Kulatý stůl o sociálních službách

21. června 2006 pořádal CEKAS v prostorách CERGE-EI kulatý stůl na téma "Jak se připravujeme na naplnění zákona o sociálních službách?".


Tato akce byla pořádána v rámci projektu "Vzdělávání zadavatele a poskytovatelů v oblasti standardů kvality sociálních služeb ve Středočeském kraji", který inicioval a realizuje Středočeský kraj v partnerství s CEKAS-NVF v rámci Operačního programu Rozvoje lidských zdrojů, opatření 2.1. Úkolem tohoto projektu je zajistit ve Středočeském kraji poskytování kvalitních sociálních služeb uživatelům v 38 domovech důchodců, 3 azylových domech a 9 rodinných poradnách v souladu se standardy kvality.

Kulatého stolu se zúčastnili Mgr. Romana Kulichová z odboru sociálních věcí Krajského úřadu Středočeského kraje, PhDr. Miroslava Kopicová, ředitelka Národního vzdělávacího fondu, o. p. s., prezidentka Asociace manželských a rodinných poradců ČR PhDr. Marcela Škábová a exprezident této asociace PhDr. Petr Šmolka, zástupkyně Asociace domovů důchodců paní Ing. Věra Trefilová (ředitelka DD Rožmitál pod Třemšínem) a paní Ivana Rabochová (DD Zdice), ředitelé a ředitelky zařízení zapojených do projektu a zástupci médií. Celou akci moderovaly PhDr. Marcela Škábová a PhDr. Irena Tomešová.

Cílem setkání bylo odpovědět s pomocí hostů na otázky:

  • jak probíhá proces zavádění standardů kvality sociálních služeb v praxi ve vlastních domovech důchodců, azylových domech a rodinných poradnách ve Středočeském kraji, které se účastní našeho projektu,
  • co se zmenilo v živote jejich klientů,
  • jaké nové postoje museli zaujmout pracovníci a jak takto rozsáhlé změny zasahují do života jejich zařízení.

PhDr. Miroslav Vyhnálek, CSc., ředitel DD Hostivice a Ing. Eva
PhDr. Miroslav Vyhnálek, CSc., ředitel DD Hostivice a Ing. Eva Rovná, organizační pracovnice DD Luxor Poděbrady

A jak vnímají účastníci projektu zavádění standardů ve vlastních zařízeních? V průběhu diskuse pracovníci domovů důchodců uvedli, že jim vzdělávání v rámci projektu pomáhá získat náhled na vlastní práci a umožňuje jim formalizovat nové postupy práce. Velký důraz kladli na zaměření na klienta a naplňování jeho potřeby být aktivní a vyjadřovat svá přání. Pracovnice z poraden zdůraznily především přínos projektu v podpoře zavádění péče o pracovní tým, zvláště dalšího profesního vzdělávání, prevenci syndromu vyhoření a supervize.

Samostatným tématem diskuse byla změna pojetí práv klientů. Není již např. samozřejmé, že všichni pohybliví obyvatelé domova důchodců musejí jít na procházku, když je venku hezky, ale pracovníci nejprve zjiš.ují, jestli si to jednotliví lidé opravdu přejí. Domovy důchodců se také více otevřely veřejnosti, dětem, školám a okolní komunitě.

Na závěr se účastníci setkání shodli, že budou v započatém procesu zavádění standardů kvality sociálních služeb pokračovat, protože v souvislosti s přijetím zákona o sociálních službách v roce 2007 nastane v České republice tržní prostředí, ve kterém budou i oni chtít uspět.



Mgr. Zora Fídlerová
  CEKAS



   

OBSAH

Editorial

Kulatý stůl o sociálních službách

Podpora sociální integrace

Institut trhu práce

Semináře a workshopy k Operačnímu programu Rozvoj lidských zdrojů pokračují

52 klecových a síťových lůžek ve Středočeském kraji odstraněno

Fit For Europe: informační portál o vzdělávání, studiu a práci v Evropě

Bibliografie publikací NVF

 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL