PDF verze PDF dokument

Jaké zvolit nástroje ke zvyšování zaměstnanosti?

Součástí odborných aktivit je také zhodnocení účinnosti nástrojů, kterými se stát prostřednictvím veřejných služeb zaměstnanosti snaží aktivně ovlivňovat trh práce s cílem zvýšit zaměstnanost. Tato problematika je řešena v rámci klíčové aktivity 3 – Vyhodnocení účinnosti využívání jednotlivých nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti a možnosti propojení národních programů aktivní politiky zaměstnanosti s programy OP RLZ. Odborníci úseku Zaměstnanost při NVF se soustřeďují především na vyhodnocování nástrojů APZ, jakými jsou veřejně prospěšné práce, vytváření společensky účelných pracovních míst, chráněné pracovní dílny a rekvalifikace.

Práce na tomto úkolu by měly dát odpověď na následující otázky: Do jaké míry se soubor současných nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti osvědčil pro řešení situace na trhu práce? Kde jsou slabá místa jednotlivých nástrojů? Jak účinně působí jednotlivé nástroje na skupiny obyvatel znevýhodněných na trhu práce? Jaké nástroje se osvědčily v zahraničí?

Nelze opomenout, že působení na zaměstnanost zvyšují i aktivity projektů financovaných z ESF. Práce na této klíčové aktivitě by proto měly rovněž pomoci odpovědět na otázku, do jaké míry projekty ESF přispívají k aktivní politice zaměstnanosti. Odpovědi na tyto a další podobné otázky poskytnou východisko pro návaznou klíčovou aktivitu 4 – Návrh optimálního modelu fungování služeb zaměstnanosti fungujícího na základě rozdělení činností a účinné spolupráce mezi sítí ÚP a sítí spolupracujících organizací. Odborný tým složený z pracovníků NVF a dalších expertů (zejména z úřadů práce, z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí nebo z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně) uskutečnil k naplnění aktivity řadu prací. Kromě vypracování podpůrných přehledů o využívání uvedených nástrojů se podařilo provést rozsáhlé dotazníkové šetření na úřadech práce, ze kterého vzešla řada užitečných podnětů a kritických postřehů týkajících se uplatňování nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti v praxi. Rovněž se podařilo shrnout výsledky dosavadních výzkumů této problematiky v České republice. Další práce se zaměřují na zhodnocení nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti v zahraničí (zejména v sousedním Německu, Rakousku a na Slovensku).

Výstupy z klíčové aktivity 3 budou zpracovány do konce letošního roku. Jejich pracovní verze jsou již projednávány na workshopech se zainteresovanými odborníky (především z úřadů práce a ze Správy služeb zaměstnanosti MPSV) s cílem zahrnout poznatky a zkušenosti co nejširšího okruhu těch pracovníků, kterých se problematika nejvíce týká. V návaznosti na letošní výstupy pak NVF v první polovině příštího roku vypracuje v rámci klíčové aktivity 4 návrhy na úpravy současných nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti a rámcové návrhy na vymezení nových.

 

Ing. Martin Bakule,
úsek Zaměstnanost

 

 

 

Obsah

Editorial

Aktuality z NVF

Změny zaměstnanosti a trhu práce

Institut trhu práce – projekt pro budoucnost

Jak uspořádat služby zaměstnanosti

Jaké zvolit nástroje ke zvyšování zaměstnanosti?

Školení pro pracovníky institutu trhu práce

Systém analýz a prognóz kvalifikačních potřeb trhu práce zdokonalí služby zaměstnanosti
Podpora poradenských služeb na úřadech práce

Vytvoření systému spolupráce s partnery

Další partneři projektu ITP