PDF verze PDF dokument

Zapojení do projektu poradenství v sociální oblasti – očekávání a skutečnost

Nejprve několik základních informací o naší organizaci

Asociace poraden pro zdravotně postižené (APZP) sdružuje poradny působící v oblasti odborného sociálního poradenství pro osoby se zdravotním postižením ve všech 14 krajích ČR.

Toto odborné poradenství poskytuje pomoc lidem, kteří nejsou schopni uspokojivě řešit své problémy pouze na základě svých dosavadních poznatků a zkušeností. Je zřejmé, že lidé se zdravotním postižením mohou více či méně využívat již poměrně rozvinuté formy poradenství určené široké veřejnosti. Vzhledem k jejich specifickým potřebám je však třeba stále usilovat o zachování specifik a o zkvalitňování samostatného systému poradenství pro zdravotně postižené občany. S tímto posláním také vznikla v roce 2002 APZP. Za dobu své existence získala řadu teoretických i praktických zkušeností, rozvinula úzkou spolupráci s vysokými školami, s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR, s Výzkumným centrem integrace zdravotně postižených a s dalšími organizacemi a institucemi.

Spolupráce s Národním vzdělávacím fondem

Když v roce 2005 přišli kolegové z NVF s nabídkou účasti APZP na připravovaném projektu na podporu odborného sociálního poradenství, okamžitě jsme se rozhodli pro zapojení. Od srpna 2006 je tedy APZP partnerem projektu Společný a specializovaný systém profesního vzdělávání pracovníků a školitelů v poradenských službách v sociální oblasti pro NNO na území hl. města Prahy. Projekt je finančně podpořen z prostředků ESF, ze státního rozpočtu České republiky a z rozpočtu hl. m. Prahy (v rámci programu JPD3). Garantem projektu je NVF – CEKAS.

Jaká byla naše očekávání?

Od projektu jsme očekávali, že nám umožní vyškolit další školitele v oblasti odborného sociálního poradenství pro osoby se zdravotním postižením. Dále jsme počítali s tím, že bude vyvinut základní a nástavbový kurz pro sociální pracovníky - poradce pro zdravotně postižené včetně pilotního ověření kurzů na skupině poradců z pražských poraden. Realizace těchto základních klíčových aktivit nám připadala jako dostatečně přínosná pro další rozvoj činnosti APZP na území hl. m. Prahy.

Co hodnotíme jako největší přínos projektu?

Dosud jsme se v APZP nikdy nezabývali odbornou přípravou školitelů – lektorů odborného vzdělávání. Byli jsme však překvapeni, s jakou pozitivní reakcí se setkaly odbornévzdělávací kurzy pro školitele. Zejména pak modul "didaktika" v rozsahu 20 výukových hodin byl hodnocen jako velice přínosný.

Základní kurz pro poradce probíhal tak, že se vzdělávání účastnili společně poradci z různých poradenských sítí i ze samostatných poraden. Jednalo se o první takovouto společnou vzdělávací akci, kde při prezentaci jednotlivých frekventantů bylo možné prohloubit vzájemné poznání a seznámení se se specifiky jednotlivých typů odborných poraden. Kurzy již proběhly a z organizátorů nikdo nepočítal s tím, že jednotliví poradci spolu budou dále komunikovat a využívat informace o činnosti dalších poraden např. při odkazování uživatelů na další spolupracující poradny. Taková komunikace dnes probíhá a hodnotíme to jako velmi pozitivní, byť neočekávaný, výsledek projektu. Základní kurz pro pracovníky se již podařilo akreditovat u MPSV v rámci programu celoživotního vzdělávání sociálních pracovníků.

Při realizaci projektu byla od samého počátku nezbytná úzká spolupráce zapojených partnerů projektu. Po téměř 20 měsících spolupráce a intenzivní komunikace je možné říci, že se prohloubila vzájemná informovanost o jednotlivých poradenských sítích i osobní kontakty mezi jejich představiteli. To vše přispělo k tomu, že původně volná spolupráce partnerů byla formálně završena vznikem Asociace sociálního poradenství, kde jsou partneři projektu jejími zakládajícími členy.

Původně formulovaný projekt předpokládal formální naplnění plánovaných klíčových aktivit. Velikým pozitivem však je, že se podařilo v řadě případů překonat původní očekávání a vytvořit tak novou přidanou hodnotu, se kterou se původně nepočítalo. Je dobré, že jsme společně dostali příležitost podílet se na realizaci projektu a že jsme tuto příležitost nepromarnili. Po dobrých zkušenostech počítáme s tím, že ve spolupráci budeme pokračovat např. při realizaci dalších projektů v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Další informace naleznete na webových stránkách www.apzp.cz, nebo můžete poslat e-mail na info(zavinac)apzp.cz.

 

Jiří Vencl, APZP

 

 

 

Obsah

Editorial

Aktuality z NVF

Úvodník pro aktivity CEKAS

Ukázka vyhodnocení anket

Vyhodnocení 1. fáze certifikací drogových služeb

Vzdělávání v oblasti manželského a rodinného poradenství

Zapojení do projektu poradenství v sociální oblasti – očekávání a skutečnost
Inovace studijního programu katedry sociální práce při FFUK


Studenti v terénu – nový systém odborných praxí studentů sociální práce

Individuální plánování služby aneb aktuální problémy a otázky ze vzdělávacích kurzů CEKAS

Střípky ze zahraniční stáže v rezidenčních službách pro seniory

Lektoři jsou naším největším bohatstvím

Vzdělávání v oblasti inspekcí sociálních služeb pro Magistrát hl. m. Prahy