Pro Futuro 2002/2

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Odborné stáže profesních a výchovných poradců

V posledním březnovém týdnu proběhla v České republice již potřetí odborná stáž Academia, jejíž program zajistil národní koordinátor tohoto projektu - Národní informační středisko pro poradenství (NISP). Skupinu stážistů, která k nám do ČR v tomto roce přijela, tvořilo 8 poradců z Francie, Islandu, Portugalska, Španělska a Velké Británie, kteří měli možnost navštívit všechny typy institucí, které u nás působí v oblasti poradenství. Tyto stáže využívají také čeští poradci - například 13 poradců z České republiky zamíří během jarních měsíců do Norska, Finska, Německa, Irska, Velké Británie, Estonska a Dánska.

Academia (http://www.ac-creteil.fr/steurop/) je projekt evropských stáží pro profesní a výchovné poradce, který probíhá v rámci programu Leonardo da Vinci. K tomoto projektu se naše země prostřednictvím NISP připojila již v roce 2000. Profesním a výchovným poradcům dává šanci absolvovat týdenní stáže v zahraničí. Hlavním cílem projektu je zvýšit mezi poradci a jejich klienty povědomí o možnostech v evropských zemích a poskytnout jim příležitost nahlédnout do poradenských a vzdělávacích systémů jednotlivých zemí. Průběh stáží je ve většině případů kombinací praktické a teoretické části. Účastník stáže navštíví různá pracoviště (poradny, úřady práce, informační střediska), a na vlastní oči tak zevrubněji poznává poradenský systém dané země.

Absolvování stáže znamená pro účastníky nejen výměnu zkušeností o pracovních přístupech, nástrojích, využití informačních technologií, ale také obohacení o kontakt s jinou kulturou, nemluvě o zlepšení jazykových schopností. Získané zkušenosti mohou potom poradci uplatnit v konkrétní práci, třeba při změně přístupu ke klientům nebo v novém pohledu na jejich potřeby a problémy. Tyto stáže mají význam jak pro vysílající, tak pro přijímající organizace. Účastníci stáže s sebou totiž zpravidla přivážejí informační materiály o své zemi, v nichž nechybí charakteristika systému vzdělávání a trhu práce. Během výměny tak stážisté získají dostatek informací o studijních a pracovních možnostech v evropských zemích a o požadavcích jednotného evropského trhu práce na uchazeče o zaměstnání, aby mohli tyto informace dál šířit na národní úrovni.

 

Mgr. Helena Vojtášková

Příhraniční úřady práce
V dubnu se na semináři v Klenčí pod Čerchovem poprvé sešli poradenští pracovníci příhraničních úřadů práce ČR a Německa. Akci organizovalo Národní informační středisko pro poradenství, NVF, Správa služeb zaměstnanosti MPSV ve spolupráci se Spolkovým úřadem práce v Norimberku.