Leonardo info 16/2005
 

 

Stavební způsoby s materiálem jíl

Integrovaná střední škola stavebních a řemeslných oborů a Učiliště v Liberci je již pět let zapojena do programu Leonardo da Vinci. Od roku 2001 realizovala celkem osm projektů mobility zaměřených od rozvoje historických řemesel, praxe žáků ve firmách až po zdokonalování pedagogických pracovníků ve způsobech vzdělávání i odborných novinkách.

Jako příklad jsem si vybral jednu z velmi zdařilých akcí. Byl jí projekt "Mezinárodní učňovský tábor – květen 2003". Ten byl založen na dohodě, kterou učinili zástupci pěti odborných škol a to škol z měst Franfurt nad Odrou (SRN), Hallsberg (Švédsko), Busko-Zdroj (Polsko), Liberec (ČR) a Nové Zámky (Slovensko). Na společném setkání, které se uskutečnilo v říjnu 2001se stanovily termín a náplň projektu. Projekt se realizoval v termínu 4. – 24.5.2003 a proběhl ve Frankfurtu (O).

Mezinárodní učňovský tábor

Hlavní přijímající organizací bylo Überbetriebliches Ausbildungszentrum Bauwirschaft, které jako nadpodnikové vzdělávací středisko, založené svazem stavebního průmyslu pro Berlín a Brandenburg, má velmi dobré podmínky. Vlastní jedny z nejmodernějších dílem v Německu, má ve svém areálu nový internát a má také velmi dobré vztahy a zázemí v podnikatelské sféře. To dokládá i fakt, že celou akci zaštítilo Kreishandwerkwrschaft, sdružení, ve kterém je zapojeno přes 600 menších podnikatelských subjektů. Účast škol byla umožněna v rámci programu Leonardo da Vinci, kdy každá škola předložila u své národní agentury projekt mobilit. Projekt polské školy nebyl vybrán, a proto se tato škola stáže nezúčastnila. Projekt byl určen pro žáky druhých a třetích ročníků oborů tesař a zedník.

Pracovní činnosti účastníků přímo navazovala na obsah projektu tedy „Stavební způsoby s materiálem jíl“. Jedná se o způsoby stavění prováděné tradiční stavební technologií s použitím materiálů dřeva a jílovitých zemin. Pří této technologii se uplatňují nejvíce právě stavební obory tesař a zedník. Žáci byli při práci vedeni k respektování restaurátorských zásad, ekologického přístupu i technických požadavků na práci s tradičními materiály a postupy. Také se seznámili s dalším použitím jílu ve stavebnictví (těsnění studní a vrtů, ekologická stavba mateřské školy).

Velký význam projektu spočíval v jeho širokém mezinárodním základu. Učni oboru zedník a tesař tak měli možnost se nejen zdokonalit v odborných dovednostech, ale i srovnávat si výsledky své práce a svých způsobů a postupů při řešení s výsledky a postupy dalších tří národních skupin z jiných zemí, ze zemí s více či méně odlišnými zvyklostmi, způsobem vzdělávání i kulturou. Realizací projektu bylo dosaženo nového přínosu ve srovnání s pouze dvoustrannými stážemi. Důležitým motivem projektu je také uvědomění si nutnosti dodržování ekologických zásad, které byly samozřejmé kdysi při používání přírodních materiálů. Nové generaci mladých stavebních odborníků musí být proto již v období přípravy dávány příklady tak, aby si životního prostředí vážila a sama prosazovala zásady trvale udržitelného rozvoje. Tyto zásady byly v rámci projektu naplněny. Setkání mělo i společenský rámec, neboť patřilo k oficiálním akcím spojeným s oslavami 700 roků založení města Frankfurt (O), což mimo jiné dokazovaly návštěvy zástupců velvyslanectví jednotlivých zemí, veřejných institucí SRN a města. Velký zájem projevili také novináři. Naše žáky a zástupce zpovídal téměř celý den redaktor Českého rozhlasu pan David Šťáhlavský. Výsledkem bylo mimo jiné několik relací v našem rozhlase.

Projekt tedy znovu ukázal, že program Evropské unie Leonardo da Vinci má opravdu velké možnosti, které vycházejí právě z jeho širokého mezinárodního rozměru. Jeho výsledkem je tedy nejen posílení mezinárodního partnerství, výměna odborných zkušeností ale také osobní kontakty mladých lidí. Zanedbatelný není ani hmotný výsledek. Jím je postavený objekt vzdělávacího kabinetu v zooparku poblíž Frankfurtu (O).

 

Ing. Tomáš Princ, ředitel;
iss(zavinac)isssro-lb.cz

   

OBSAH

Úvod

Stavební způsoby s materiálem jíl

Zkušenosti se stážemi u našich partnerů v Dolním Rakousku

Projekt stáží Národní galerie v Praze

Stáž v Irském muzeu moderního umění v Dublinu

S Leonardem za skotskými zkušenostmi

Zapojení CC Systems do programu Leonardo da Vinci

Projekty pro mladé zemědělce. Projekty stáží Střední zemědělské školy Chrudim

Stáž absolventů Ateliéru restaurování papíru v Schönbrunnu

Výměna zkušeností pedagogů Střední průmyslové školy dopravní s kolegy v Drážďanech

Čeští vysokoškoláci na zahraničních praxích

Stáž v institutu genetiky

Stáž mělnických zahradníků v Belgii a Německu

Zkušenosti OHK Hodonín s mobilitami Leonardo

Zpráva ze zahraniční stáže v Kodani

Zpráva ze stáže v Německu

Užitečné kontaktní údaje

 
 
 
PDF verze PDF verze

STARŠÍ ČÍSLA