Pro Futuro 2002/2

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Editorial

Vážení čtenáři,

v těchto krásných jarních dnech jsme v NVF a spřízněném okolí zažili radost z pracovního výsledku, protože dne 18. dubna projednala Rada hospodářské a sociální dohody naši Strategii rozvoje lidských zdrojů pro Českou republiku! Doporučila zároveň MPSV, MŠMT a MPO připravit materiál k projednání ve vládě s dopracováním návrhu příslušných realizačních kroků, termínů a institucionálního rámce.

Považuji tento krok za průlomový pro zásadní uchopení problematiky lidských zdrojů. I když od zpracování Strategie uplynulo jeden a půl roku, její myšlenky jsou stále aktuální a její naléhavost se jen prohloubila.

V porovnání konkurenceschopnosti mezi 47 zeměmi světa se ČR umístila v roce 1996 na 34. místě, v roce 1998 na 38. místě, v roce 2000 na 37. místě. Zaostáváme dokonce za Maďarskem (27. místo), které mělo horší výchozí pozici. Jako jeden z faktorů tohoto zaostávání je uváděna nedostatečná dostupnost a kvalita lidských zdrojů. Vzdělanostní struktura české populace se sice zlepšuje, ale mnohem pomaleji, než u zemí které ve své konkurenceschopnosti stoupají vzhůru. V nejmladší věkové skupině do 35 let se již nemůžeme s neúspěšnějšími zeměmi srovnávat.

Jak známo, pokud jde o další vzdělávání, u nás jako systém neexistuje, není ani legislativně zajištěn ani podpořen některým z finančních nástrojů. Začátkem dubna jsem se zúčastnila mezinárodní konference v Kolíně nad Rýnem, na které odborníci z celé západní Evropy posuzovali úspěšnost různých finančních mechanismů, daňových, odvodů do fondů na vzdělávání, individuálních účtů a jiných. Velmi otevřeně se diskutovalo o i neúspěšnosti zavedení některých z nich a hledaly se další možné přístupy inspirované zkušenostmi z jiných částí světa. Jiné konference a diskuse odborníků řeší otázky nedostatku vedoucích osobností a mnoho dalších témat, která jako by se nás netýkala. Ale týkají se nás stejně, protože čelíme stejným konkurenčním parametrům, ba týkají se nás více, protože mnoho jiných konkurenčních výhod nemáme. Pohybujeme se vlastně již více než deset let v evropském prostředí (převážně), máme přístup k celé řadě informací, známe podrobně systémy hlavních úspěšných zemí, známe naši realitu a jsme schopni zpracovat a uvést do života systém, který rychle zprůhlední, zaktivuje a vytvoří i u nás prostor pro rozvoj lidských zdrojů.

Na tomto místě jsme hovořili o Strategii často. Teď dostala reálnou šanci stát se hlavním motivem rozvoje naší země. Budeme se snažit, aby nezůstalo při slovech na papíře. Při jednání RHSD došlo k vzácné shodě vládní delegace, delegace zaměstnavatelů i odborů, že považují Strategii rozvoje lidských zdrojů pro ČR předloženou Národním vzdělávacím fondem za významný dokument, přinášející závažné podněty pro řešení otázek zaměstnanosti, vzdělávání a konkurenceschopnosti lidského potenciálu ČR. Možnost, která se tím otevírá pro vliv lidského kapitálu na prosperitu naší ekonomiky, nesmíme propást. Čas běží příliš rychle.

 

PhDr. Miroslava Kopicová
ředitelka NVF