Letošní Kroměříž se věnovala celoživotnímu učení

I letos se Národní vzdělávací fond podílel na obsahu celostátního semináře o odborném vzdělávání, který se již po deset let každoročně koná v Kroměříži. Tématem letošního semináře, jenž ve dnech 13. - 15. května uspořádal Zlínský kraj, MŠMT a Hospodářská komora České republiky, bylo Celoživotní učení a vstup České republiky do Evropské unie.


Toto téma nebylo vybráno náhodou, neboť celoživotní učení je pokládáno v Evropě a postupně také v ČR za téma aktuální a pro rozvoj vzdělávání a zaměstnanosti za jednu z priorit. Celostátního semináře v Kroměříži se zúčastnily dvě stovky pracovníků z oblasti odborného vzdělávání, ať již z různých odborných škol, podniků, úřadů nebo dalších organizací.

Jednání semináře v arcibiskupském zámku
Jednání semináře v arcibiskupském zámku

Spojité nádoby vzdělání a zaměstnanosti

Z plenární části kroměřížského semináře byla patrná důležitost, kterou semináři přikládali představitelé institucí zabývajících se odborným vzděláváním. Z reprezentantů českých státních orgánů zde vystoupil náměstek ministra práce a sociálních věcí Miroslav Fuchs, který se zaměřil na vývoj evropské politiky zaměstnanosti v posledních letech a na dopady této strategie pro rozvoj vzdělávání a zaměstnanosti v ČR. Své projevy v Kroměříži přednesli také dva vzácní hosté - představitelé Evropské komise, a to za generální direktorát Vzdělávání a kultura pan Otto Dibelius a za generální direktorát Zaměstnanost pan Julius op de Beke. Shodně ve svých vystoupeních potvrdili, že Evropská komise považuje rozvoj celoživotního učení za jednu z hlavních priorit celkové politiky Evropské unie. V jejich vystoupeních rovněž zaznělo, že Evropa stárne a že právě celoživotní učení může být důležitým faktorem pro další vzdělávání věkově starších občanů zemí EU tak, aby se na trhu práce mohli uplatnit až do důchodového věku. Ředitelka NVF Miroslava Kopicová se ve svém vystoupení podrobně zabývala rozvojem lidských zdrojů z hlediska očekávaného vstupu ČR do Evropské unie. Vysvětlila význam Strategie pro rozvoj lidských zdrojů, kterou schválila vláda ČR letos v březnu a informovala účastníky o přípravných pracích a dokumentech vzhledem k budoucímu využívání evropských strukturálních fondů pro rozvoj lidských zdrojů u nás.

Jednání v sekcích

Důležitou součástí semináře bylo jednání ve třech sekcích, z nichž dvě obsahově připravil a zajistil NVF. V sekci A - Využívání evropských programů v odborném vzdělávání měli účastníci možnost poznat dosavadní implementaci několika evropských programů využívaných i pro rozvoj celoživotního učení, a to programů Leonardo da Vinci, EQUAL (jejich implementaci v ČR zajišťuje NVF) a Grundtvig. Hovořilo se zde nejen o možnostech využívání těchto programů, ale byly zde prezentovány i příklady konkrétních projektů z těchto programů. Z programu Leonardo da Vinci zde byly ukázky tří projektů mobility, které letos v březnu získaly ocenění pečetí kvality, a dvou pilotních projektů.

Sekce B se zabývala tématem Vzájemné uznávání kvalifikací v EU, a to z hlediska státní správy, výzkumných institucí i podnikové sféry. Například zde zaznělo, jak důležité bude zanedlouho celoživotní profesní poradenství pro občany, kteří v průběhu kariéry budou muset měnit kvalifikaci nebo profesi. Diskutovalo se také o problému certifikací dalšího vzdělávání, o uznávání kvalifikací různých profesí po vstupu ČR do EU. Škoda Auto Mladá Boleslav prezentovala svůj program výcviku mladých manažerů a vedoucí úseku vzdělávání tohoto podniku Karel Chadt uvedl, že další vzdělávání ve firmách, které chtějí v Evropě i ve světě uspět, je už běžnou praxí.

Sekce C zaměřená na téma Příprava na využívání Strukturálních fondů pro rozvoj celoživotního učení, účastníky seznámila s pracemi a dokumenty , zaměřenými na budoucí využívání Evropského sociálního fondu v České republice, které probíhají v několika ministerstvech - MPSV, MŠMT, MMR a v Národním vzdělávacím fondu. Bylo možné v ní získat informace také o využívání programu Phare Fond rozvoje lidských zdrojů, z něhož byly také předvedeny ukázky konkrétních projektů. Podobně jako v sekci A i zde účastníci diskutovali o tom, jak využívání evropských programů u nás rozšířit a jaké šance po vstupu do EU např. z Evropského sociálního fondu budou moci využívat.

Jak je již na kroměřížských seminářích obvyklé, přijali jeho účastníci na závěr memorandum, v němž jednak vyjadřují své stanovisko k rozvoji celoživotního učení v ČR v evropském kontextu a jednak příslušným orgánům doporučují opatření, která by umožnila současný stav zlepšit. V memorandu účastníci letošního semináře zdůraznili důležitost celoživotního učení a podpořili vstup České republiky do EU. Doporučili rovněž vznik Rad pro rozvoj lidských zdrojů v krajích a vyzvali příslušné orgány k vytvoření náležitých implementačních struktur, které jsou potřeba pro využívání Evropských strukturálních fondů pro rozvoj celoživotního učení.


Jaromír Coufalík, Alena Kazdová



   

OBSAH

Editorial

Letošní Kroměříž se věnovala celoživotnímu učení

Užitečná výměna informací k rozvoji lidských zdrojů

O grantech se nejčastěji dozvídají školy z internetu

Leonardo ve Vídni

Workshop "Učící se společnost a jedinec v procesu transformace"
 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL