EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 2 / červen 2002

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Seminář poradenských pracovníků příhraničních úřadů práce v ČR a SRN

Ve dnech 8.–10.4. 2002 se konal v Klenčí pod Čerchovem seminář pro poradenské pracovníky z příhraničních úřadů práce v České republice a Spolkové republice Německo. Tuto akci zorganizovalo Národní informační středisko pro poradenství (Národní vzdělávací fond, o.p.s.) a Správa služeb zaměstnanosti MPSV ve spolupráci se Spolkovým úřadem práce v Norimberku.

Pracovníci úřadu práce tak vůbec poprvé dostali příležitost setkat se svými kolegy z druhé strany hranice. Účastníci ocenili možnost nejen poznat své zahranianí kolegy, ale pro některé německé poradce seminář přinesl příležitost poznat své partnery z jiné spolkové země.

Organizátoři semináře našli podporu mezi zástupci státní správy. Jeho zahájení se ujal poradce vrchního ředitele SSZ MPSV ing. Tadeáš Kokotek, který nastínil šíři problematiky příprav na vstup na jednotný evropský trh práce. O svůj pohled na problematiku a budoucí vize se přijeli podělit ing. Eva Bartošová, zástupkyně hejtmana Libereckého kraje a MVDr.Václav Červený, zástupce hejtmana Plzeňského kraje pro oblast vzdělávání školství a mládeže.

Seminář

Program semináře zahrnoval představení vzdělávacího systému v obou zemích, charakteristiku poradenských služeb poskytovaných na úřadech práce, jejich informaačích zdrojů nebo přehled o pracovních podmínkách Čechů v Německu a Němců v Čechách. Opomenuta nezůstala ani spolupráce poradenských služeb se školami, zaměstnavateli, s vládními a státními institucemi, obchodními a dalšími komorami.

Již nyní se poradci, zejména při česko-bavorské hranici, setkávají s potřebou klientů získat informace o podmínkách trhu práce v sousední zemi. Význam spolupráce mezi poradci vzroste po vstupu České republiky do Evropské unie. Členství přinese také otevření trhu práce a volný pohyb osob a poradci pak budou prvními, na koho se zájemci o práci v zahraničí budou obracet. Právě proto je důležité, aby poradci vzájemně znali podmínky, v nichž se jejich klienti ocitnou. Tohoto setkání využili k prezentaci a nabídce svých služeb také zástupci Evropského poradenského střediska v Pirnu (http://www.arbeitsamt.de/hst/internatioanl/europa/index.html), jehož úkolem je poskytovat každému zájemci informace o podmínkách vzdělávání a trhu práce v České republice a Německu. Seminář byl první akcí, která má podpořit spolupráci mezi Českými a Německými úřady práce, ne však poslední. Již na podzim tohoto roku je plánována druhá část tohoto semináře, která se bude konat v Německu.