EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 2 / červen 2002

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Kroměřížský seminář

Jaromír Coufalík, Národní vzdělávací fond

 

Ve dnech 23.a 24. května 2002 se v Kromuěříži již podeváté konal celostátní seminář k odbornému vzdělávání, tentokrát s tématem Profesní příprava – celoživotní učení – podmínka budoucí prosperity. Uspořádalo jej několik relevantních kromuěřížských institucí (Okresní hospodářská komora, Okresní úřad, Úřad práce, Centrum odborné přípravy technické) a Zlínský kraj. Spolupořadateli byly i další instituce na národní úrovni včetně Národního vzdulávacího fondu.

Semináře se zúaastnilo téměř 200 odborníků z oboru odborného vzdělávání, podpory zaměstnanosti a poradenství ze všech krajů ČR včetně několika zahraničních hostů. Význam semináře zdůraznila i účast dvou náměstků ministra (J.Millner – MŠMT, J.Postránecký – MV), prezidenta Hospodářské komory ČR Z.Somra, ředitelky NVF M.Kopicové, hejtmana Zlínského kraje F.Slavíka a dalších osobností. Poradenská pracoviště tu byla na semináři zastoupena zejména pracovníky Informačních a poradenských středisek úřadů práce.

Plenární jednání semináře se zabývalo dvěma hlavními obsahovými okruhy. Prvním byla rekapitulace a zhodnocení vývoje odborného vzdělávání u nás v posledních asi dvou letech. Účastníci ocenili, že v tomto období bylo vypracováno několik strategických dokumentů (např. tzv. Bílá kniha MŠMT nebo Strategie rozvoje lidských zdrojů pro ČR Národního vzdělávacího fondu), které vymezují priority pro další období, i když zatím jen malou část těchto dokumentů se podařilo uskutečnit. Součástí těchto dokumentů jsou i záměry z oboru poradenských a informačních činností. Dále se plenární jednání semináře zaměřilo na porovnání trendů odborného vzdělávání u nás a v zemích EU a na přípravu na začlenění ČR do Evropské unie. Zde mj. zazněla i jedna z tzv. klíčových myšlenek evropského Memoranda o celoživotním učení, totiž záměr zlepšit informační poradenské systémy o možnostech vzdělávání a zaměstnání. Druhý den se uskutečnilo jednání tří sekcí semináře. Jedna z nich měla název Regionální veřejná správa, vzdělávání, zaměstnanost. Hlavně v ní se diskutovalo o poradenských a informačních činnostech především, i když se o nich mluvilo i v dalších dvou sekcích: v sekci A - Úloha regionálního školství v celoživotním vzdělávání a v sekci C – Podnikatelská sféra a celoživotní učení. Jak je na kroměřížských seminářích zvykem, vyústí vždy do závěrů shrnutých do tzv. kroměřížského memoranda. Mezi výzvami, jimiž se účastníci semináře obrací na relevantní národní orgány, je tentokrát i výzva, aby MŠMT, MPSV ve spolupráci s představiteli sociálních partnerů hledali postupy zlepšování systémů kariérového poradenství. V tomto memorandu je rovněž doporučení, aby se příští kroměřížský seminář v roce 2003 zaměřil na přípravu českého odborného vzdělávání a podpory zaměstnanosti (včetně poradenství) na začlenění do EU a na přípravu využívání Evropského sociálního fondu.

Jak je již u renomovaných kroměřížských seminářů obvyklé, obsah letošního semináře bude zachycen ve sborníku, o němž lze získat informace na adrese Centra odborné přípravy technického v Kroměřži copt@sukm.cz.