PDF verze PDF dokument

Vyhodnocení 1. fáze certifikací drogových služeb

CEKAS zajišťuje od května 2005 činnosti Certifikační agentury pro Radu vlády pro koordinaci protidrogové politiky (RVKPP) a tak se prakticky podílí na realizaci systému hodnocení kvality programů protidrogové politiky (certifikací odborné způsobilosti drogových služeb sekundární a terciární prevence). Od května 2005 do října 2006 zajistila Certifikační agentura 171 jednodenních místních šetření v 9 typech služeb: terénní program, kontaktní a poradenské služby, detoxifikace, ambulantní léčba, stacionární programy, krátkodobá a střednědobá ústavní léčba, rezidenční péče v terapeutických komunitách, ambulantní doléčovací programy a substituční léčba. Uděleno bylo 154 certifikátů odborné způsobilosti.

Jaké byly cíle vyhodnocení 1. fáze certifikací?
Cílem bylo zpřesnit a zkvalitnit systém certifikací za období 2005 – 2006. Dotazníkové šetření se uskutečnilo v září 2007 na vybraném vzorku respondentů: certifikátorů, kteří se v uvedeném období na certifikacích aktivně podíleli a poskytovatelů, jejichž služby byly v rámci certifikací hodnoceny. Výběr certifikátorů zohledňoval mezioborové, mezirezortní, mezisektorové i regionální zastoupení. Byli osloveni certifkátoři z řad pracovníků neziskových organizací, krajských úřadů, státních institucí.

Dotazníkové šetření bylo zaměřeno na analýzu 5 klíčových oblastí systému certifikací:

  1. Závazné dokumenty RVKPP
    Certifikační řád
    Metodika místního šetření
    Standardy obecné, Standardy speciální
    Etický kodex certifikátora
  2. Proces certifikací
    Přípravná fáze na místní šetření
    Realizace místního šetření v organizaci
    Ukončení/vyhodnocení místního šetření
  3. Formuláře, Manuál certifikátora, organizační zajištění ze strany Certifikační agentury
  4. Vzdělávání certifikátorů
  5. Chybějící dokumenty a návrhy změn

Tým certifikátorů (supervizorů) tvořili Mgr. J. Radimecký, MSc., MUDr. P. Nevšímal a Mgr. D. Šedivá, kteří provedli analýzu dat z dotazníkového šetření a vypracovali "Zprávu z analýzy dotazníkového šetření". Data byla kódována, shlukována a následně interpretována.

Certifikátoři ohodnotili nejvýše s průměrným počtem bodů 8,9 (z celkového počtu 10 bodů) úroveň formulářů Protokolu a Závěrečné zprávy, Manuálu certifikátora a organizačního zajištění ze strany Certifikační agentury. Za nejslabší článek označili vzdělávání certifikátorů, které by mělo být průběžné a mělo by se skládat z různých vzdělávacích forem (supervizní setkání, speciální semináře pro vedoucí týmu, průběžné workshopy na dané téma, indiindividuální konzultace konkrétních problémů, tématická setkávání certifikátorů atd.). Z hlediska průběhu certifikace navrhli certifkátoři upřesnit kritéria výběru a kompetence vedoucích a členů certifikačních týmů.

 

Hodnocená oblast Průměrné bodové hodnocení
(z celkového počtu 10 bodů)
Formuláře, Manuál certifikátora,
organizační zajištění certifikací
8,9
Závazné dokumenty RVKPP 8,3
Průběh/proces certifikací 7,8
Vzdělávání certifikátorů 5,7
Zdroj: Zpráva z analýzy dotazníkového šetření. Interní materiál RVKPP a CA

 

Poskytovatelé služeb byli nejvíce spokojeni s činností certifikátorů. Výše byla hodnocena etická než odborná úroveň činnosti certifikátorů. Z toho autoři analýzy usuzují, že větší počet poskytovatelů nevnímá certifikace jako "kontrolu", ale spíše jako "metodickou podporu". Poskytovatelé zdůrazňovali přínos v tom, že je certifi kace přiměla k systematickému zpracování jednotlivých kroků poskytované služby. Upozornila je na slepá místa, která při poskytování služby dosud neviděli.

 

Hodnocená oblast Průměrné bodové hodnocení
(z celkového počtu 10 bodů)
Činnost certifikátorů 8,75
Průběh/proces certifikací 7,8
Formuláře a organizační zajištěnícertifi kací 7,7
Zdroj: Zpráva z analýzy dotazníkového šetření. Interní materiál RVKPP a CA
Z domova seniorů - ilustrace

 

Pro Certifikační agenturu jsou zásadní doporučení týkající se oblastí dalšího vzdělávání certifikátorů a podněty k doplnění stávajících metodických postupů při organizaci místních šetření:
Manuál certifikátora, který má být doplněn o přílohu "Řešení nouzových situací pro certifikátory" a "Kazuistiky nouzových situací".
Systém supervizí (zpřesnění role, pravidel a smyslu činností supervizorů v systému certifikací).
Vytvoření systému kontinuálního vzdělání certifikátorů, výměny dobré praxe a výzkum v oblasti hodnocení kvality drogových služeb sekundární a terciární prevence prostřednictvím specifi cky zaměřených projektů.
Podle předsedy Výboru pro udělování certifikací Mgr. V. Sklenáře vyplynulo z provedené analýzy, že je potřebné a nutné:

  • novelizovat stěžejní certifikační dokumenty (standardy, certifikační řád a metodiky místního šetření),
  • vytvořit a zajistit systém vzdělávání certifikátorů, který bude zohledňovat jejich potřeby i potřeby RVKPP,
  • nově a přesně defi novat povinnosti certifikátora, včetně možných opatření při porušení těchto povinností a etického kodexu,
  • projednat a nechat schválit změny v systému certifikací RVKPP, případně Vládou ČR,
  • proškolit certifikátory v novelizovaných (případně nových) dokumentech,
  • usilovat o harmonizaci a respektování systémů hodnocení kvality mezi RVKPP, MPSV a MZ, které přinese menší zátěž pro poskytovatele služeb a tím docílit efektivnější využití veřejných fi nančních prostředků a lidských zdrojů.

Závěr

Z domova seniorů - ilustrace

Analýza upozornila na potřebu řešit konflikt procesu certifikací s procesem inspekcí a registrací sociálních služeb podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a s přístupem k certifikacím v resortu zdravotnictví. Potřebu harmonizovat procesy certifikací s procesem inspekcí a registrací a s hodnocením kvality ve zdravotnictví zdůrazňují jak certifkátoři, tak i poskytovatelé služeb.

V současné době probíhá závěrečná fáze vyhodnocení s cílem zapracovat konkrétní návrhy do příslušných závazných dokumentů, formulářů a organizačních postupů. Návrhy budou projednány na setkání certifikátorů, které organizuje RVKPP ve spolupráci s Certifikační agenturou.

 

PhDr. Ludmila Sazimová,
projektová manažerka CEKAS

 

 

 

Obsah

Editorial

Aktuality z NVF

Úvodník pro aktivity CEKAS

Ukázka vyhodnocení anket

Vyhodnocení 1. fáze certifikací drogových služeb

Vzdělávání v oblasti manželského a rodinného poradenství

Zapojení do projektu poradenství v sociální oblasti – očekávání a skutečnost
Inovace studijního programu katedry sociální práce při FFUK


Studenti v terénu – nový systém odborných praxí studentů sociální práce

Individuální plánování služby aneb aktuální problémy a otázky ze vzdělávacích kurzů CEKAS

Střípky ze zahraniční stáže v rezidenčních službách pro seniory

Lektoři jsou naším největším bohatstvím

Vzdělávání v oblasti inspekcí sociálních služeb pro Magistrát hl. m. Prahy