Leonardo info 16/2005
 

 

Zapojení CC Systems do programu Leonardo da Vinci

Prioritním zaměřením akciové společnosti CC Systems je oblast celoživotního vzdělávání dospělých. Rekvalifikační kurzy, které realizujeme, významnou měrou řeší požadavky vzniklé na trhu práce a jsou prováděny v úzké spolupráci s úřady práce v jednotlivých regionech. Na podporu nového přístupu k získání praktických odborných zkušeností a prohloubení jazykových a komunikativních dovedností u nezaměstnaných absolventů SŠ a VŠ jsme využili programu Leonardo da Vinci.

Naší první zkušeností s projekty mobilit programu Leonardo da Vinci byl projekt "Za odbornými stážemi do Evropy", který byl schválen ve výzvě roku 2003. Cílem projektu bylo pomoci mladým nezaměstnaným lidem při získávání potřebné pracovní praxe a tím zvýšit jejich šance na nalezení vhodného pracovního místa. Ve spolupráci s Úřadem práce v Břeclavi a v Hodoníně byla vybrána cílová skupina absolventů středních a vysokých škol, kteří nepracovali déle než dva roky.

K vyhledání zahraničních partnerů jsme využili evropskou databázi "Partner search datatabase", jejímž prostřednictvím jsme navázali spolupráci se společnostmi Grupo Inforempresa ve španělské Malaze, Workexperience UK v Plymouthu ve Velké Británii a společností Gobeuro z Dublinu v Irsku. Při přípravě projektové žádosti jsme zvažovali zejména požadavky trhu práce v jednotlivých regionech a rovněž požadavky zaměstnavatelů na absolventy - velmi dobré jazykové znalosti a schopnost efektivně používat moderní informační technologie. Z těchto důvodů jsme do projektu v období přípravy na mobilitu zahrnuli rekvalifikační počítačový kurz ECDL v rozsahu sedmi modulů, ukončený mezinárodně uznávaným certifikátem – European Computer Driving Licence. Vybraní účastníci odborné stáže pak absolvovali ještě čtrnáctidenní jazykovou a kulturní přípravu.

Odborná stáž v délce 90 dnů byla zvolena dle profesního zaměření jednotlivých účastníků. Jednalo se zejména o praxe v administrativě, v oblasti informačních technologií, logistiky a pedagogiky volného času. Po návratu stážistů ze zahraničí se uskutečnila veřejná prezentace, kde účastníci seznámili přítomné s obsahem jednotlivých stáží a získanými zkušenostmi. Účastníci stáží obdrželi od zahraničních partnerů certifikáty a také certifikát o účasti v projektu od Národní agentury Leonardo da Vinci. Velmi pozitivním výsledkem tohoto projektu je úspěšné zařazení absolventů projektu na trh práce.

Zkušenosti získané z realizace tohoto projektu a zejména jeho výsledky nám pomohly při tvorbě navazujícího projektu "Za odbornými stážemi do Evropy II";, kde byl zvýšen počet partnerů jak na české, tak na zahraniční straně. Zvýšen byl rovněž počet účastníků. V současné době realizujeme již projekt "Za odbornými stážemi do Evropy III", který je koordinován s osmi zahraničními partnery a na české straně zahrnuje celkem devět úřadů práce ze čtyř krajů České republiky. Počtem vysílaných 62 účastníků a rozpočtem se tento projekt, schválený ve výzvě roku 2005, řadí k největším projektům mobilit programu Leonardo da Vinci v ČR.

Na velký počet evidovaných nezaměstnaných absolventů středních zdravotnických škol reagují projekty "Získávání praktických zkušeností v evropském systému sociální péče I a II", které řešíme ve spolupráci s pěti úřady práce. Součástí tohoto projektu je rekvalifikační kurz Pečovatelka pro oblast sociální péče, který garantují odborní partneři projektu – Český červený kříž Břeclav, Domov důchodců Hodonín a Pečovatelská služba Homedica Hodonín, u kterých probíhá odborná praxe v České republice. V lednu 2006 se zúčastní odborných stáží v rámci těchto čtyř projektů už celkem 66 účastníků u jedenácti partnerů v celkem sedmi zemích Evropské unie.

Získání praktických zkušeností odborných pracovníků úřadů práce z oblasti poradenství a řízení lidských zdrojů je cílem projektu Harmonizace aktivit trhu práce v kontextu EU, do kterého je zapojeno celkem devět úřadů práce z České republiky. Odborný pracovní program výměny v délce jednoho týdne v Irsku, Itálii, Velké Británii a v Německu je zaměřen na získání praktických odborných zkušeností v oblasti metod a postupů kariérového poradenství a zaměstnávání občanů.

Podobnou tématikou se zabývá i projekt Evropské výměny poradenských pracovníků, jehož hlavním cílem je seznámit poradenské pracovníky z úřadů práce se situací na trhu práce v Evropské unii, se vzdělávacími a poradenskými systémy v EU, a tím umožnit zprostředkování těchto informací klientům ÚP, kteří se zajímají o práci v evropských zemích. Do projektu je zapojeno celkem deset úřadů práce z České republiky a zahraniční partnerské organizace z 18 evropských zemí.

Od roku 2003, kdy se společnost CC Systems zapojila do programu Leonardo da Vinci, koordinovala již celkem sedm projektů mobilit. Na cenné zkušenosti z projektové činnosti pak úzce navazuje v dalších projektech evropských programů: Socrates-Grundtvig, projektech PHARE 2003 RLZ a zejména pak v projektech Evropského sociálního fondu Operačního programu rozvoj lidských zdrojů. Podrobnější informace k řešeným projektům jsou zveřejněny na internetové adrese: www.ccsystem.cz.

 

Ilona Štorová a Mgr. Zuzana Turečková,
sekce evropských projektů CC Systems a.s.
   

OBSAH

Úvod

Stavební způsoby s materiálem jíl

Zkušenosti se stážemi u našich partnerů v Dolním Rakousku

Projekt stáží Národní galerie v Praze

Stáž v Irském muzeu moderního umění v Dublinu

S Leonardem za skotskými zkušenostmi

Zapojení CC Systems do programu Leonardo da Vinci

Projekty pro mladé zemědělce. Projekty stáží Střední zemědělské školy Chrudim

Stáž absolventů Ateliéru restaurování papíru v Schönbrunnu

Výměna zkušeností pedagogů Střední průmyslové školy dopravní s kolegy v Drážďanech

Čeští vysokoškoláci na zahraničních praxích

Stáž v institutu genetiky

Stáž mělnických zahradníků v Belgii a Německu

Zkušenosti OHK Hodonín s mobilitami Leonardo

Zpráva ze zahraniční stáže v Kodani

Zpráva ze stáže v Německu

Užitečné kontaktní údaje

 
 
 
PDF verze PDF verze

STARŠÍ ČÍSLA