PDF verze PDF dokument

Vzdělávání v oblasti manželského a rodinného poradenství

Jedním z účastníků výše uvedeného projektu je také Asociace manželských a rodinných poradců (AMRP). Hlavním cílem AMRP je udržování a zvyšování profesních kompetencí psychologů a sociálních pracovníků pracujících v poradnách pro manželství, rodinu a mezilidské vztahy.

Z domova seniorů - ilustrace

Členové AMRP a pracovníci poraden již při vstupu do oblasti manželského a rodinného poradenství musí splňovat základní kvalifikační předpoklady – pro pozici poradce vysokoškolské vzdělání v oboru psychologie, humanitní obory a praxe v oboru včetně sebezkušenostního výcviku, pro pozici sociální pracovník nástavbové a vyšší odborné vzdělání v oblasti sociálně právní, sociální práce nebo bakalářské a magisterské studium v těchto oblastech, praxe. To vše v souladu se Zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách – odborná způsobilost.

V průběhu své odborné praxe jsou členové AMRP zapojeni do celoživotního vzdělávání, zvyšování kvalifikace a supervize. Vzhledem k tomuto faktu jsme vytvořili projekt JPD 3, abychom nabídli členům kvalitní vzdělávání, které chceme akreditovat jako vzdělávací kurz nově založené Asociace sociálního poradenství.

V roce 2006 bylo osloveno 38 pracovníků z Poraden pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Městské centrum sociálních služeb Praha a poraden Prahy západ, Prahy východ a poraden působících ve Středočeském kraji, s nabídkou účasti ve vzdělávacích kurzech projektu poradenství. Celkem 34 z oslovených se přihlásilo na jednotlivé typy kurzů. Tento fakt odráží potřebu pracovníků poraden i členů AMRP dalšího vzdělávání. Podle analýzy vzdělávacích potřeb pracovníků těchto poraden byl formulován i obsah jednotlivých kurzů.

Věříme, že projekt JPD 3 Společný a specializovaný systém profesního vzdělávání pracovníků a školitelů v poradenských službách v sociální oblasti pro NNO na území hl. m. Prahy bude základem podobného projektu, který chceme realizovat pro poradenská pracoviště na území celé republiky.

V současné době se projekt již blíží k závěru a můžeme konstatovat, že splnil své původní cíle a očekávání.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy.

 

Mgr. Jiří Oujezdský, AMRP

 

 

 

Obsah

Editorial

Aktuality z NVF

Úvodník pro aktivity CEKAS

Ukázka vyhodnocení anket

Vyhodnocení 1. fáze certifikací drogových služeb

Vzdělávání v oblasti manželského a rodinného poradenství

Zapojení do projektu poradenství v sociální oblasti – očekávání a skutečnost
Inovace studijního programu katedry sociální práce při FFUK


Studenti v terénu – nový systém odborných praxí studentů sociální práce

Individuální plánování služby aneb aktuální problémy a otázky ze vzdělávacích kurzů CEKAS

Střípky ze zahraniční stáže v rezidenčních službách pro seniory

Lektoři jsou naším největším bohatstvím

Vzdělávání v oblasti inspekcí sociálních služeb pro Magistrát hl. m. Prahy