Leonardo INFO

číslo 3-4, 2001

OBSAH

Úvod

Proč mobility Leonardo?

Mobility v číslech

Přehled projektů mobilit 2000 a 2001

Evropské ošetřovatelství

Personalisté v Belgii a SRN

Stáže vysokoškoláků

Britská farmacie

Zkušenosti z anglických firem

Proti drogám s německými zkušenostmi

Rekvalifikace po italsku

Učitelé se učili v Dánsku

Ryby na dánský způsob

Mladí pokrývači se chtějí učit jazyky

Fotogalerie

 

 

STARŠÍ ČÍSLA

Mobility v číslech

Od vstupu České republiky do programu Leonardo da Vinci v roce 1997 byly podpořeny více než tři stovky projektů mobilit českých organizací. Následující údaje se vztahují k období od přípravy na vstup ČR do programu až do roku 2001.

Počty projektů se zvyšovaly spolu s informovaností o programu a schopností organizací vytvářet a realizovat projekty. Za celé období bylo předloženo českými předkladateli 491 projektů, z nichž bylo 312 (64 %) schváleno a podpořeno. Jako partneři se české organizace zúčastnily v 70 projektech mobilit zahraničních koordinátorů. V souhrnu české organizace uskutečnily 382 projektů mobilit programu Leonardo da Vinci.



Graf 1: Projekty předložené a schválené

Graf 1

Počet účastníků stáží a výměn za celé období dosáhl 3294 (viz graf č. 2). Toto číslo zahrnuje i počty českých účastníků v zahraničních projektech s českými partnery z první fáze programu. Ve struktuře účastníků převažují studenti SOU, SOŠ a VOŠ, následují vzdělavatelé, vysokoškoláci, mladí pracovníci a absolventi včetně nezaměstnaných. Ve struktuře účastníků nedocházelo k výrazným změnám. Podíl cílových skupin za celé období uvádí graf č. 3.



Graf 2: Počty účastníků

Graf 2

Graf 3: Podíl cílových skupin

Graf 3

Účastníci směřují do dvaceti evropských zemí. Nejčastěji se v projektech vyskytuje Německo (téměř v polovině projektů), následuje Velká Británie, Nizozemí, Itálie, Rakousko, Francie a dalších 14 zemí (Dánsko, Španělsko, Švédsko, Finsko, Belgie, Portugalsko, Řecko, Irsko, Norsko, Polsko, Slovensko, Kypr, Estonsko a Island).



Graf 4: Cílové země

Graf 4

Stáže probíhaly v celé škále oborů: cestovní ruch, obchod, služby, zemědělství a lesnictví, energetika, oděvní a textilní obory, doprava, strojírenství, stavebnictví, elektrotechnika, sociální oblast, zdravotnictví, veřejná správa, chemická výroba, zpracování dřeva a finančnictví. V řadě stáží se účastníci setkali s oblastí informačních technologií.

Graf 5: Finanční prostředky
Graf 5

Mezi předkladateli projektů převažovaly střední a vyšší odborné školy, které předložily téměř tři čtvrtiny projektů, následovaly vysoké školy, podniky a jejich svazy, neziskové nevládní organizace, vzdělávací firmy, úřady práce a ostatní organizace.

Celkové příspěvky z programu na podporu českých projektů mobilit činí za celé období 3,4 miliony EUR, t.j. 115 milionů Kč. Prostředky na podporu projektů mobility se v průběhu období zvyšovaly a v současné době se na ně přispívá asi dvěma pětinami celkového rozpočtu programu. Proto jsou počty účastníků v posledních letech vyšší než dříve. Také se postupně zvyšuje průměrný počet účastníků na projekt: z necelých 9 osob v prvních třech letech na 11 v roce 2000 a na 12 v roce 2001. Zvyšuje se rovněž počet projektů s dlouhodobými stážemi a tím i průměrný příspěvek na projekt i na účastníka.

Pokud jde o projekty mobilit z roku 2000 a 2001, nejsou údaje uváděné v tomto textu konečné. Projekty mohou být realizovány v průběhu dvou let a v tomto období dochází i k tomu, že někteří navrhovatelé od projektu odstoupí a pak je možné realizovat projekty náhradní. Zde je uveden přehled projektů z těchto dvou posledních let.