![]() |
![]() PDF verze ![]() |
||
Co motivuje pracovníky setrvat v zaměstnání i ve vyšším věku?
Naopak hlavním faktorem pro opouštění světa práce jsou důvody zdravotní a celkově horší kondice. Tyto důvody sílí s nižším vzděláním (a logicky s vyšší pravděpodobností, že osoba vykonává manuální profesi). Nezanedbatelnou roli při rozhodování však hrají i další, více osobní, důvody. Lze je shrnout pod pojem uspokojení z práce a očekávané uspokojení v důchodu. Uspokojení z práce může mít buď charakter spíše sociální (kontakt s lidmi, pocit užitečnosti) nebo osobního sebenaplnění (práce je baví). K odchodu do důchodu láká naopak možnost věnovat se koníčkům nebo rodině.
Klíčovou okolností nízké zaměstnanosti starších osob v ČR je ovšem patrně nezájem ze strany zaměstnavatelů. Dobrovolně by si za své zaměstnance starší pracovníky a důchodce vybrala jen velmi malá část dotázaných zaměstnavatelů, pokud by existovala jiná možnost. Největší slabiny starších zaměstnanců spatřují zaměstnavatelé zejména v nižší schopnosti přizpůsobit se měnícím se požadavkům na pracovní výkon, dále pak ve výši mzdy a neschopnosti „vstřebat“ měnící se požadavky na profesní znalosti. Mezi charakteristiky, které musí mít pracovník starší 50ti let, aby byl pro zaměstnavatele atraktivnější, patří zejména vysoká kvalifikace, odborné znalosti a dovednosti, zvládnutí práce na počítači a roli by hrála i možnost uplatnit na tyto osoby nižší daně a odvody ze mzdy. V podnicích, kde převládají manuální profese, často požadovali nižší nemocnost a lepší fyzickou kondici. Ačkoli by zaměstnavatelé uvítali vyšší kvalifikaci starších pracovníků, sami investice do jejich vzdělávání považují za efektivní pouze do věku 50 (15 %), 55 (21 %) nebo 60 let (20 %). Očekávají tedy staršího pracovníka již vybaveného odbornou kvalifikací a sami do jeho vzdělávání nejsou příliš ochotni investovat.
Mgr. Zdeňka Šímová
|
Obsah Editorial Aktuality z NVF Certifikační agentura Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky (RVKPP) Mezinárodní projekt podporující rozvoj systému certifikací Vzdělávací projekt pro pracovníky nízkoprahových sociálních služeb České asociace streetwork Formální vzdělávání dospělých - výsledky průzkumu Co motivuje pracovníky setrvat v zaměstnání i ve vyšším věku? Co brání dospělým v účasti na dalším vzdělávání?
|