Aktuality z NVF
- MOSYZA
Od října 2006 do ledna 2008 realizuje NVF projekt mobility programu Leonardo da Vinci s názvem "Moderní systémy služeb zaměstnanosti" (MOSYZA), který reaguje na potřebu zvýšení kvality a kvantity poskytovaných služeb v oblasti zaměstnanosti v České republice a přiblížení těchto služeb v rámci zemí Evropské unie.
V rámci projektu si již 71 odborníků z oblasti služeb zaměstnanosti vyměnilo zkušenosti s kolegy ze čtyř zemí EU (Velká Británie, Irsko, Portugalsko a Španělsko). Dalších 12 expertů se zúčastnili odborné stáže v Itálii na konci listopadu 2007.
Účastníky projektu jsou reprezentanti jednotlivých prvků systému služeb zaměstnanosti a spolupracujících subjektů: zaměstnanci Správy služeb zaměstnanosti MPSV, zaměstnanci
z krajských úřadů/krajských rad pro rozvoj lidských zdrojů ze všech krajů České republiky a zaměstnanci NVF.
Přijímajícími organizacemi v zahraničí jsou subjekty spolupracující na řešení problematiky nezaměstnanosti počínaje ministerstvem práce, přes organizace jako jsou úřady práce,
poradenská a informační místa, vzdělávací organizace, úřady regionální správy a organizace zaměstnavatelů.
Účastníci získávají v průběhu týdenních pobytů v zahraničí odborné znalosti o poskytovaných službách pro nezaměstnané osoby, o systému sociální podpory, o aktivitách kontaktních
center, o regionálních zvláštnostech a během diskuzí s pracovníky jmenovaných organizací si vyměňují praktické zkušenosti a příklady dobré praxe.
Jedná se například o spoluúčast sociálních partnerů (zaměstnavatelů, asociací zaměstnavatelských subjektů, odborů) na vzdělávání po organizační a finanční stránce. Jde také o dělbu v řízení odborného vzdělávání, o uplatňování nástroje veřejných zakázek a kontraktů pro nezávislé subjekty a o systém poskytování služeb kariérového poradenství ze strany státu a škol.
Složení skupin účastníků umožňuje rozšíření a využití získaných poznatků v mnoha regionech České republiky. Podrobné informace o projektu MOSYZA naleznete na internetové adrese: http://www.nvf.cz/zamestnanost/mosyza.htm.
- Projekt Inovační centrum dalšího profesního vzdělávání (ICDV), který uskutečňuje Asociace instituce vzdělávání dospělých (AIVD) je jednou z aktivit pro koordinaci činností směřující ke zvýšení kvality v dalším profesním vzdělávání. Tím je tento projekt bezprostředně provázán s projektem Kvalita v dalším profesním vzdělávání, který řídí NVF.
Jedním z výstupů projektu ICDV je inovační databanka, soustřeďující trendy, analýzy, náměty a postupy, metody, metodické pomůcky pro lektory, případové studie, testy, další metodické a informační zdroje, využitelné pro zkvalitnění praxe dalšího profesního vzdělávání. Informační databanka je již dnes v prozatímním provozu na internetové
adrese www.andromedia.cz
- Soutěž DOBRÁ RADA NAD ZLATO 2007 zná své vítěze
Odborná komise v čele s garantem soutěže Mgr. Tomášem Zatloukalem vybrala 12. října tři nejlepší projekty v oblasti zaměstnanosti z celkového počtu 48, které byly krajskými radami pro rozvoj lidských zdrojů přihlášeny do 3. ročníku soutěže DOBRÁ RADA NAD ZLATO 2007. Výsledky pak komise oznámila téhož dne na tiskové konferenci za hojné účasti novinářů. Slavnostní předání ocenění proběhlo 22. listopadu v Olomouci v rámci festivalu vzdělávání dospělých AEDUCA.
Na prvním místě se umístil projekt "S Krakonošem u počítače", který se zrodil na úřadu práce v Semilech. Cílem projektu je nabídnout příležitost k dalšímu učení i lidem ze zapadlých obcí Krkonoš, kteří se kvůli limitované dopravě nemohou účastnit kurzů ve větších městech. Když nešlo rychle zlepšit dopravní obslužnost, tvůrci projektu přinesli nové řešení – vzdělávají obyvatele venkova přímo v místě jejich bydliště. Česká zemědělská univerzita v Praze vytvořila spolu s partnery unikátní e-learningový vzdělávací program s názvem "I během mateřské dovolené se můžete vzdělávat – projekt EVYNA", určený ženám a mužům na a po mateřské nebo rodičovské dovolené. Tento projekt získal v soutěži druhé místo. Vzdělávací program je poskytován zdarma a zájemci jej mohou používat on-line přes internet či off-line na CD.
Třetí místo obsadil projekt Občanského sdružení rodičů a přátel dětí s handicapem ORION z Rychnova n. Kněžnou "Vzdělání je šancí na nový život";. Vznikl z touhy pomoci rodinám s handicapovanými dětmi. V letošním roce soutěž probíhá v rámci projektu Institut trhu práce, podpůrného systému služeb zaměstnanosti, realizovaného Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR v rámci Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů. Přehled všech projektů a podrobnější informace k soutěži o nejlepší projekt naleznete na www.topregion.cz.
- Závěrečné konference Centra pro kvalitu a standardy v sociálních službách (CEKAS) ke vzdělávacím projektům v zavádění standardů kvality proběhly v Praze a v Jihlavě
V září 2007 ukončily závěrečné konference dva dvouleté vzdělávací projekty financované z Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů, Opatření 2.1. Šlo o projekt "Vzdělávání zadavatele a poskytovatelů v oblasti standardů kvality sociálních služeb ve Středočeském kraji", realizovaný s KÚ Středočeského kraje, a o projekt "Vzdělávání zadavatele a poskytovatelů v oblasti standardů kvality sociálních služeb v rezidenčních službách v kraji Vysočina", realizovaný spolu s KÚ kraje Vysočina.
Pracovních konferencí se zúčastnili ředitelé a průvodci kvalitou z jednotlivých zařízení, zástupci zřizovatele, odborný garant a projektový tým CEKAS. Hlavním cílem konferencí bylo vyhodnotit průběh projektů z pohledu účastníků kurzů, zřizovatele a realizátorů vzdělávacích akcí a identifikovat vzdělávací potřeby v oblasti zavádění standardů kvality v obou krajích.
Diskuse účastníků konferencí vedly k identifikaci dalších vzdělávacích potřeb managementu (rozvoj komunikačních dovedností, prohlubování vědomostí o standardech, potřeba metodického vedení při zavádění standardů kvality, individuální supervize, legislativa a její provázanost se standardy kvality, PR dovednosti, fundraising atd.) a vzdělávacích potřeb průvodců kvalitou (vzdělávání klíčových pracovníků v rámci plánování služby s uživatelem, prohlubování vědomostí v oblasti standardů kvality, supervize, existenciální a etická témata pracovníků v přímé péči atd.).
Důležitým výstupem projektů bylo vytvoření Pracovních skupin pro další podporu a rozvoj vzdělávání v souladu s národními standardy kvality ve Středočeském kraji a v kraji Vysočina. V rámci těchto skupin budou připravovány návazné vzdělávací akce ve spolupráci s Centrem pro kvalitu a standardy v sociálních službách (CEKAS). Absolventům kurzů pro ředitele a průvodce kvalitou byla předána osvědčení o absolvování kurzů.
- Akreditace vzdělávacího programu CEKAS na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR
V současné době probíhá na MPSV projednávání akreditace programu Vzdělávání průvodců kvalitou v zařízeních poskytujících sociální služby. Děje se tak v souvislosti s tím, že CEKAS získal v září t. r. od MPSV akreditaci č. 2007/256 – SP pro vzdělávací program Vzdělávání ředitelů a vedoucích pracovníků poskytovatelů sociálních služeb v zavádění standardů kvality sociálních služeb. Akreditace opravňuje poskytovat vzdělávací program po dobu čtyř let.
|
Obsah
Editorial
Aktuality z NVF
Změny zaměstnanosti a trhu práce
Institut trhu práce – projekt pro budoucnost
Jak uspořádat služby zaměstnanosti
Jaké zvolit nástroje ke zvyšování zaměstnanosti?
Školení pro pracovníky institutu trhu práce
Systém analýz a prognóz kvalifikačních potřeb trhu práce zdokonalí služby zaměstnanosti
Podpora poradenských služeb na úřadech práce
Vytvoření systému spolupráce s partnery
Další partneři projektu ITP
|