Pro Futuro 2001/4

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Implementace strategie rozvoje lidských zdrojů pro Českou republiku

V únoru bylo na základě zadání NVF zahájeno řešení projektu Phare "Implementace strategie rozvoje lidských zdrojů pro Českou republiku". Projekt navazuje na "Strategii rozvoje lidských zdrojů pro ČR" (http://www.nvf.cz/strategie/).

Řešitelskou institucí se stala irská agentura FÁS International Consulting Limited. Tým řešitelů je složen z českých odborníků, majících zkušenosti z praxe v regionech, a ze zahraničních expertů, z nichž je třeba jmenovat Johna Corcorana, vrchního ředitele odboru a člena představenstva irského ministerstva pro podnikání, obchod a zaměstnanost FORFÁS a Tonyho Barretta, generálního ředitele vládní agentury FÁS pro Ireland West, která se zabývá politikou zaměstnanosti a kvalifikačními programy.

Řešitelský tým se od počátku zaměřil na naplnění hlavních předpokladů strategického managementu RLZ na národní a krajské úrovni. Hned na začátku vypracoval návrh na ustavení Rady pro rozvoj lidských zdrojů, jež by měla být zřízena buď při Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR, nebo jako národní rada při vládě ČR, či v rámci tripartitní Rady hospodářské a sociální dohody. Návrh na zřízení rady byl v předán Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR a tým průběžně jedná se zástupci sociálních partnerů o tomto záměru. Na podporu efektivních přístupů k rozvoji lidských zdrojů na národní úrovni tým připravil a uskutečnil 28. června na MPSV seminář pro pracovníky resortu, vybrané ředitele úřadů práce a zástupce sociálních partnerů.

Významným okruhem strategického rozvoje lidských zdrojů se staly nově kraje. Poprvé se u nás na základě dikce zákona o krajích propojuje výchova a vzdělávání se zaměstnaností. Kraje se na základě nových pravomocí stávají významnou jednotkou územní konkurenceschopnosti lidských zdrojů. V červnu jsme proto uskutečnili tři pracovní semináře v Plzeňském a Zlínském kraji a v kraji Vysočina na téma "Lidské zdroje, celoživotní vzdělávání a konkurenceschopnost kraje". Semináře se zaměřily na důležité představitele kraje, jejichž spolupráce rozhoduje o úspěšnosti rozvoje lidských zdrojů. Kromě úvodních slov ředitelky NVF M. Kopicové a vedoucího týmu I. Fišery přednesli irští experti J. Corcoran a T. Barrett referáty o irském rozvoji lidských zdrojů na národní i regionální úrovni. Významná byla přednáška J. Coufalíka z NVF k Memorandu Evropské komise o celoživotním vzdělávání z října 2000. Semináře byly spojeny s tvůrčími debatami, jež přispěly k formování klimatu spolupráce v kraji.

Tyto pracovní semináře byly účastníky velmi kladně hodnoceny. Proto jsou plánovány další semináře a v září celostátní seminář pro významné autority z krajů ČR. Řešitelský tým dále účastníkům krajských seminářů předložil k diskusi pracovní verzi "Metodiky strategického managementu rozvoje lidských zdrojů pro krajskou úroveň", kterou nyní zpracovává do podrobnější podoby. Metodika v zahrnuje rozpracování námětu na zřízení a fungování inspiračních databank pro strategický management lidských zdrojů, popis klíčových úloh a procesů strategického managementu, jeho hlavních uživatelů i aktérů. Jednou z podstatných myšlenek je zřízení krajských rad pro rozvoj lidských zdrojů a vzdělávání, které podobně jako obdobná národní rada mají sloužit k posílení praktické spolupráce sociálních partnerů.

Významnou součástí řešení je popis strategie i praktik Irska založených na rozvoji lidských zdrojů. Jsou připravovány studie irských expertů, jež budou sloužit jako příloha metodického průvodce strategického managementu rozvoje lidských zdrojů. Právě od nich lze očekávat na základě zkušeností z prezentace významný praktický inspirační efekt.

Součásti implementace strategie rozvoje lidských zdrojů pro ČR je praktická aktivita členů týmu, zaměřená ke konkrétním krokům v krajích a k propagaci Strategie v širším okruhu aktérů rozvoje lidských zdrojů. Tato aktivita také vede k zakládání krajských rad pro rozvoj lidských zdrojů a k posílení spolupráce mezi partnery.

Projekt Phare zaměřený na implementaci strategie by měl skončit v prosinci. Před týmem je mnoho intenzívní práce, avšak i potom zůstane samotný strategický management rozvoje lidských zdrojů úkolem, který bude pro národní, krajské i mikroregionální autority trvalou výzvou.

 

PhDr. Ivan Fišera