EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 3/červenec 2006

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Chcete se stát dobrovolníkem OSN?

Vladislava Šplíchalová

 

Co je program Dobrovolníci OSN

Program Dobrovolníci OSN (United Nations Volunteers, dále jen UNV) byl založen v roce 1970 Valným shromážděním Organizace spojených národů (OSN). UNV je organizace OSN, která má za cíl podporovat rozvoj dobrovolnictví, mobilizovat národní a mezinárodní dobrovolníky a dávat příležitost mužům i ženám všech národností působit v rozvojových zemích. Oblasti, na které se dobrovolníci zaměřují, jsou především rozvoj demokracie, prevence a předcházení konfliktům, lidská práva a práva žen, ochrana životního prostředí, pomoc uprchlíkům, a dále udržitelný rozvoj, zdravotnictví, zejména prevence a léčba HIV/AIDS, vzdělávání a odstraňování chudoby. Ročně působí v rozvojových zemích v rámci programu Dobrovolníci OSN cca 8 000 dobrovolníků ve 140 zemích světa, z toho 75 % dobrovolníků pochází z rozvojových zemí.

Komu je program určen

Program je určen občanům České republiky, kteří mají zájem pracovat jako dobrovolníci v rozvojových zemích a splňují základní kritéria, mezi která patří ukončené vzdělání (střední nebo vysokoškolské), 5 let praxe, věk nad 25 let a znalost alespoň jednoho cizího jazyka. UNV zpravidla uzavírá kontrakt s dobrovolníkem na dobu 6 – 12 měsíců, poskytuje letenku, příspěvek na ubytování, vybavovací a přesídlovací příspěvek a hradí diety a kompletní pojištění.

Naše dobrovolnice Ivanka v Afganistanu
Naše dobrovolnice Ivanka v Afganistanu

Kontaktní místo dobrovolníků OSN v Praze

V Praze působí Kontaktní místo dobrovolníků OSN, které informuje veřejnost o možnostech uplatnění v programech UNV, provádí nábor a výběr dobrovolníků a poskytuje odborný servis zájemcům při nabídkovém a kontraktačním řízení a při jejich působení v zemi přidělení.

Zapojení českých dobrovolníků

Čeští dobrovolníci se od roku 1994 aktivně zapojují do programů UNV. Celkem již působilo v rozvojových zemích a krizových oblastech světa 153 českých dobrovolníků, nejvíce z nich působilo v Bosně a Hercegovině, Kosovu, Východním Timoru, Liberii, Ukrajině, Afganistanu, Kongu, Sierra Leone a v dalších zemích Afriky a Asie. Ročně je vysíláno 20 dobrovolníků, z toho 30 % žen. Mezi oblasti, ve kterých čeští dobrovolníci pomáhají, patří zejména mírové operace, humanitární a rozvojová pomoc, prevence konfliktů a demokratizační procesy, jako jsou např. volební mise, dále prevence a léčba HIV/AIDS, pomoc uprchlíkům atd. Dobrovolníci pracují ve funkcích, jako jsou např. volební komisaři, projektoví manageři, asistenti projektů, rozvojoví pracovníci, lékaři, specialisté v oblasti ekologie, výpočetní techniky, prevence a léčby HIV/AIDS a lidských práv.

Roční stáže UNV pro absolventy vysokých škol v rozvojových zemích

V roce 2005 se ČR připojila k programu placených stáží UNV na podporu mladých absolventů vysokých škol pro získání zkušeností v rozvojových zemích. Program je podporován ze strany Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Doba stáže je jeden rok a uchazeč obdrží letenku, diety a ubytovací příspěvek, zdravotní a životní pojištění. Zájemci o tuto stáž musí mít ukončené vysokoškolské vzdělání, znalost cizího jazyka a věk do 30 let.

Naši dobrovolníci Hanka a Hubert na Ukrajině s kolegy
Naši dobrovolníci Hanka a Hubert na Ukrajině s kolegy

Stáž je určena mladým lidem, kteří mají zájem o získání zkušeností v oblasti humanitární a rozvojové pomoci a chtějí poznat odlišné kultury a život v rozvojových zemích. Přínos programu pro uchazeče je zejména v možnosti získání praxe v multikulturním prostředí pod vedením zkušených dobrovolníků v mezinárodním týmu v návaznosti na obor, který vystudovali.

Zájemci o stáže a dobrovolnické pobyty se mohou hlásit na Národním kontaktním místě dobrovolníků OSN, kontaktní osoby jsou Ing. Vladislava Šplíchalová a Jitka Jandusová, e-mail: nkmunv@polytechna.cz. Více informací naleznete na www.nkmunv.polytechna.cz.