V létě 1997 iniciovala Delegace EU v Praze na základě Agendy 2000 kulaté stoly o možnosti oživení programu Phare pro veřejnou správu, který po zrušení Úřadu pro legislativu a veřejnou správu v roce 1996 ztratil věcného garanta. Ve spolupráci pracovníků z několika ústředních orgánů a Centra pro zahraniční pomoc MF bylo vypracováno zadání projektu, motivovaného nejen vnitřní potřebou České republiky, ale též požadavky kladenými přípravou na vstup do Evropské unie.
Řízením projektu byl v prosinci 1997 pověřen Národní vzdělávací fond, projekt trval 1 rok a prostředky využitelné pro projekt byly ve výši téměř 0,5 MECU.
Byl ustaven poradní sbor - odborné zázemí projektu, řízený děkanem Právnické fakulty UK.
Pod gescí Ministerstva vnitra ČR se v listopadu 1998 zformovala Rada projektu, na úrovni náměstků ministrů a pro rok 1999 se připravuje vytvoření modernizačních týmů uvnitř ministerstev.
Projekt byl v této fázi zaměřen především na ústřední státní správu, ale zohledňoval i širší vazby veřejné správy jako celku. Dva hlavní úkoly projektu byly zpracování Analýzy stavu veřejné správy v ČR a vypracování reformní strategie v globálním pohledu.
Na zpracování analýzy se podílelo více než 30 odborníků a je zaměřena na následující oblasti: úloha a funkce VS, organizace VS, činnosti VS, financování VS a lidské zdroje. Tato analýza byla dána k dispozici ústředním orgánům státní správy, parlamentu a senátu.
Na základě analýzy byl zpracován Návrh strategie reformy, který sloužil jako rámec pro materiály předložené v lednu 1999 ministerstvem vnitra vládě.
Dále byl ve spolupráci s EIPA (Evropský institut veřejné správy) zpracován Návrh systému rozvoje lidských zdrojů ve veřejné správě a připraven vzdělávací program pro budoucí modernizační týmy na ministerstvech. Úkolem projektu také bylo navrhnout budoucí Phare projekty pro reformu veřejné správy.
Výstupy projektu jsou podrobně popsány v závěrečné zprávě projetu.