PDF verze PDF dokument

Národní observatoř zaměstnanosti a vzdělávání

Kdo jsme?

Na rozdíl od observatoří jiného druhu, Národní observatoř zaměstnanosti a vzdělávání není plná dalekohledů, za to v ní najdeme plno zajímavých publikací a studií. Národní observatoř totiž působí jako analyticko-výzkumná sekce Národního vzdělávacího fondu. Poskytuje informace, shromažďuje data, analyzuje tendence a provádí výzkum v oblasti rozvoje lidských zdrojů, trhu práce, vzdělávání a předvídání kvalifikačních potřeb. Provádí i rozsáhlejší dotazníková šetření zaměřená na jednotlivce, zaměstnavatele, úřady práce apod. Výsledky své práce Observatoř zpracovává ve formě expertíz a studií pro ministerstva, Evropskou komisi, OECD, ETF, Cedefop. Mezi nejvýznamnější dlouhodobé činnsti Observatoře patří:

  • Centrum výzkumu konkurenceschopnosti ČR
    Od roku 2005 je Observatoř jedním z pracovišť Centra výzkumu konkurenční schopnosti české ekonomiky, které vzniklo na základě grantu MŠMT. V jeho rámci Observatoř provádí výzkum kvality lidských zdrojů jako jednoho z faktorů konkurenceschopnosti. Kromě jiných výstupů je periodicky vydávána dvoudílná publikace "Ročenka konkurenceschopnosti České republiky" (www.nvf.cz/observatory/2006.htm). První část Ročenky, datová, poskytuje souhrnný přehled o základních ukazatelích a stručně hodnotí pozici ČR v mezinárodním srovnání. Kvalita lidských zdrojů je zde postižena čtyřmi okruhy ukazatelů: Kvalifikace a dovednosti obyvatelstva, Účast na vzdělávání, Výdaje na vzdělávání, Lidské zdroje pro rozvoj technologií. Druhá část, analytická, obsahuje hlubší rozbor jednotlivých aspektů kvality lidských zdrojů včetně zachycení vzájemných souvislostí a formulování závěrů a výzev, které v nejbližším období stojí před ČR.
  • Výzkum pro MPSV
    Další rozsáhlé výzkumné projekty jsou zpracovávány pro MPSV a jsou zaměřeny na (i) nerovnosti v šancích na vzdělání, (ii) nároky znalostní společnosti na kvalifikaci lidských zdrojů a na vzdělávání, (iii) souvislosti stárnutí populace a vzdělávání.
  • Předvídání kvalifikačních potřeb
    Observatoř se dlouhodobě věnuje rozvoji metodologie předvídání kvalifikačních potřeb na trhu práce. Cilem je systematicky generovat a analyzovat informace o budoucich narocich na profese, kvalifikace a dovednosti, ktere by orientovaly vzdělávací sféru, instituce trhu práce, zájemce o vzdělávání, zaměstnavatele i veřejné instituce a pomáhaly jim při jejich rozhodování. Metodologie je rozvíjena ve dvou směrech, které se navzájem doplňují. Jde jednak o kvantitativní projekce založené na matematickém modelu a jednak o kvalitativní přístup založený na analýzách a expertních odhadech budoucího vývoje v ekonomických sektorech, v jehož rámci jsou připravovány tzv. sektorové studie. Svoje zkušenosti s předvídáním Observatoř uplatňuje v rámci projektu Institut trhu práce, který umožní navrhnout systém pravidelných analýz a prognóz kvalifikačních potřeb trhu práce a jejich využití pro činnost služeb zaměstnanosti.
  • Mezinárodní sítě
    Observatoř je zapojena do expertních sítí spolupráce na evropské úrovni (ReferNet, SkillsNet). V rámci sítě ReferNet, která byla založena Evropským střediskem pro rozvoj odborné přípravy (Cedefop), působí Observatoř jako alternující národní koordinátor za ČR. Cílem sítě je zpracovávat a šířit informace z oblasti odborného vzdělávání a rozvoje lidských zdrojů, přičemž záměrem do budoucna je přispívat rovněž k vyhodnocování pokroku v rámci lisabonského procesu. Síť SkillsNet, kterou založil rovněž Cedefop, sdružuje na mezinárodní úrovni odborníky a zájemce o oblast předvídání kvalifikačních potřeb. V tomto čísle naleznete informace o činnostech Observatoře a výsledky vybraných analýz a studií z poslední doby. Většina výstupů je v plném znění dostupná na webové stránce: www.nvf.cz/observatory/publikace.htm.
Ing. Věra Czesaná, CSc., vedoucí Národní Observatoře zaměstnanosti a vzdělávání,
czesana(zavinac)nvf(tecka)cz

 

Tým Observatoře
Foto: Lucie Chramostová

Tým Observatoře: zleva Ing. Věra Havlíčková; Hana Žáčková; Michaela Povolná, DiS.; Ing. Věra Czesaná, CSc.; Ing. Jiří Braňka; Mgr. Zdeňka Šímová; Ing. Zdeňka Matoušková, CSc.; Ing. Michal Lapáček; Marta Salavová; PhDr. Olga Kofroňová, PhD.

Obsah

Editorial

Aktuality z NVF

Národní observatoř zaměstnanosti a vzdělávání

Konkurenceschopnost lidských zdrojů zemí Visegrádské dohody

Jak inovační podniky v ČR přistupují k rozvoji svých zaměstnanců?

Vyhodnocování vzdělávacích potřeb v malých podnicích - Projekt TrainSME

Proč se u nás dospělí málo vzdělávají: bariéry nebo výmluvy?

Předvídání kvalifikačních potřeb

Vzdělávání starší generace pro trh práce

Hlasování v rámci soutěže DOBRÁ RADA NAD ZLATO 2007 vrcholí

Rozhovor s RNDr. Zdeňkem Somrem