EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 3/červenec 2006

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Každý jsme jiný – všichni rovnoprávní

Jana Rudleová a Karolina R. Naimji

 

Výchova k toleranci a vyjádření nesouhlasu s rasismem, antisemitismem a xenofobií je hlavním cílem celoevropské kampaně mládeže na podporu lidských práv, rozmanitosti mezi národy a participace "Každý jsme jiný – všichni rovnoprávní". Jde již o 2. ročník kampaně Rady Evropy s názvem "All different – all equal", která byla poprvé vyhlášena v roce 1995.

Tým kampaně na Tuháčkově běhu
Tým kampaně na Tuháčkově běhu

Cílem kampaně je motivovat mladé lidi aktivně se účastnit vytváření společnosti založené na rozmanitosti mezi národy a sociálním začlenění, a to v duchu tolerance a vzájemného respektu a porozumění. Jejími hlavními aktéry jsou kromě Rady Evropy zejména Evropské fórum mládeže, Evropská komise a dále členské státy Rady Evropy.

Součástí této kampaně bude řada evropských aktivit, například v červnu 2006 proběhly zahajovací konference ve Štrasburku, Budapešti a Lucemburku, uskuteční se řada školení v oblasti lidských práv apod. V České republice proběhne také celá řada akcí na národní, regionální a místní úrovni.

Kampaň byla vyhlášena v rámci Bambiriády v květnu 2006 a oficiálně byla zahájena na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře v červnu 2006 u příležitosti oslavy Světového dne uprchlíků. Hlavním partnerem akce je Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Během celého dne probíhaly různé akce pro třídní kolektivy jako je výtvarná činnost, promítání filmů, besedy studentů s žadateli o azyl, představení projektu Czechkid, prodejní výstava rukodělných výrobků uprchlíků z uprchlických zařízení apod. Akce byla zaměřena na mladé lidi, především studenty; jako hosté byli pozváni také ředitelé ostatních gymnázií a zástupci krajských úřadů odborů školství. V úvodu vystoupil zástupce MŠMT, zástupce Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, Rady Evropy, Středočeského kraje a ředitel gymnázia.

Kromě této velké zahajovací akce jsou dále plánované další akce. Níže uvádíme některé z nich:

17. – 21. 7. 2006

dvoufázové školení KOMPAS – Výchova k lidským právům, pořádá Česká národní agentura Mládež s finanční podporou Rady Evropy (1. fáze).

20. 9. 2006

v rámci výstavy Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích proběhne akce s názvem "Burza dobrých nápadů – multikulturní výchova, výchova k lidským právům" (informace o kampani a prezentace některých konkrétních projektů, např. multikulturního projektu Czechkid, projektu Najít nový domov, prezentace příručky pro vzdělávání v otázkách lidských práv Kompas apod.).

21. – 24. 9. 2006

seminář "KIK – kulturní identita", který pořádá Tandem ve spolupráci s Institutem PONTES v Nečtinech u Plzně.

Konec září 2006

zahajovací konference ke kampani. V rámci této akce proběhne také vyhodnocení "Prázdninové soutěže pro mladé", která byla vyhlášena již v průběhu Bambiriády na konci května 2006 a předání cen vítězům v jednotlivých kategoriích. Soutěžit se bude ve čtyřech kategoriích, a to: kresba a malba, fotografie, audiovizuální a literární tvorba.

16. – 22. 10. 2006

školení KOMPAS – Výchova k lidským právům (2. fáze). Součástí kampaně budou také akce během letních táborů a množství samostatných projektů neziskových organizací (NNO), které byly schváleny v rámci vyhlášeného mimořádného řízení MŠMT. Celkem bylo schváleno 16 projektů; další projekty poběží v rámci programu Mládež. V první uzávěrce programu Mládež bylo schváleno celkem 11 projektů, ve druhé 10 projektů. Za rok 2006 bylo tedy v rámci programu Mládež zatím podpořeno 21 projektů v celkové výši 210 604 EUR.

A co se již událo…

Na konci dubna se konal veletrh neziskových organizací „NGO market 2006“. Proběhla prezentace kampaně v rámci veletrhu, kde se představily zejména NNO z oblasti lidských práv, vzdělávání, rozvoje multikulturní společnosti, participace, demokracie atd.

V květnu se konal již VIII. ročník silničního běhu s názvem "Tuháčkův běh". Závod je součástí "Brdského poháru 2006" a letos poprvé se ho účastnil osmičlenný tým startující za evropskou kampaň mládeže "Každý jsme jiný – všichni rovnoprávní" a UNHCR. V závodě na 9,5 km získal tým celkem 6 medailí.

V rámci projektu "Antidiskriminační vdělávání pracovníků veřejné správy" se konala v průběhu května a června v několika městech České republiky školení organizovaná Multikulturním centrem Praha. Cílem projektu je boj proti všem projevům diskriminace, a to zejména v oblasti veřejné správy ČR.

Další aktuální informace ke kampani lze pravidelně nalézt na stránkách kampaně: www.crdm.cz/kampan, popř. na evropských stránkách: www.alldifferent-allequal.info.