PDF verze PDF dokument

Vzdělávací projekt pro pracovníky nízkoprahových sociálních služeb České asociace streetwork

Od října 2008 realizuje Centrum pro kvalitu a standardy v sociálních službách při NVF (CEKAS) v partnerství s Českou asociací streetwork (ČAS) vzdělávací projekt Rozvoj a podpora dalšího vzdělávání v oblasti kontaktní práce u sociálních služeb. Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež a Terénní práce. Projekt je fi nancován Evropským sociálním fondem z Operačního programu Praha Adaptabilita a bude trvat 30 měsíců (do jara 2011).

Hlavním cílem projektu je vytvořit a realizovat model systematického profesního vzdělávání pracovníků v Nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež (NZDM) a Terénní sociální práci (TSP). V rámci projektu proběhne inovace dvou stávajících vzdělávacích programů (pro začínající pracovníky a pro pokročilé pracovníky v NZDM a TSP) a budou vytvořeny nové, specifi cky zaměřené vzdělávací programy pro:

  • dobrovolníky
  • pracovníky v přímé práci
  • management
  • odborníky z NZDM a TSP

Kulaté stoly – odborná pracovní setkání

V lednu a únoru 2009 proběhly kulaté stoly zaměřené na tři oblasti vzdělávacích programů ČAS. Tato pracovní setkání odborníků a pracovníků z praxe měla za cíl vyjasnění vzdělávacích potřeb pracovníků na různých pozicích v NZDM a TSP. Výstupy z kulatých stolů jsou důležité, protože identifi kují vzdělávací potřeby pro jednotlivé tematické oblasti. Na základě těchto potřeb budou inovovány či vytvořeny nové vzdělávací programy.

1) Kulatý stůl zaměřený na vzdělávání dobrovolníků a pracovníků v NZDM a TSP se uskutečnil 15. ledna 2009. Moderátory byli členové pracovní skupiny, která připravuje obsah kurzů a seminářů pro pracovníky - Ing. Aleš Herzog, Mgr. Stanislav Kunc a Mgr. Eva Vernerová. Skupina vytváří tři specifi cky zaměřené vzdělávací programy a čtyři semináře:

a) Oborové minimum nízkoprahových služeb – program určený pro dobrovolníky, zájemce o práci v NZDM nebo TSP a studenty sociálně zaměřených středních, vyšších odborných a vysokých škol. Cílem je zaškolit tyto osoby a poskytnout jim základní přehled a orientaci v odborné terminologii NZDM a TSP. Obsahové zaměření programu bude refl ektovat čtyři oblasti:

  • Metody práce v NZDM a TSP (kontaktní práce, situační intervence, motivační rozhovory, individuální případová práce)
  • Standardy kvality sociálních služeb (právní normy – Zákon o sociálních službách, Zákon o ochraně osobních údajů, Zákon o sociálně právní ochraně dětí, Listina základních práv a svobod, etický kodex, hodnocení kvality)
  • Práce v klubu (práva a povinnosti klubu, uplatňování pravidel a sankcí, motivace klientů, diverzifi kace klientů dle jejich motivace)
  • Specializační úvody (socioterapie, efektivní komunikace, videotrénink interakcí, úvod do zážitkové pedagogiky, interkulturní komunikace)

Vzdělávací program v rozsahu 20 výukových hodin byl v březnu 2009 předložen k akreditaci MPSV.

b) Základy nízkoprahových služeb – dlouhodobý kvalifikační kurz v rozsahu 230 výukových hodin (150 hod. lektorovaného studia a 80 hod. distančního studia). Cílem programu je zvýšit odborné kompetence začínajících pracovníků a naučit je základním metodám práce v NZDM a TSP. Kurz je akreditován u MPSV a splňuje podmínky pro kvalifi kaci pracovníka v sociálních službách. Kurz je určen pracovníkům, kteří již ve zmíněných službách pracují přímo s klienty. Do kurzu jsou vybíráni účastníci na základě přihlášky a motivačního dopisu. Celým kurzem účastníky provází tzv. průvodce. Jeho úkolem je být v kontaktu s lektory a účastníky, zajistit kontinuitu celého vzdělávacího programu a refl ektovat skupinovou dynamiku frekventantů. Lektoři se střídají v jednodenních až třídenních tematických blocích.
Pro kurz byla zvolena následující témata: Souvislosti kontaktní práce, Cíle kontaktní práce, Etika v profesi, Znaky cílové skupiny, Kontraktování, Zakázka, Respektující přístup ke klientovi, Standardy sociálních služeb, Motivační rozhovory, Práce s agresí, Zvládání velkých témat - pomoc v krizi, Práce v sociálně vyloučených lokalitách, Terénní sociální práce, Klubové konstelace, Práce s výchovnou situací, Klubové dovednosti, Specifi cké preventivní programy.

c) Výcvik v kontaktní práci – jde o sebezkušenostní výcvik integrativního pojetí, který vychází z celostních, na člověka orientovaných a skupinově dynamických přístupů. Základním principem je ukotvování osobní zkušenosti a zážitků. Nedílnou součástí výcviku je práce na individuálních úkolech a portfoliu. Výcvik trvá 170 hodin a je určen pracovníkům s minimálně 2 roky praxe v pomáhajících a příbuzných profesích, kteří dosáhli věku 21 let a jsou motivováni se dále profesně rozvíjet. Výcvik začíná v dubnu 2009 a bude předložen k akreditaci MPSV.

d) Semináře – témata pro dvoudenní semináře jsou tato: Právní aspekty práce v NZDM a TSP, Romistika, Individuální plánování, Kontaktní práce, Specifi ka práce s osobami bez přístřeší.

2) Kulatý stůl zaměřený na vzdělávání managementu v NZDM a TSP proběhl 29. ledna 2009 a moderátorkami byly odbornice pracovní skupiny pro management - RNDr. Alena Beránková, PhDr. Dana Rabiňáková a Mgr. Martina Zimmermannová. Cílem skupiny je vytvořit dlouhodobý manažerský kurz specifi cky zaměřený pro potřeby managementu v neziskových organizacích (NZDM a TSP). Připravovaný kurz je určen pro pracovníky, kteří pracují v manažerské pozici a mají víceleté zkušenosti s řízením organizace. Požadavkem účastníků kulatého stolu bylo zaměření právě na vyšší management. Obsahově bude kurz zaměřen na tato specifi cká témata:

  • Strategické plánování
  • Základy legislativy
  • Finanční řízení organizace
  • Řízení lidských zdrojů v neziskové organizaci
  • Dovednosti, jak řídit organizaci
  • PR a fundraising

Vzdělávací program je rozčleněn do dvou samostatných otevřených seminářů po 16 hodinách a dlouhodobého kurzu v předpokládaném rozsahu 80 hodin. Kurz i semináře budou předloženy k akreditaci v květnu 2009.

3) Kulatý stůl zaměřený na vzdělávání odborníků v NZDM a TSP se uskutečnil 18. února 2009 a moderátory byli členové pracovní skupiny - PaedDr. Petr Klíma a Mgr. Michal Zahradník. Pracovní skupina vytvoří vzdělávací programy rozvíjející odborné kompetence pracovníků a středního managementu. Účastníci kulatého stolu potvrdili potřebu připravit níže uvedené programy vzdělávání a podpory:

a) Kurz lektorských dovedností – cílem je zvýšit odborné kompetence lektorů ČAS, rozšířit lektorskou základnu ČAS a prostřednictvím tzv. náslechů předávat témata při lektorování.

b) Kurz profesní podpory a sebepodpory – určený pro pracovníky, kteří působí minimálně 2 roky v pozici středního managementu a vedou tým alespoň dvou pracovníků. Kurz bude mít penzum 60 hodin, na něj budou navazovat povinné intervizní semináře. Obsahem kurzu, je práce na třech základních modulech: "Já a pozice", "Já a tým", "Já a organizace". Cílem celého kurzu je pak přenesení principů koučinku do podpory pracovníků v NZDM a TSP.

c) Intervizní semináře pro pracovníky jsou připravovány jako samostatná pracovní setkání a zároveň jako doplněk jednotlivých kurzů, kde je kladen vyšší důraz na aktivitu a zapojení účastníků. Témata seminářů směřují k řešení praktických situací, které během poskytování služeb NZDM a TSP vznikají. Například: obtížný klient, klient vyčleněný ze skupiny, etické spory v rámci týmu atd.

d) Výjezdy – stáže v NZDM a TSP. Cílem je vzájemné předávání know-how mezi organizacemi a jejich pracovníky. Účastníci kulatého stolu se shodli, že základním předpokladem stáží je benefi t pro přijímající i vysílající organizace. Benefi tem pro přijímající organizace může být například zpětná vazba na fungování a praxi organizace. Pro vysílající organizaci pak inspirace, nové přístupy práce, porovnání s vlastní praxí. Výstupem ze stáže může být srovnávací studie užitečná pro stážisty i navštívenou organizaci.

Vzdělávací programy budou předkládány k akreditaci MPSV průběžně během realizace projektu. Na základě výstupů z pracovních skupin vznikl model vzdělávání - viz Schéma modelu profesního vzdělávání pracovníků v nízkoprahových sociálních službách České asociace streetwork. ČAS chce do budoucna nastavit na principech tohoto modelu průběžné vzdělávání pro pracovníky ve službách NZDM a TSP.

 

PhDr. Ludmila Sazimová,
Projektová manažerka CEKAS

Mgr. Jindřich Racek,
Odborný garant projektu ČAS

 

Schéma modelu profesního vzdělávání pracovníků v nízkoprahových sociálních službách ..eské asociace streetwork

 

 

 

Obsah

Editorial

Aktuality z NVF

Certifikační agentura Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky (RVKPP)

Mezinárodní projekt podporující rozvoj systému certifikací

Vzdělávací projekt pro pracovníky nízkoprahových sociálních služeb České asociace streetwork

Formální vzdělávání dospělých - výsledky průzkumu

Co motivuje pracovníky setrvat v zaměstnání i ve vyšším věku?
Co brání dospělým v účasti na dalším vzdělávání?