnik vnímal velmi pozitivně představené reformy a úsilí, které je na jejich prosazení věnováno.
    K zajímavým částem návštěvy patřila návštěva Ústavu organické chemie a biochemie a Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu, kde se komisař seznámil s konkrétní prací výzkumných pracovišť v ČR. V obou ústavech měl možnost poznat i špičkové výsledky českého výzkumu a o svých dojmech, které si z návštěvy odnesl, informuje přímo na svých webových stránkách: http://blogs.ec.europa.eu/potocnik/hivaidsmalaria-and-tuberculosis-united-we-will-findsolutions/ Během své návštěvy komisař Janéz Potočnik přislíbil návštěvu některých konkrétních akcí MŠMT a workshopu INCOM, který realizuje RVV. Akce se uskuteční v rámci českého předsednictví EU v prvním pololetí roku 2009.
  •  

  • Pražské fórum Středoevropské iniciativy
    Konference CEI Ve dnech 20. a 21. listopadu 2008 se konalo setkání odborníků v oblasti rozvoje lidských zdrojů ze zemí Středoevropské iniciativy (SEI). Národní vzdělávací fond se v aktivitách SEI angažuje dlouhodobě, již od roku 1998. V prvních ročnících se většinou jednalo o pořádání sérií krátkodobých seminářů, před čtyřmi lety však po dohodě s Ministerstvem zahraničních věcí ČR i Sekretariátem SEI došlo k podstatné změně. Bylo ustaveno Pražské fórum Rozvoje lidských zdrojů, v jehož rámci je každoročně pořádána schůzka mezinárodní pracovní skupiny RLZ, složené ze zástupců všech členských zemí SEI. Po schůzce se koná konference a to na téma, které je předem dohodnuto v pracovní skupině.
    Letošní ročník Pražského fóra RLZ, kterého se zúčastnili odborníci z rekordního počtu 13 zemí, byl zaměřen na téma Vyšší kvalita vzdělávání - lepší zaměstnatelnost. Konferenci zahájila Miroslava Kopicová, ředitelka NVF, spolu se zástupkyní Sekretariátu SEI, Slavenou Radovanović. S klíčovými příspěvky na téma Kvalita ve vzdělávání a zaměstnatelnost ve vzdělávací politice a politice zaměstnanosti a Potřeba budoucích dovedností v Evropě vystoupili odborníci z evropských institucí, Egbert Holthuis z EK a Alena Zukersteinová z CEDEFOP. Po těchto vstupech byly zařazeny tři národní příspěvky (Rakousko, Rumunsko, Slovensko), věnované kvalitě ve vzdělávání, v odpoledním programu byly prezentovány tři národní příspěvky na téma zaměstnatelnosti ve vztahu ke vzdělávání (Slovinsko, Maďarsko, Bělorusko). Na závěr konference diskutovali účastníci o problémech spojených se zaměstnatelností lidí s různou úrovní a zaměřením vzdělání.
    V předvečer konference se konalo setkání pracovní skupiny, na které účastníci shrnuli vývoj v oblasti lidských zdrojů ve své zemi a diskutovali možná témata pro příští ročník SEI Fóra RLZ. Byla navržena tři témata, vycházející z Akčního plánu SEI:
    1. Proč a jak předpovídat potřeby trhu práce?
    2. Jak podporovat další odborné vzdělávání dospělých?
    3. Vzdělávací programy pro mladé a začínající podnikatele.
    Z bezprostředních ohlasů účastníků konference jsme získali dobrý pocit, že naše práce není zbytečná, přednesené příspěvky byly hodnoceny jako kvalitní a zajímavé a účastníci se shodli na tom, že pořádáním SEI Pražského fóra RLZ umožňujeme jedinečné setkávání odborníků z Evropské unie s partnery z nečlenských států EU.
    Podrobné informace na www.nvf.cz/cei.
    SEI byla založena v roce 1989, v současné době má 18 členských zemí – Albánie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Itálie, Maďarsko, Makedonie, Moldavsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko a Ukrajina.
  •  

  • Fond pro podporu výzkumu, ze kterého NVF rozděluje finanční prostředky žadatelům o granty v šesti oblastech výzkumu a vývoje, vyhlásil počátkem listopadu 2. výzvu k předkládání projektů. K dispozici je 2 432 500 eur, tj. přibližně 59,6 milionů korun. Na tiskové konferenci to oznámila ředitelka NVF Miroslava Kopicová. Zájemci naleznou žádosti a více informací na webové stránce Fondu www.eea-researchfund.cz.
    "Žadatelé mohou předkládat své projekty spolu se žádostí do 6. ledna 2009," řekla v souvislosti s výzvou M. Kopicová. Norský velvyslanecký rada v ČR Alex V. Winther upřesnil: "V rámci této druhé výzvy mohou předkládat žádosti české subjekty zabývající se výzkumem a vývojem v oblastech Uchovávání evropského kulturního dědictví; Ochrana životního prostředí; Rozvoj lidských zdrojů; Zdravotnictví (péče o zdraví) a Životní podmínky dětí. Podmínkou je, aby si český předkladatel našel partnera z Islandu, Lichtenštejnska nebo z Norska."

 

 

 

Obsah

Editorial

Aktuality z NVF

Proč poradenské služby a jejich podpora?

Středisko podpory poradenských služeb

Model informačně-poradenských služeb úřadů práce

Poradenské služby na úřadech práce – výsledky dotazníkového šetření

Program New Deal - inspirace z Velké Británie
Poradenství pro další profesní vzdělávání - zkušenosti z projektu


Jak odstraňovat bariéry ve vzdělávání dospělých?