PDF verze PDF dokument

Poradenství pro další profesní vzdělávání - zkušenosti z projektu

Logo Vaseprofese.cz Poradenství pro dospělé, kteří by se rádi profesně rozvíjeli, není v ČR prozatím v popředí zájmu veřejnosti. Na podporu této oblasti poradenství se zaměřil projekt Informačně- poradenský systém pro další profesní vzdělávání, jehož záměrem bylo zlepšit přístup k nabídce dalšího profesního vzdělávání (DPV) a k poradenským službám v této oblasti. Zadavatelem projektu, který byl realizován v březnu 2007 - červenci 2008, bylo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Informace o projektu a jeho výsledkynaleznete na portále www.vaseprofese.cz.

Středisko podpory poradenských služeb se zapojilo jako subdodavatel. Zajišťovali jsme především:

  • Analýzu informačně-poradenských potřeb pro DPV (kvalitativní sonda).
  • Přípravu sítě poradců pro DPV.
  • Vytvoření metodiky poradenské práce s klientem.

Analýza – potřeba informací a poradenských služeb v DPV

Pro účely analýzy jsme připravili kvalitativní průzkum potřeb zaměstnavatelů, vzdělavatelů a poradců. Ve výsledcích se odráží odlišné vnímání DPV u každé z těchto skupin. Zaměstnavatelé jsou především uživateli, konzumenty vzdělávání a s ním spojených poradenských služeb. Od toho se odvíjejí i jejich potřeby: uvítali by především úplnou, aktuální a spolehlivou on-line nabídku všech dostupných vzdělávacích akcí a jejich poskytovatelů. Nabídka by měla být přístupná zdarma a věrohodnost jejího obsahu garantována, nejlépe ministerstvem práce. Tato kostra internetového portálu by měla být doplněna dalšími službami pro uživatele:

  • Informacemi o možnostech financování - požadavek na zajištění finančního poradenství pro oblast DPV byl velmi silný a zaznívá i v ostatních zemích EU.
  • Legislativním servisem - velmi často si zaměstnavatelé stěžovali na nedostupnost aktuálních a komplexních informací o stávající legislativě, nejen v souvislosti s DPV.
  • Aktualitami, odkazy a odbornými články z oblasti DPV.
  • Propojením s možností vyhledávat on-line nové zaměstnance.
Větší společnosti disponují vlastním systémem podpory DPV a profesního rozvoje zaměstnanců, menší firmy by spíše uvítaly portál s právě popsanou nabídkou.

Vzdělavatelé jako "prodejci" vzdělávání vnímali připravovaný informačně-poradenský systém jednoznačně jako portál, na kterém mohou zdarma zveřejnit svou nabídku, dozvědět se co nejvíce o konkurenci a o poptávce a nalézt kontakty na instituce, které ke svému podnikání potřebují (ministerstva – akreditace, granty, veřejné zakázky, databáze; konzultační firmy – granty ESF, konzultace vzdělávacích projektů atd; informace z regionů – centra vzdělanosti, osoby zodpovědné za rekvalifikace i vzdělávání zaměstnanců na úřadech práce apod.). Vzdělavatele by zajímala i odborná informační část s články, tipy, zkušenostmi a odkazy, sami však váhali s poskytováním svého know-how (obava z konkurence). Přivítali by i databázi lektorů s jejich životopisy a databázi školících prostor.

Část analýzy týkající se poradců v oblasti DPV měla za úkol, kromě zjištění informačně-poradenských potřeb poradců, i základní zmapování institucí poskytujících tyto poradenské služby.

Z analýzy vyplynulo, že poradci postrádají především komplexní a spolehlivé informace o profesích a o vzdělávacích cestách, které k těmto profesím vedou. I jim chybí spolehlivá, úplná, podrobná, garantovaná a průběžně aktualizovaná databáze nabídek vzdělávacích příležitostí všech typů, a také kontakty a reference na poskytovatele vzdělávání. Poradenský nástroj, který byl v projektu vytvořen, by mohl část těchto potřeb naplnit. Kromě toho chybí poradcům i možnost profesně se rozvíjet, vzdělávat, udržovat kontakt se zahraniční praxí, dozvídat se o nových pracovních postupech, mít přístup k užitečným pomůckám a metodikám. Především pro začínající poradce jsme proto připravili metodickou příručku vycházející z teorie poradenské psychologie, která popisuje základní kroky poradenské práce s klientem v DPV, vč. několika kasuistik. Příručku lze stáhnout na portále www.vaseprofese.cz.

Významným úkolem šetření zaměřeného na poradce bylo zjištění, kde všude lze nalézt "poradce pro DPV". Tuto roli plní celá řada profesionálů ve vzdělávání – jako jednu z mnoha částí své práce. Poradenství v oblasti DPV poskytují:

  • V resortu školství poradci v pedagogicko-psychologických poradnách, výchovní a vysokoškolští poradci ve školách, pracovníci Informačních center pro mládež, Národní ústav odborného vzdělávání.
  • V resortu práce především poradci úřadů práce, zejména jejich Informačně poradenských středisek; v neziskovém sektoru (spíše okrajově) pracovníci občanských poraden, organizací podporujících skupiny znevýhodněné na trhu práce apod.
  • V komerčních institucích poskytují poradenství pro DPV převážně zaměstnanci personálních agentur a vzdělávacích firem.

Všem skupinám osloveným v průzkumu byla společná nenaplněná potřeba komunikace s ostatními odborníky v oblasti DPV. I proto jsme navrhli koncept sítě poradců pro DPV jako nově vytvářeného profesního sdružení. Předpokladem pro ustavení sítě bylo vytvoření internetového poradenského nástroje jako spojovacího prvku, zájem profesionálů z relevantních oblastí a vůle zadavatele projektu k podpoře vznikající sítě. Oslovili jsme zájemce z oblasti vzdělávání (základní, střední a vysoké školy a další vzdělávací instituce), trhu práce (poradci z úřadů práce a personálních agentur, personalisté a pracovníci útvarů rozvoje lidských zdrojů) i dalších poradenských institucí. Jejich zájem předčil naše očekávání: v době ukončení projektu čítala databáze zájemců o členství v síti 180 osob ze 156 organizací.

Před ukončením projektu jsme uskutečnili první pracovní setkání zájemců, z něhož vzešlo několik závěrů: poradci chtějí a potřebují společnou platformu pro setkávání, sdílení zkušeností, vzájemnou poradenskou podporu a prolínání sektoru vzdělávání s trhem práce; poradci vnímají síť jako garanta kvality poskytovaných služeb v oblasti DPV; oceňují možnost dalšího profesního růstu v rámci vzdělávacích aktivit nabízených sítí; vnímají síť jako zdroj celostátních i regionálních informací v oblasti DPV, včetně samotné nabídky DPV. Další informace o přípravě sítě poradců naleznete na http://www.nvf.cz/spps/ipsys.htm.

Souhrn přípravných aktivit, návrh ustavení a rozvoje této sítě a databáze zájemců o členství tvoří součást výstupů projektu, předaných zadavateli. Další podoba a fungování sítě poradců pro DPV teď zcela závisí na záměru zadavatele.

Závěr

V průběhu projektu jsme odhalili mnoho nenaplněných potřeb. Část z nich projekt vyřešil (poradenský nástroj, metodická příručka pro poradce, několik setkání poradců - více na www.vaseprofese.cz), další zůstávají výzvou. Z analýzy a setkávání s poradci víme, jak citelně chybí nějaká forma profesního sdružení přímo pro poradce nebo pro profesionály v DPV vůbec. Odborníci postrádají také metodickou a informační podporu v oblasti legislativy a financování vzdělávání, chybí především vhodná zákonná úprava dalšího vzdělávání.

Potenciál projektu, na kterém jsme se podíleli, spočívá i v možnosti propojit připravený portál s portálem MPSV a vytvořit tak nástroj, který umožní plynulý přechod mezi vyhledáváním vhodné profese, vzdělávací příležitosti, volného místa a životopisu uchazeče o zaměstnání. Propojení takových databází se nám zdá být logickým, praktickým a z mezinárodního hlediska standardním řešením, které by mnohým bylo užitečné.

 

Markéta Pencová, Zbyšek Mohaupt

 

 

 

Obsah

Editorial

Aktuality z NVF

Proč poradenské služby a jejich podpora?

Středisko podpory poradenských služeb

Model informačně-poradenských služeb úřadů práce

Poradenské služby na úřadech práce – výsledky dotazníkového šetření

Program New Deal - inspirace z Velké Británie
Poradenství pro další profesní vzdělávání - zkušenosti z projektu


Jak odstraňovat bariéry ve vzdělávání dospělých?