PDF verze PDF dokument

Mezinárodní projekt podporující rozvoj systému certifikací

19. února 2009 byl výběrovou komisí MPSV vybrán k financování z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, prioritní osa 5 Mezinárodní spolupráce, projekt NVF, o.p.s. s názvem Výměna zkušeností a šíření dobré praxe v oblasti řízení kvality služeb pro uživatele drog. Projekt se bude realizovat od 1. 4. 2009 do 31. 12. 2012.

Projekt vypracovalo Centrum pro kvalitu a standardy v sociálních službách (CEKAS) při NVF ve spolupráci se dvěma partnery: rakouskou organizací "Sucht- und Drogenkoordination Wien gemeinnützige GmbH" (SDW) a "Centrem adiktologie" (odborným pracovištěm Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty a VFN Univerzity Karlovy v Praze). Na přípravě projektu se podíleli i odborníci z Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Obsah projektu navazuje na výstupy a praktické podněty z analýzy dotazníkového šetření k pěti klíčovým oblastem systému certifikací. Na výsledky analýzy byl zaměřen článek "Vyhodnocení 1. fáze certifikací drogových služeb", publikovaný v ProFuturu č. 2/2008. Analýzu realizoval CEKAS ve spolupráci s odborníky v oblasti adiktologie – PhDr. J. Radimeckým, Ph.D. MSc., Mgr. D. Šedivou a MUDr. P. Nevšímalem.

Hlavní cíl projektu

Podpořit spolupráci a rozvinout na celostátní i mezinárodní úrovni dobrou praxi a zkušenosti s hodnocením kvality služeb pro uživatele drog na různých úrovních systému (tzn. hodnotitelé kvality - certifikátoři, protidrogoví koordinátoři - krajští metodici, pracovníci Certifikační autority a pracovníci Certifikační agentury).

Oblasti zaměření projektu

  • kvalita a evaluace - zaměření na systémy řízení kvality na mezinárodní úrovni, na nové metody a trendy práce hodnotitelů kvality a na fungování služeb pro uživatele drog;
  • rozvoj metod hodnocení kvality, mapování dobré praxe v oblasti hodnocení kvality služeb pro uživatele drog;
  • vytvoření a pilotní ověření systému kontinuálního vzdělávání certifikátorů a protidrogových koordinátorů založené na propojení teoretických poznatků v oblasti řízení kvality s praxí. Systém má být vytvořen a ověřen ve spolupráci s odborníky na problematiku služeb pro uživatele drog a hodnocení kvality;
  • rozvoj systematické spolupráce a výměny zkušeností mezi různými subjekty v oblasti řízení kvality na celostátní i mezinárodní úrovni.

Hlavní cílové skupiny

  • NNO (70 certifikátorů)
  • Územní samosprávné celky (28 osob)
  • Orgány státní správy (10 pracovníků Certifikační autority)
  • Vzdělávací instituce – CEKAS (4 pracovníci Certifikační agentury)

Projekt má pět klíčových aktivit

  1. Řízení a odborná garance projektu
  2. Podpora a rozvoj Certifikační agentury a Certifikační autority
  3. Vytvoření a pilotní ověření systému kontinuálního vzdělávání certifikátorů, krajských protidrogových koordinátorů a vedoucích odborů krajských úřadů
  4. Odborné semináře k řízení kvality
  5. Zahraniční studijní cesty s cílem mapování dobré praxe

Inovativnost projektu

Inovativnost a výjimečnost tohoto projektu spočívá v tom, že:
  • Projekt vytváří a rozvíjí spolupráci a předávání zkušeností s hodnocením kvality drogových služeb na státní i mezinárodní úrovni. Na obou úrovních nebyly zatím zmapovány příklady dobré praxe. Výstupem projektu bude vytvoření mezinárodního sborníku příkladů dobré praxe v řízení kvality drogových služeb.
  • Projekt povede ke sjednocení terminologie a metod hodnocení kvality drogových služeb na mezinárodní úrovni.
  • Projekt inovuje stávající systém dobré praxe v oblasti hodnocení kvality.

Další plánované aktivity v oblasti rozvoje systému certifikací

Logo CEKAS

CEKAS ve spolupráci s odborníky v oblasti adiktologie představí formou workshopu systém certifikací na Evropské konferenci o sociálních službách, která se uskuteční v Praze ve dnech 22. – 24. června 2009.

 

PhDr. Ludmila Sazimová,
Projektová manažerka CEKAS

 

 

 

Obsah

Editorial

Aktuality z NVF

Certifikační agentura Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky (RVKPP)

Mezinárodní projekt podporující rozvoj systému certifikací

Vzdělávací projekt pro pracovníky nízkoprahových sociálních služeb České asociace streetwork

Formální vzdělávání dospělých - výsledky průzkumu

Co motivuje pracovníky setrvat v zaměstnání i ve vyšším věku?
Co brání dospělým v účasti na dalším vzdělávání?