EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 2 / červen 2002

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Zajímavé informační zdroje a publikace

Evropský adresář pro mládež na CD-ROM
Francouzský "Institut national de la Jeunesse et de l’éducation populaire" (INJEP) vydal v rámci programu UNESCO – INFOYOUTH nový evropský adresář z oblasti práce s mládeží. Dvojjazyčný anglicko-francouzský adresář je distribuován v podobě CD-ROM. Určen je především osobám pracujícím s mládeží jako uživatelsky přívětivá pomůcka pro získání znalostí a lepšího porozumění politice evropských zemí v oblasti práce s mládeží. Kromě užitečných adres vládních i nevládních organizací obsahuje také praktické informace o možnostech pracovního uplatnění mládeže, legislativy a mobility mládeže ve více než 30 evropských zemích. Adresář je první z edice pěti CD-ROM, další z nich přinesou podobné informace o Africe, Latinské Americe, Severní Americe a Jihovýchodní Asii a Pacifiku. Další informace naleznete na webové stránce:
http://www.unesco.org/webworld/news/2002/020502_directory.shtml.

 

Odborné vzdělávání a trh práce v roce 2000: bibliografie. Praha: Národní vzdělávací fond, Národní informační středisko pro poradenství, 2002. 23 s. ISBN 80-903125-1-9.
Bibliografie je vydávána každoročně se záměrem poskytnout informační pomůcku pro instituce zabývající se problematikou poradenství pro volbu vzdělávání a povolání. Jsou v ní zahrnuty záznamy monografií, sborníků, studií, informaačích materiálů a periodik, které byly vydány v roce 2001 v České republice. Některé z materiálů uvedených v bibliografii byly vydány pouze jako interní dokumenty a nejsou běžně dostupné na knižním trhu. Citované informační zdroje jsou tematicky orientované na tyto základní oblasti: trh práce a pracovních příležitostí a dále na výchovné a kariérové poradenství, vzdělávání.

 


 

Užitečné odkazy

Wisemoves - příležitosti pro mladé výzkumné pracovníky
http://www.cordis.lu/improving/opportunities/
Tato stránka vás seznámí s programy EU pro mobilitu v oblasti výzkumu. Jde například o programy: "Marie Curie Fellowships", "Research Training Networks" a "High-Level Scientific Conferences".

 

Globální zaměstnanci, evropští studenti a jejich vize o evropském trhu práce
http://www.globalemployee.org
Na této stránce se můžete seznámit s projektem, který umožní evropským studentům pracovat společně s experty na současném statutu, budoucích výzvách a příležitostech na evropském trhu práce. Vedle informací o samotném projektu zde naleznete informace o seminářích a konferencích zabývajících se tímto tématem, výsledky některých evropských výzkumů apod.

 

Evropské univerzity spolupracují na projektu slaďování vzdělávacích struktur
Dne 31.5.2002 byl v Bruselu uspořádána konference uzavírající první část prací provedených v rámci projektu "Slaďování vzdělávacích struktur" (Tunning Educational Structures in Europe). Cílem dvouletého projektu je "sladit" vzdělávací struktury v Evropu a napomoci vytvoření Evropské zóny vysokoškolského vzdělávání. Zároveň měl otevřít debaty o podstatě a důležitosti specifik jednotlivých předmětů a obecných kompetencí náležejících akademikům, absolventům i zaměstnavatelům; umožnit určení a výměnu shodných otázek, osnov, výsledků vzdělávání nebo učebních metod. V rámci projektu měla být zlepšena spolupráce v rozvoji kvality, efektivity a transparentnosti evropského vysokého školství přijetím systému kreditů ECTS (European Credit Transfer System)a dalších vhodných prostředků ke zvýšení pokroku. V rámci projektu vzniklo 5 pilotních tematicky zaměřených sítí spolupracujících partnerů pro tyto oblasti: obchod, pedagogika, geologie, historie a matematika. Ty spolu s již dříve existujícími obdobnými sítěmi v oborech fyziky a chemie provedly řadu diskusí a výzkumů, na nichž pracovalo 128 pedagogů ze 105 univerzitních kateder. Výsledky prvního roku práce na projektu byly prezentovány na zmíněné konferenci, k jejímuž konání byla vydána publikace s předběžnými výsledky projektu. Vystavena je na webové adrese
http://www.relint.deusto.es/TUNINGProject/index.htm.