Pro Futuro 2001/4

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

O systému APEL také u nás

V červnu uspořádal Národní vzdělávací fond několik seminářů a workshopů jako součást projektu zaměřeného na rozšíření informovanosti o pracovním materiálu Evropské komise Memorandum o celoživotním učení a na hledání cest, jak záměry tohoto významného evropského dokumentu o vzdělávání uskutečňovat i v České republice. Jedním z nich byl i workshop, jenž byl obsahově zaměřen na jednu ze šesti tzv. klíčových myšlenek Memoranda, a to na problém uznávání znalostí získaných neformálním vzděláváním. Zúčastnili se jej představitelé ministerstev (MPSV, MPO), sociálních partnerů (Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, SPD ČR, ČMKOS), Hospodářské komory ČR, podniků, vzdělávacích a dalších institucí.

Účastníci workshopu obdrželi od NVF písemné a další informace o systému APEL, který se již v členských zemích (např. v Nizozemí, Velké Británii, Francii nebo Řecku) používá pro uznávání znalostí získaných neformálním vzděláváním. (Dokládá to ostatně sama zkratka APEL vytvořená ze slov accreditation of prior experience and learning.) Tento systém umožňuje uznat a certifikovat odborné dovednosti, které byly získány jinak než školním vzděláváním,například prací. K fungování takového systému je ovšem zapotřebí mít k dispozici síť odborných institucí, soubory testů z různých oborů atd. V zemích, kde se systém APEL již v širším měřítku používá, se uznávají a certifikují dovednosti získané neformálním vzděláváním již u tisíců osob ročně. Na workshopu se diskutovalo také o tom, zda a za jakých okolností by bylo možné uplatnit tento systém v České republice.

Diskuse zdůraznila potřebu a užitečnost rozvoje celoživotního učení v ČR, avšak zároveň upozornila na nezbytnost zavést legislativní, finanční a další opatření, která by u nás na jeho podporu měla být přijata. Některá opatření se týkají celého systému vzdělávání (zavedení finančních pobídek), jiná jsou dílčí, avšak rovněž užitečná (například širší využívání studia jednotlivých předmětů, modulárně uspořádaných vzdělávacích kurzů). Závěry workshopu se stanou součástí doporučení pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a součástí příspěvku České republiky k celoevropské diskusi k myšlenkám a záměrům Memoranda o celoživotním učení.

 

Ing. Jaromír Coufalík, CSc