Worskhop "Učící se společnost a jedinec v procesu transformace"

Po dva dny - 24. a 25. března 2003 probíhal v Českém Krumlově workshop tématické sítě programu EURONE&T, která nese název "Cesta k evropské společnosti: Výzvy evropské integrace pro politiku a výzkum v oblasti vzdělávání".

Workshop zaměřený na téma "Učící se společnost a jedinec v procesu transformace" byl za účasti asi 40 expertů z 18 zemí zahájen Michaelem Kuhnem z Fóra pro evropskou regionální politiku Univerzity v Brémách, Spolková republika Německo a Olgou Strietskou-Ilinou z Národní observatoře zaměstnanosti a vzdělávání Národního vzdělávacího fondu. V průběhu dvou dnů bylo předneseno 12 referátů na témata související se vzdělávací politikou a politikami, které přispívají k rozvoji učící se společnosti a ekonomiky znalostí, z pohledu učícího se jedince a společnosti, která se nachází v transformaci k tržní ekonomice a zároveň prochází změnami souvisejícími se vstupem do EU. Ústředním motivem workshopu se staly hlavní výzvy Lisabonského summitu.

Přednášející Arjen Vos z Evropské vzdělávací nadace a Burkart Sellin z Evropského centra pro odborné vzdělávání
Přednášející Arjen Vos z Evropské vzdělávací nadace a Burkart Sellin z Evropského centra pro odborné vzdělávání

Náměstek ředitele Evropského centra pro odborné vzdělávání (Cedefop) Stavros Stavrou prezentoval politické zázemí celoživotního vzdělávání a horizontální vztahy, které mezi nimi existují. Zmínil se o hlavních výzvách celoživotního vzdělávání a o osmi pracovních skupinách ustanovených Komisí pro podporu mezinárodní spolupráce na třinácti prioritních tématech úzce souvisejících s podporou celoživotního učení. Arjen Vos z Evropské vzdělávací nadace se ve svém vystoupení soustředil na měnící se trendy přístupu Evropské unie k řešení různých politik, které směřují k otevřeným formám koordinace a vzájemnému učení se z dobrých příkladů např. formou "benchmarkingu" a "peer review". Tamáš Pál z Ústavu sociologie Maďarské Akademie věd přednesl výsledky analýzy transformace evropských systémů výzkumu a vývoje ve střední a východní Evropě z hlediska národních inovačních kapacit. Ronald Sultana z University Malta seznámil posluchače s hlavními výzvami oslovujícími poradenství v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti v podmínkách informační a učící se společnosti v kandidátských zemích. Yukiko Sawano z Národního výzkumného ústavu pro vzdělávací politiku Japonska prezentovala externí pohled do vývoje celoživotního učení se v rozšiřující se Evropě. Obsáhle zpracovaná vystoupení byla pro účastníky připravena ve formě sborníku (436 stran), který bude po úpravách a doplnění vydán v roce 2004.


(OSI, ZF)



   

OBSAH

Editorial

Letošní Kroměříž se věnovala celoživotnímu učení

Užitečná výměna informací k rozvoji lidských zdrojů

O grantech se nejčastěji dozvídají školy z internetu

Leonardo ve Vídni

Workshop "Učící se společnost a jedinec v procesu transformace"
 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL