Leonardo info 16/2005
 

 

Stáž absolventů Ateliéru restaurování papíru v Schönbrunnu

Na přelomu roku 2004/05 jsme měli my, dva absolventi Ateliéru restaurování papíru Institut restaurování a konzervačních technik Litomyšl,o.p.s., možnost pobývat tři měsíce v Institutu restaurování papíru na zámku Schönbrunn ve Vídni. Tuto organizaci, sdružující pět restaurátorů pod vedením prof. Karin Troschke, jsme si vybrali pro její dobrou pověst a také proto, že zde nají zkušenost s restaurováním nejrůznějších objektů z papíru – malé i rozměrné formáty – tedy i to, co jsme si ve školních podmínkách zatím nemohli vyzkoušet. Ve škole jsme na přípravě projektu pracovali s koordinátorkou programu. Po jeho schválení jsme se začali připravovat.

Kontakt na Institut jsme získali od Ing. Karola Bayera, našeho pedagoga, který spolupracuje s Kunsthistorische Akademie ve Vídni. Domluvili schůzku přímo na místě činu – na zámku Schönbrunn, sbalili jsme si svoje portfolia a vyrazili na cestu. Celé střetnutí se neslo v přátelském duchu a hned od prvního okamžiku jsme se cítili téměř jako doma. Byli nám představeni jednotliví členové a seznámili jsme se také s pracovní náplní Institutu. S námi, čerstvými absolventy, se počítalo v přímém zařazení do pracovní činnosti.

Hned druhý den jsme se naplno zapojili do restaurátorských prací. Velmi zajímavé bylo zapadnout do fungujícího pracovního týmu odborných restaurátorů. Jejich rozdílná specializace: grafiky, mapy, globusy, kresby, fotografie, plakáty a knižní vazba… zajišťovala přísun zajímavé a různorodé práce. Pro nás, coby restaurátory knižní vazby, bylo novou a zajímavou zkušeností možnost pracovat na velkoplošných objektech (plakáty, mapy) a objektech s barevnou vrstvou (kvaš, tempera). Měli jsme možnost vidět a přímo se zúčastnit procesu získávání zakázek, samotného restaurování a odevzdávání hotových prací. Na rozdíl od školy jsme tak byli aktivní nejen v procesu restaurování.

Restaurátorskou činnost provozuje Institut na vysoké odborné úrovni. Členové jsou absolventi Akademie z oboru restaurování papíru. Chvályhodná je jejich snaha zvyšovat si vlastní odbornost a chuť a schopnost předat dále svoje zkušenosti a poznatky.

Během našeho pobytu ve Vídni jsme navštívili i jiná restaurátorská pracoviště. Restaurátorskou dílnu Národní knihovny, restaurátorskou dílnu Albertiny, Atelier restaurování papíru na Kunsthistorische Akademie a nově vybudované pracoviště v St. Pöltnu. Tak jsme si mohli vytvořit představu o restaurátorském přístupu naších blízkých sousedů.

Víkendy jsme často trávili návštěvou galerií či muzeí, případně účastí na dalších kulturních akcích.

Celý pobyt jsme si po praktické i kulturní stránce užili. Jediným problémem bylo sehnat ubytováni na tři měsíce. To se vyřešilo díky nesmírné laskavosti našich kolegů, kteří nám umožnili využívat jejich vlastní byty v době jejich nepřítomnosti.

 

Radomír Slovik, kontakt na projekt:
lucie.zednickova(zavinac)upce.cz
   

OBSAH

Úvod

Stavební způsoby s materiálem jíl

Zkušenosti se stážemi u našich partnerů v Dolním Rakousku

Projekt stáží Národní galerie v Praze

Stáž v Irském muzeu moderního umění v Dublinu

S Leonardem za skotskými zkušenostmi

Zapojení CC Systems do programu Leonardo da Vinci

Projekty pro mladé zemědělce. Projekty stáží Střední zemědělské školy Chrudim

Stáž absolventů Ateliéru restaurování papíru v Schönbrunnu

Výměna zkušeností pedagogů Střední průmyslové školy dopravní s kolegy v Drážďanech

Čeští vysokoškoláci na zahraničních praxích

Stáž v institutu genetiky

Stáž mělnických zahradníků v Belgii a Německu

Zkušenosti OHK Hodonín s mobilitami Leonardo

Zpráva ze zahraniční stáže v Kodani

Zpráva ze stáže v Německu

Užitečné kontaktní údaje

 
 
 
PDF verze PDF verze

STARŠÍ ČÍSLA