EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 1/leden 2006

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Evropský vzdělávací portál European Schoolnet

Kateřina Bavorová a Jan Kapoun

 

European Schoolnet (EUN) je mezinárodní partnerství 26 evropských ministerstev školství, jehož hlavním cílem je podporovat používání informačních a komunikačních technologií v evropských školách.

Přehled projektů, na nichž v současné době EUN pracuje, najdete na zcela nově vyhlížejícím rozcestníku www.eun.org, který v české podobě nabízí Dům zahraničních služeb, garant české účasti v European Schoolnetu, a to na stránce http://eun.dzs.cz. O aktivitách European Schoolnetu pravidelně informuje též Učitelský spomocník na www.spomocnik.cz/framesp-07.html.

Seznamte se s některými aktivitami European Schoolnetu:

eTwinning – Partnerství škol v Evropě

Projekt eTwinning je ve druhém roce své existence. Jeho hlavním cílem je, aby školy navazovaly evropská partnerství prostřednictvím nových technologií. Zapojilo se zatím 513 českých škol.

V předposledním říjnovém týdnu byla spuštěna nová verze portálu. Novinkou je tematické zaměření podle vyučovacích předmětů. Každý měsíc vám portál nabídne modelové projekty pro spolupráci se zahraničními partnery, zdroje materiálů, ukázky uskutečněných projektů a pedagogické fórum k danému předmětu. Zatím je k dispozici portál k výuce cizích jazyků, přírodních věd a informatiky.

Důležitým rysem eTwinningu je odborná pedagogická pomoc učitelům, kteří při práci na projektu narazí na technické či jiné problémy. Odborníci z European Schoolnetu vytvářejí spolu s učiteli virtuální "učící se" komunitu a prostřednictvím e-mailů, pravidelného newsletteru, pedagogického fóra, a v budoucnu i dalších nástrojů, sdílejí své zkušenosti, tipy a nápady.

V deseti evropských zemích proběhnou semináře pro učitele aktivně zapojené do projektu eTwinning. Nejlepší projekty mají možnost získat eTwinningové ceny, a to jak na národní, tak mezinárodní úrovni. Druhá evropská eTwinningová konference se koná v lednu 2006 v Rakousku. Všechny země zapojené do eTwinningu organizují velké množství seminářů, které školám pomáhají v realizaci kvalitních kolaborativních projektů. Více se dozvíte na www.etwinning.cz (český portál, spravovaný agenturou Socrates) nebo na www.etwinning.net (evropský portál ve 21 jazycích, včetně češtiny; portál spravuje EUN).

Xplora – Nové nástroje pro učitele přírodních věd

Xplora, portál European Schoolnetu pro učitele přírodních věd, jenž spolupracuje s významnými vědeckými institucemi po celé Evropě, uveřejnil nové nástroje pro výuku a spolupráci. Databáze pedagogických materiálů obsahuje webové odkazy, volně šiřitelný software, flashové aplikace atd. Platforma pro spolupráci umožňuje setkávání učitelů a nabízí řadu nástrojů, např. chat, fóra, prostor pro vytváření skupin aj. Ke vstupu do platformy a zasílání vlastních pedagogických materiálů je nutná registrace. Portál www.xplora.org je přístupný v angličtině, francouzštině a němčině.

myEurope – občanská nauka

Studenti i učitelé z celé Evropy se díky projektu myEurope mohou podělit o tradice a zajímavosti ze své země či fotoreportáže ze svých škol. V projektu aktivně pracuje více než 40 českých škol. MyEurope existuje sice jen v angličtině, němčině a francouzštině, ale učitelé, kteří s internetovými projekty teprve začínají, zde získají návody na jednoduché aktivity a užitečné rady, jak ve škole připravit mezinárodní projekt, a to i v češtině (http://myeurope.eun.org/shared/data/myeurope/2004/docs/teacher-guide-cz.pdf).

Během tohoto školního roku na myEurope najdete sbírku výukových modulů s tematikou evropského občanství. Na jejich tvorbě se podílí 40 učitelů z členských a kandidátských zemí EU a je mezi nimi i zástupce ČR. Více na: http://myeurope.eun.org.

 

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ