Leonardo INFO

číslo 3-4, 2001

OBSAH

Úvod

Proč mobility Leonardo?

Mobility v číslech

Přehled projektů mobilit 2000 a 2001

Evropské ošetřovatelství

Personalisté v Belgii a SRN

Stáže vysokoškoláků

Britská farmacie

Zkušenosti z anglických firem

Proti drogám s německými zkušenostmi

Rekvalifikace po italsku

Učitelé se učili v Dánsku

Ryby na dánský způsob

Mladí pokrývači se chtějí učit jazyky

Fotogalerie

 

 

STARŠÍ ČÍSLA

Proč mobility Leonardo?

V posledních letech je stále patrnější, že ten, kdo je ve své práci úspěšný, zpravidla:

  • dobře rozumí svému oboru;
  • domluví se cizím jazykem;
  • má zkušenosti ze zahraničí.
Zlepšovat si odbornost se dá mnoha způsoby, ale k nejúčinnějším patří aktivní vykonávání odborné práce přímo na pracovišti. Učit se cizí jazyk se sice dá i doma nebo ve škole z učebnic, ale nejlepší je to bezprostředně v cizí zemi. Pobytem v zahraničí každý navíc získá ještě cenné zkušenosti a rozšíří si celkový všeobecný rozhled. To všechno najednou umožňují mobility programu Leonardo da Vinci.

Není divu, že je o ně značný zájem. Je to vidět na stále se zvyšujících počtech projektů mobilit a hlavně na rostoucích počtech jejich účastníků. Protože se už dá mluvit o tisících mladých lidí, kteří absolvovali nebo absolvují odborné zahraniční stáže v zemích EU, mobility programu Leonardo da Vinci vlastně spoluvytvářejí a stále rozšiřují první rozsáhlou skupinu českých mladých lidí získávajících přímé pracovní zkušenosti v zemích Unie. To, že se mobilit účastní také učitelé, lektoři, personalisté či kariéroví poradci, umocňuje účinek těchto projektů. Přínosy mobilit jsou několikeré.

Kromě již zmíněných přínosů pro přímé účastníky mobilit se dá oprávněně mluvit také o přínosech pro české organizace, které byly a jsou předkladateli projektů mobilit, ať již jsou to odborné střední, vyšší a vysoké školy, podniky, úřady nebo další instituce. I ony lépe poznávají díky projektům mobility svůj obor, seznamují se s prací svých kolegů v zemích EU, přinášejí poznatky o zahraničních systémech a strukturách odborného vzdělávání, které pak mohou uplatnit i u nás. A protože takových organizací jsou už u nás stovky, dá se již mluvit i o přínosu mobilit pro celý systém odborného vzdělávání. V příštích letech lze očekávat, že potřeba mezinárodní spolupráce se bude dále zvyšovat. Snahy o internacionalizaci v odborném vzdělávání přispívají k rozvoji otevřeného evropského vzdělávacího prostoru a společného trhu práce. Podporu mezinárodní spolupráci a mobilitě vyjadřují jak Národní program rozvoje vzdělávání ČR, tak Národní plán zaměstnanosti ČR. Doba, kdy se Česká republika s největší pravděpodobností stane členskou zemí EU, se rychle blíží. Se vstupem do Unie se otevřou mnohem rozsáhlejší možnosti podpory dobrých vzdělávacích projektů. S tím je však potřeba počítat předem a cílevědomě se učit vypracovávat nadnárodní projekty, rozvíjet mezinárodní spolupráci a ovšem také si zdokonalovat cizojazyčné dovednosti. Proto nepovažujeme za přehnaný požadavek, aby školy, podniky a další organizace považovaly svou účast v evropských programech za jednu ze svých priorit. Projekty mobilit programu Leonardo da Vinci jsou k tomu velmi vhodnou příležitostí.

 

Typy projektů mobilit
Stáže:
Žáci a studenti SOU,SOŠ,VOŠ: 3 týdny - 9 měsíců
Studenti vysokých škol: 3 - 12 měsíců
Mladí pracovníci a absolventi: 2 - 12 měsíců

 

Výměny:   1 - 6 týdnů
Manažeři rozvoje lidských zdrojů, tvůrci a manažeři programů odborného vzdělávání, učitelé a lektoři, specialisté v oblasti kariérového poradenství
Učitelé a lektoři v oblasti jazykových dovedností

 

 

Předkládání projektů

Aktuální termín pro předložení projektů je 18. leden 2002. Formuláře přihlášek, informace o programu a příručky pro předkladatele jsou dostupné na webové stránce Národní agentury www.nvf.cz/leonardo.
Adresa webových stránek Evropské komise s informacemi o programu je http://europa.eu.int/comm/education/leonardo/leonardo2_en.html;
adresa evropské databáze partnerských organizací http://leonardo.cec.eu.int/psd.
Kontaktní údaje národní agentury: Národní vzdělávací fond, Národní agentura programu Leonardo da Vinci, Václavské nám. 43, 11000 Praha 1, tel.: 02/24215178, 02/24231687, fax 02/24214533, e-mail: leonardo(zavinac)nvf(tecka)cz.