PDF verze PDF dokument

Vzdělávání poradenských pracovníků

Asociace sociálního poradenství (ASP) byla založena v červnu 2006 s cílem vytvořit platformu pro blízkou spolupráci občanských sdružení pohybujících se v oblasti odborného sociálního poradenství. Asociace občanského poradenství si klade za cíl působit ve prospěch svých členských organizací, podporovat definování společných a specifických zájmů a potřeb a jejich společné sdílení, vyměňovat si zkušenosti a odborné dovednosti v oblasti působnosti členů ASP a podporovat další rozvoj organizací sociálního poradenství. Dalšími cíli ASP je spolupráce s veřejnou správou při tvorbě a realizaci koncepce rozvoje služeb sociálního poradenství a realizace vzdělávacích a školicích akcí určených nejen členům ASP, ale i dalším zájemcům z řad neziskového sektoru a veřejné správy. Členská základna ASP je otevřena také dalším zájemcům poskytujícím odborné sociální poradenství.

Snaha rozvinout a podporovat vzájemnou spolupráci svých členských organizací v oblasti vzdělávání je v současné době naplňována především dvouletým projektem 3. výzvy grantového schématu JPD 3 opatření 2.1. "Společný a specializovaný systém profesního vzdělávání pracovníků a školitelů v poradenských službách v sociální oblasti pro NNO na území hl. města Prahy". Projekt realizuje CEKAS-NVF v partnerské spolupráci se čtyřmi asociacemi sdruženými v ASP – Asociací občanských poraden Vida, o. s., Asociací manželských a rodinných poradců a Asociací poraden pro zdravotně postižené.

Hlavním cílem projektu je vypracovat, pilotně ověřit a do praxe jednotlivých asociací v České republice zavést v základech stejný a ve specializaci jednotlivých typů poradenství odlišný systém profesního vzdělávání pracovníků a odborníků sociálního poradenství. Realizace projektu je rozdělena do několika fází. V první fázi proběhla tvorba definicí a pojmosloví základního i odborného sociálního poradenství a tvorba vzdělávacích kurzů. Od března 2007 probíhá ověřování vzdělávacího programu pro odborníky a příprava realizace vzdělávací části pro poradenské pracovníky zúčastněných asociací. Od podzimu 2007 a do dubna 2008 proběhne pilotní ověření vzdělávacího programu pro pracovníky.

Webové stránky realizátora a partnerů projektu:
  • www.cekas.cz
  • www.obcanske-poradny.cz
  • www.apzp.cz
  • www.vidacentrum.cz
  • www.amrp.cz

 

 

 

 

Obsah

Editorial

Aktuality z NVF

Kvalita v sociálních službách

Rozhovor v poloČASu o průběhu hodnocení kvality ČAS

Vzdělávání poradenských pracovníků

Dobrá praxe v domovech pro seniory

Plánování služby s klientem pro klíčové pracovníky

Nové možnosti pro studenty sociální práce

Zpráva o disputaci na katedře sociální práce

Co nového v inspirační databance TOPREGION.CZ?

Publikace NVF