Pro Futuro 2002/3

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Vysočina hledá partnery

Jedním z krajů, který se už delší dobu velice vážně zabývá zřízením krajské rady pro rozvoj lidských zdrojů, je kraj Vysočina. Zástupkyni hejtmana v tomto kraji, Mgr.Aleně Štěrbové, jsme na toto téma položili několik otázek.

Vicehejtmanka kraje Vysočina
Vicehejtmanka kraje Vysočina Mgr. Alena Štěrbová (vpravo) diskutuje v přestávce na semináři o profesním vzdělávání v Kroměříži s ředitelkou NVF PhDr. Miroslavou Kopicovou
Proč je podle vás třeba vytvářet v krajích rady pro rozvoj lidských zdrojů?

Kraje dostaly velké kompetence od centrálních orgánů a s druhou fází reformy veřejné správy ještě dostanou.Zákonem č.248/2000 Sb., o regionálním rozvoji jim byla dána velká zodpovědnost v péči o rozvoj svého území, o potřeby občanů, a to po všech stránkách, včetně rozvoje lidských zdrojů. V současné době kraje zřizují stovky středních a vyšších odborných škol a učilišť a dalších školských zařízení. Diskutují s partnery o nastavení nových oborů, zaměření škol, aby lépe odrážely situaci na trhu práce, odpovídaly do určité míry potřebám zaměstnavatelů, aby rovněž připravovaly mladé lidi na nové požadavky budoucí poptávky po vysoce kvalifikované a flexibilní pracovní síle. Jde také o nabídku dalšího a celoživotního vzdělávání pro občany na území kraje a další velmi důležité otázky rozvoje krajů, jak jsou popsány v jejich rozvojových dokumentech - "programech rozvoje kraje". Tato diskuse se sociálními partnery je zatím vedena ne úplně systematicky a ne dostatečně kompetentně, jak ze strany krajů, tak i ze strany sociálních partnerů.

Rada pro rozvoj lidských zdrojů na území kraje by měla být poradním, koordinačním a iniciačním orgánem, který by se podle jasně stanovených pravidel a vymezení kompetencí těmito zmíněnými otázkami zabýval.

Jak tedy konkrétně vypadá v kraji Vysočina situace?

Rada pro rozvoj lidských zdrojů kraje zatím stále ještě není ustavena. Sociální partneři byli informováni o tomto záměru,v součas- né době jsou s ním ztotožněni, většinou mají již svá regionální zastoupení a čekají na iniciativu a jasnou výzvu od rady kraje. Předpokládáme,že rada pro RLZ bude ustavena do konce června či začátkem července. Je připraven návrh do jednání rady kraje, který bude v nejbližší době po dokončení diskusí s jednotlivými radními podán. Zahájení řešení prvních společných otázek se předpokládá během léta a především koncem srpna po dovolených, protože nás čekají důležité úkoly. Patří mezi ně: Pracovní verze dlouhodobého záměru vzdělávání kraje, změny v síti škol a v nastavení oborů, dopracování strategických dokumentů - Sektorový operační program rozvoje lidských zdrojů (SOP RLZ), Společný regionální operační program (SROP) pro oblast lidských zdrojů, grantové programy Fondu Vysočiny a další.

V čem vidíte při ustavování rady pro RLZ hlavní překážky?

V závěru minulého roku ještě nebylo zcela vyjasněno utvoření krajských zastoupení některých partnerů tak, aby skutečně byli kompetentními zástupci svých skupin. Mezitím se v letošním roce rozvinula velká diskuse, zda takováto rada nemá být utvořena na principu tripartity, což se ukázalo, alespoň v našem kraji, jako ne zrovna nejlepší řešení.

Musím říci, že vzhledem k tomu, že existuje celá řada orgánů při radě kraje a zastupitelstvu kraje (komise, výbory), které se touto tematikou také zabývají a které jsou svým způsobem rovněž složené ze zástupců uvedených skupin, vedla se diskuse o tom, zda je skutečně potřeba vytvářet další orgán, který není dán žádnými právními předpisy a nebude mít žádné rozhodovací ani přikazovací kompetence.

V současné době si s kolegyní, která je zodpovědná za regionální rozvoj, vyjasňujeme, zda takovou radu zaměřit šířeji až do oblasti ekonomiky a investičních příležitostí, protože se tato oblast týká téměř stejných sociálních partnerů.

Pro mne v současné době je mnohem efektivnější vytvořit pouze Radu pro RLZ, ale je třeba získat konsensus všech mých kolegů radních. Nebylo by asi dobré, aby si všichni radní tvořili další a další poradní rady pro své resorty. Ale přes všechny tyto diskuse, které jsou často nezbytné, aby si všechny strany vyjasnily, co od takovéto rady očekávají, jsem optimista a vidím ustanovení Rady pro RLZ kraje Vysočina velmi blízko.

 

Připravila PhDr. Alena Kazdová