Pro Futuro 2002/2

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Leonardo na konferenci

Když jedna ze součástí Národního vzdělávacího fondu - Národní agentura programu Leonardo da Vinci - pořádala před dvěma lety v březnu 2000 v pražské Olšance konferenci, bylo to u příležitosti ukončení prvního období programu (1995 - 1999) a zahájení období druhého (2000 - 2006). Od té doby byly ukončeny i několikaleté projekty zahajované v závěru prvního období a i v nich již byly vypracovány plánované výsledky v podobě inovativních vzdělávacích učebních materiálů, metodik, software apod. Dál se tím rozšířil soubor produktů, které v rámci programu Leonardo da Vinci v České republice vznikly.

K dosažení úspěchu evropských programů - program Leonardo da Vinci nevyjímaje - však nestačí splnit jen cíle jednotlivých projektů, nýbrž je také potřeba, aby byly vypracované výsledky valorizovány, tj. aby je využíval co nejširší okruh uživatelů. Teprve tím se totiž pokročí od zlepšování činnosti jednotlivých organizací začleněných do projektů ke zdokonalování celého systému, v případě programu Leonardo da Vinci tedy systému odborného vzdělávání a podpory zaměstnanosti. Valorizace výsledků programu byla hlavní myšlenkou další leonardovské konference konané 19. března 2002.

Hodnocení přínosů

Konference Valorizace výsledků prvního období programu Leonardo da Vinci v České republice měla tři hlavní cíle: především prezentovat výsledky 1. období programu v ČR a výsledky evaluačních a valorizačních prací, dále ukázat konkrétní příklady výsledků dobrých projektů a posléze naznačit možnosti, jak šířit a využívat výsledky programu v co nejvíce institucích. Zúčastnilo se jí 228 odborníků z odborných škol, vysokých škol, podniků a jejich asociací, orgánů sociálních partnerů, úřadů práce, krajských úřadů, regionálních rozvojových agentur, neziskových a dalších organizací, a to ze všech krajů.

Po úvodním vystoupení ředitelky Národního vzdělávacího fondu (NVF) PhDr. Miroslavy Kopicové a představitele Delegace EU v ČR Václava Jabůrka následovaly tři obsahové bloky konference. První byl věnován zhodnocení dosavadních přínosů programu v České republice. Zahájil jej pracovník Národní agentury programu Leonardo da Vinci Ing. Jaromír Coufalík, CSc. souhrnnými informacemi o prvním období programu a jeho výsledcích a o metodách, které Národní agentura programu použila pro evaluaci tohoto období a pro valorizaci výsledků programu.

Těžištěm této části konference byla prezentace hlavních závěrů ze tří zpráv o evaluaci programu, které vypracovali nezávislí experti (evaluátoři) ze tří oblastí programu: z odborného středního a vyššího školství, z vysokého školství a z trhu práce a podpory zaměstnanosti. Přednesli je ředitel VOŠ a SOŠ G.Habrmana v České Třebové Ing. Milan Kment, předseda Rady vysokých škol ČR doc. RNDr. František Ježek, CSc. ze Západočeské univerzity v Plzni a ředitel Úřadu práce Hradec Králové Ing. David Kafka. Na vystoupení každého z nich reagovali čelní představitelé dvou ministerstev odpovědných za implementaci programu Leonardo da Vinci. Byli to vrchní ředitelka sekce vzdělávání MŠMT PhDr. Jana Švecová, CSc., náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy doc. Ing. Josef Průša, CSc. a za náměstka ministra práce a sociálních věcí Ing. Miroslava Fuchse, který se musel na poslední chvíli omluvit, ředitel odboru poradenství a zprostředkování téhož ministerstva PhDr. Miroslav Kostka. Jejich vystoupení se shodla na tom, že program pomáhá zlepšovat kvalitu odborného vzdělávání a podpory zaměstnanosti a zároveň rozvíjí dovednosti organizací a jejich odborníků pro přípravu a řízení mezinárodních programů.

Evaluace

Prezentace úspěšných

Druhá část konference byla zaměřena na ukázky úspěšných výsledků projektů. Účastníkům konference byly prezentovány informace o celkem 7 projektech tří druhů (pilotní projekty, projekty jazykových dovedností a projekty mobilit). Záměrně byly představeny projekty vztahující se k různým skupinám potenciálních uživatelů. Potěšující bylo, že řešitelé některých projektů informovali i o tom, jak se již výsledky jejich projektů využívají v celostátním měřítku, například výsledky projektu pražské organizace DHV CR Průvodce světem povolání využívají všechny úřady práce v informačních a poradenských činnostech pro uchazeče o zaměstnání.

Třetí část konference byla věnována způsobům podpory využívání výsledků projektů programu Leonardo da Vinci. Účastníci se zs vystoupení Silvie Petrové z Národní agentury programu dozvěděli, kde a jak získávat informace o projektech a jejich výsledcích, a to jak na úrovni národní, tak i evropské. Zároveň obdrželi pokyny, jak využívat příslušné databáze, které jsou běžně dostupné prostřednictvím Internetu. Pak postupně vystoupilo několik představitelů orgánů, jež mohou účinně přispět k využívání výsledků programu. Za rezort školství to byl ředitel odboru středního a vyššího odborného vzdělávání MŠMT Ing. Vojtěch Šrámek a za rezort práce a sociálních věcí PhDr. Miroslav Kostka. Představitele krajského orgánu, vedoucího odboru školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Ústeckého kraje Mgr. Jana Žáka, zastoupila Mgr. Irena Bartůňková, ředitelka SOŠ a SOU obchodu a služeb v Ústí nad Labem. Za Hospodářskou komoru ČR vystoupila ředitelka její sekce pro vzdělávání Ing. Jana Chárová.

Konference
Konference se účastnilo přes dvě stě odborníků ze školské a podnikové sféry, zástupci orgánů sociálních partnerů, úřadů práce, neziskových a dalších organizací z celé republiky.

Účastníci konference si z ní kromě poskytnutých informací odnesli soubor informačních materiálů o programu Leonardo da Vinci a dvě nové publikace, které Národní agentura programu vypracovala a vydala. První z nich má název Evaluace prvního období programu Leonardo da Vinci (1995 - 1999) v České republice a valorizace jeho výsledků. Najdou v ní např. úplná znění tří evaluačních zpráv výše zmíněných tří nezávislých expertů, metodologie evaluačních a valorizačních prací, seznam projektů zahrnutých do evaluace a zprávy o již dříve uskutečněných čtyřech valorizačních seminářích. Druhou publikací je Kompendium projektů 2000, obsahující stručné charakteristiky všech projektů programu, které předložily české organizace a které byly schváleny v roce 2000. Zájemci je mohou poznat buď prostřednictvím internetové stránky Národní agentury programu nebo je mohou na požádání od Národní agentury programu zdarma získat.

Podle reakcí účastníků byla konference úspěšná. Její výsledky by se měly odrazit ve zlepšování odborného vzdělávání a podpory zaměstnanosti v ČR a v posilování jejich evropské dimenze.

 

Jaromír Coufalík