EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 1/leden 2006

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Zdravotní a sociální zabezpečení studentů ČR v případě jejich studia v zahraničí

Jiřina Ceehová

 

Také již máte sbaleno? Připravený kufr v předsíni, několik slovníků a nedočkavě čekáte na nové prostředí, nové lidi, poznatky a přátele? O čem bude v následujících řádcích vlastně řeč? O nezbytnostech, které je třeba vyřídit než opustíte Českou republiku před zahájením studia v zahraničí.

V současné době existuje řada možností jak vycestovat za vzděláním, a to nejen v případě, že student má zájem pouze získat či zlepšit si jazykové schopnosti. Řada středních i vysokých škol v uplynulých letech navázala kontakty se zahraničními partnery a na základě oboustranně uzavřených smluv dochází k výměně studentů na kratší či delší dobu studia v příslušném studijním programu. Existuje i celá škála mezinárodních programů a projektů (Socrates/Erasmus, Leonardo da Vinci, Elsa, Open Society Fund a řada dalších), které umožňují našim studentům absolvovat studijní stáž.

Po vyřízení nezbytných formalit se zahraniční stranou je však třeba pamatovat i na povinnosti související se zdravotní a sociální oblastí v České republice.

Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře a zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, umožňují studentům ve věku do 26 let studujícím na středních nebo vysokých školách v zahraničí uplatňovat nárok na dávky státní sociální podpory a důchod z důchodového pojištění. Jejich studium v zahraničí však musí být rozhodnutím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy vydaným na základě citovaných zákonů postaveno na roveň studia na středních nebo vysokých školách v České republice. Vedle dávek státní sociální podpory (přídavek na dítě, sociální příplatek) lze rozhodnutí ministerstva využít i pro uplatňování dalších nároků podle jiných zákonných norem, zejména pro:

  • dávky nemocenského pojištění (peněžitá pomoc v mateřství),
  • zdravotní pojištění,
  • důchodové pojištění (sirotčí důchod, starobní důchod),
  • podpora v nezaměstnanosti.

Je však třeba upozornit na skutečnost, že zdravotní pojištění je upraveno zákonem č. 48/1997 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění, nikoliv zákonem o státní sociální podpoře a již od 1.1.1999 platí i v této oblasti věková hranice 26 let. Proto studující v zahraničí starší 26 let jsou povinni platit základní zákonné pojištění z vlastních prostředků, pojištění jim stát již nehradí. Přesné informace každý občan získá u "své" zdravotní pojišťovny.

Postup, jak získat na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy rozhodnutí o uznání rovnocennosti studijního programu, naleznete na webových stránkách: www.msmt.cz – vysoké školství – vysoké školy – uznání studia na zahraničních vysokých školách pro zdravotní a sociální účely. Se svými dotazy se obraťte na odbor vysokých škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na tel. 257 193 324. Obdobná pravidla platí i pro střední školy, informace získáte na tel. 257 193 685.