EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 2 / červen 2002

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Pracujete v poradenství a chcete získat zkušenosti ze zahraničí?

Lenka Hloušková, Ústav pedagogických věd FF MU Brno

 

V tom případě se můžete přihlásit na odbornou stáž Academia v rámci projektu Leonardo da Vinci. Česká republika se letos již druhým rokem podílí na osmileté tradici výměnných pobytů poradců pro volbu studia a povolání v evropských zemích. V minulém roce získávalo deset českých poradců zkušenosti v pěti evropských zemích (Norsko, Estonsko, Finsko, Francie a Velká Británie). Letos se tato možnost otevřela pro 13 žadatelů, a to do Dánska, Německa, Velké Británie, Irska, Estonska, Finska a Norska.

Mně se naskytla příležitost zúčastnit se třídenní stáže v Dánsku, která byla tematicky zamuěřena na celoživotní učení a poradenské služby podporující celoživotní uaení. Program stáže zahrnoval přednášky spojené s diskusí a návštěvou konkrétních zařízení, která tvoří systém celoživotního učení v Dánsku a nebo ho podporují svými poradenskými službami. Jednotlivé body programu byly sestaveny tak, že jsme si mohli vytvořit představu o přístupu k celoživotnímu učení nejen v Dánsku, ale částečně i v zemích dalších účastníků. V rámci programu byl totiž vytvořen prostor i pro jednotlivé účastníky (bylo nás celkem 17) s cílem představit systém poradenských služeb ve své zemi. Dozvěděla jsem se tedy o poradenských službách v Estonsku, Francii, Irsku, Itálii, Španělsku a Velké Británii.

Mnoho času z nabídnutého programu se ušetřilo tím, že jsme měli možnost dopředu si prostudovat materiály, které nám poskytlo Národní informaačí středisko pro poradenství. Z toho důvodu se přednášející nemuseli tolik orientovat na základní informace, ale mohli dát větší prostor diskusi. Diskuse nad vybranými tématy celoživotního učení a jeho poradenstvím probíhala jak během času vymezeného pro návštěvy jednotlivých zařízení, tak i neformálně mezi jednotlivými úaastníky. Tady se ukázalo, že je výhodou dobrá znalost angličtiny (jako jednacího jazyka) i dané problematiky (minimálně na základě písemných materiálů, které jsme měli k dispozici před vlastní stáží).

Pro mě byla stáž obohacením nejen po odborné stránce ale i příležitostí navázat nové kontakty a zlepšovat své jazykové dovednosti. Pokud si chcete přečíst zkušenosti dalších českých účastníků, jsou Vám k dispozici závěrečné zprávy, které píše každý účastník po skončení stáže. Závěrečné zprávy najdete na adrese: http://www.nvf.cz/euroguidance.htm v sekci Aktivity – stáže. Pokud máte zájem o získání vlastních zkušeností, které by obohatily vaši práci, jistě si budete moci podat přihlášku na příští rok.