Leonardo info 16/2005
 

 

S Leonardem za skotskými zkušenostmi

Díky programu Leonardo da Vinci jsme si v loňském roce mohli ověřit, že i zaměstnanci takové státní instituce, jako je úřad práce, mohou s využitím finanční podpory EU získat cenné zkušenosti a náměty pro práci. V rámci programu Leonardo mobilit realizoval Úřad práce ve Frýdku-Místku projekt s názvem Výměna zkušeností a přenos dobrých metod v oblasti vzdělávání osob znevýhodněných na trhu práce, který zahrnoval výměnu zkušeností s partnery ve Skotsku v termínu od 6. – 20. září 2004.

Cílem projektu bylo nalézt inspiraci pro práci s osobami, jež mají znevýhodnění (např. zdravotní postižení, chybějící praxi, vyšší věk, atd.), která jim ztěžují pracovní uplatnění a to zejména v podmínkách trhu práce ovlivněného restrukturalizací hospodářství. Od toho se také odvíjelo složení projektového týmu a to z pracovníků - specialistů zaměřených na uvedené oblasti. Námi navštívený region ve Skotsku před několika lety řešil, a částečně stále řeší, podobné problémy jako Ostravsko: restrukturalizaci těžkého průmyslu, revitalizaci krajiny, změnu kvalifikace pracovní síly a s tím související problém nezaměstnanosti. Pracovní pobyt probíhal v oblasti severního Lanarkshiru (území mezi Glasgow a Edinburgh). Prostřednictvím navázané spolupráce se skotskou vládní institucí North Lanarkshire Council se podařilo získat ještě další partnerské organizace. Byly jimi Job Centre Plus, Scottish Enterprise Lanarkshire, Careers Scotland, Motherwell College a Routes to Work Ltd.

Nejširší spektrum služeb nabízí North Lanarkshire Council, jehož působnost a rozsah činností se dá přirovnat k našim krajským úřadům. Spolupracovali jsme především s oddělením poskytujícím služby pro ekonomický rozvoj oblasti a trh práce. Inspirativní byla zejména realizace speciálních výcvikových programů pro znevýhodněné osoby na trhu práce a specifických modelů podpory zaměstnanosti osob se zdravotním postižením. Job Center Plus je obdoba našich úřadů práce. Zásadní rozdíl je v tom, že naše úřady práce nabízejí daleko širší spektrum služeb včetně poradenství, na což existují ve Skotsku další specializované instituce. Job Centre Plus se tak zabývá převážně zprostředkováním práce a vyplácením dávek. Zaměstnanci se snaží co nejlépe vyhovět požadavkům zaměstnavatelů a realizují pro ně přípravu klientů před nástupem do pracovního poměr včetně vzdělávacích programů "na míru".

Stáž ve Skotsku

Scottish Enterprise Lanarkshire je vládní agenturou pro ekonomický a regionální rozvoj. Funguje na principu partnerské spolupráce mezi soukromými, státními, lokálními institucemi a místními komunitami. Tato instituce financuje mimo jiné také řadu vzdělávacích programů a finančně se podílí na přípravě nezaměstnaných. Hlavním cílem Careers Scotland je poskytování širokého rámce poradenských služeb v oblasti zaměstnanosti. Tato instituce byla vytvořena pro zajištění služeb nezletilým, kteří ukončili studium nebo vzdělávací systém předčasně opustili a kteří se zatím nemohou registrovat u Job Centre Plus. Poradci pracují individuálně s každým klientem a snaží se mu postupnými kroky pomoci řešit jeho budoucnost.

Motherwell College je čtvrtou největší institucí dalšího vzdělávání ve Skotsku a největší v oblasti Lanarkshiru. Ve studijních programech a kurzech je zapsáno až 17 tis. studentů ročně. Škola nabízí různé druhy kurzů, odborná školení, přípravu na povolání a další vzdělávání pro všechny věkové kategorie, studenty, pracující i seniory, přičemž skupinám znevýhodněným na trhu práce a zdravotně handicapovaným je věnována systematická odborná péče.

Partnerství několika institucí vytvořilo organizaci s názvem "Routes to Work Ltd.", jde o organizaci s charitativním statutem a finanční návazností na státní rozpočet. Jejím hlavním posláním je realizace speciálních programů, jež nabízí bezplatnou poradenskou pomoc nezaměstnaným. Poskytován je také individuální doprovod poradce, který s klientem postupuje krok za krokem až k nalezení zaměstnání.

Všechny zmíněné instituce se snaží výsledky své práce co nejvíce dostat do povědomí veřejnosti, maximální snahou je poskytovanou službu "vynést mimo zdi instituce" přímo tam, kde existuje problém (sociálně-kulturní komunitní centra). Partneři nás ochotně seznamovali s jejich know-how a sdíleli své zkušenosti. Poučné byly pro nás všechny představené projekty, zejména nás však upoutaly ty pro zdravotně postižené osoby (například projekt pro integraci osob s mentálními handicapy do společnosti prostřednictvím nalezení vhodné pracovní aktivity a po zaučení i pracovního uplatnění u zaměstnavatele). Zajímavým příkladem bylo také udělování "známky kvality" pro zaměstnavatele, kteří se ve zvýšené míře věnují péči o zaměstnance se zdravotními handicapy.

Naše očekávání byla bohatě naplněna a vedle všech cenných zkušeností, které jsme získali, a nesporného posílení jazykových schopností, jsme došli k závěru, že pověstná skotská šetřivost je výmyslem a nespravedlivou pomluvou. Skotové jsou naopak velmi otevření, vstřícní, štědří a velkorysí lidé. S péčí a zájmem se o náš projektový tým starali a kromě pracovního programu se nám snažili co nejvíce představit svou zemi. Po celou dobu, kdy jsme pobývali v severním Lanarkshiru, visela na místní škole česká vlajka. O našem pobytu a cílech projektu vyšel článek ve školních novinách a v místním tisku se objevila naše fotografie s provostem (tj. nejvyšším představitelem) úřadu North Lanarkshire Council. Třešničkou na dortu v nově vzniklých přátelských vztazích bylo to, že skotští kolegové nazvali ve Skotsku velmi krátké babí léto ("Indian Summer") jako "Czech Summer" vzhledem k tomu, že krásné slunečné počasí trvalo po celou dobu našeho pobytu.

Po návratu ze Skotska jsme v rámci diseminace projektu vytvořili informační brožuru a spolu s fotodokumentací ji distribuovali úřadům práce a dalším institucím. Rovněž bylo o našem projektu zveřejněno několik článků v odborném tisku a projekt jsme představovali také formou prezentace. Souhrnné informace jsou uvedeny i na webových stránkách Úřadu práce ve Frýdku-Místku. Šlo o náš první projekt tohoto typu. Rádi bychom naše zkušenosti z přípravy a realizace projektu zúročili v rozšíření spolupráce se zahraničními partnery a předložili v rámci programu Leonardo da Vinci, případně jiného programu, projekt zaměřený na konkrétní znevýhodněné skupiny na trhu práce.

 

Ing. Vladimír Patáčik, vedoucí projektu; Ing. Markéta Uhrová,
vladimir.patacik(zavinac)fm.mpsv.cz

 

   

OBSAH

Úvod

Stavební způsoby s materiálem jíl

Zkušenosti se stážemi u našich partnerů v Dolním Rakousku

Projekt stáží Národní galerie v Praze

Stáž v Irském muzeu moderního umění v Dublinu

S Leonardem za skotskými zkušenostmi

Zapojení CC Systems do programu Leonardo da Vinci

Projekty pro mladé zemědělce. Projekty stáží Střední zemědělské školy Chrudim

Stáž absolventů Ateliéru restaurování papíru v Schönbrunnu

Výměna zkušeností pedagogů Střední průmyslové školy dopravní s kolegy v Drážďanech

Čeští vysokoškoláci na zahraničních praxích

Stáž v institutu genetiky

Stáž mělnických zahradníků v Belgii a Německu

Zkušenosti OHK Hodonín s mobilitami Leonardo

Zpráva ze zahraniční stáže v Kodani

Zpráva ze stáže v Německu

Užitečné kontaktní údaje

 
 
 
PDF verze PDF verze

STARŠÍ ČÍSLA