Pro Futuro 2002/3

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Editorial

Vážení čtenáři,

na našich stránkách často hovoříme o možnostech, které otevře členství České republiky v Evropské unii pro financování projektů v různých oblastech včetně rozvoje lidských zdrojů. Zdůrazňujeme, že přístup k finančním prostředkům z jakéhokoli zdroje veřejných peněz musí být podložen dobrým projektem. Poukazujeme na to, že výhodu mají ti, kteří se zapojují do stávajících programů a získávají praktické zkušenosti s formální i obsahovou přípravou projektů, jejich řízením a realizací.

Ředitelka NVF

Ale: V současné době existuje řada možností vstoupit do grantových programů.Zájem je obrovský a zatím vysoce překračuje finanční zdroje. Chování předkladatelů projektů je však často velmi problematické. Hlavní problém není v nedostatečnosti myšlenek, znalostí či kapacit. Hlavní problém je v přístupu, ukázněnosti, zodpovědnosti, solidnosti, někdy i slušnosti.

Projekty, které potřebujeme, jsou projekty, které danou oblast rozvíjejí, zkvalitňují, inovují a na nichž zainteresovaní partneři spolupracují. Projekty, které respektují pravidla stanovená pro čerpání příslušných finančních prostředků.

Přestože různé finanční zdroje mohou mít různá pravidla čerpání a administrace, některé principy platí obecně: Především instituce zodpovědná za administraci výběrového řízení musí dbát na dodržování pravidel a transparentnost celého procesu výběru. Není přípustné, aby v době hodnocení poskytovala informace či komunikovala s předkladateli projektů. Všichni členové hodnotící komise, hodnotitelé a sekretariát podepisují prohlášení o nestrannosti a jsou vázáni mlčenlivostí.

Termín pro předložení návrhu často stanoví i hodinu, do které je nutné návrh předložit. Návrhy projektů jsou předkládány na jednotných formulářích, k jejichž struktuře se také váže struktura hodnocení projektu, a proto není možné tolerovat jinou formu žádosti. Často jde o projekty v hodnotě milionů či desítek milionů korun. Oprávněný pracovník, který podepisuje smlouvu, zodpovídá za správné využití veřejných finančních prostředků. S tím souvisí vyžadování řady dokumentů, které potvrzují důvěryhodnost žadatele jako např. zakládací listinu a statut organizace, výroční zprávu aj.

Příliš často se setkáváme s podceněním formální stránky projektu a na druhé straně je tu pár rutinérů, kteří připraví formálně dokonalý projekt o ničem na jakékoli téma. O tom ale investice být nesmějí.

Je naším společným zájmem dbát o to, aby byly zakládány projekty, které pomohou budovat stálé kapacity, posilovat odborný profil institucí, které dlouhodobě poskytují určitou službu. Jinými slovy, nevidím žádný přínos v tom, když podporujeme předkladatele, který za prostředky projektu vyvine a pilotně odučí vzdělávací kurz, který už ale dále provozovat nebude, protože je poradenskou a ne vzdělávací institucí.

Tentokrát jsem se pustila do technického tématu. Jde ale o velmi důležité téma. Naše republika neoplývá prostředky, které se investují do rozvoje lidského potenciálu. Z mnoha důvodů i lidé sami investují do dalšího vzdělávání méně než například počátkem devadesátých let. Granty financované společně Evropskou unií a našimi veřejnými rozpočty jsou tak významné, protože jsou jednak vyjímečným zdrojem projektových peněz a navíc je lze použít na tituly, na které to státní rozpočet neumožňuje.

 

Léto je v plném rozmachu. Přeji vám, abyste si ho krásně užili a odpočinuli si.

 

PhDr. Miroslava Kopicová
ředitelka NVF