52 klecových a síťových lůžek ve Středočeském kraji odstraněno

Od listopadu 2005 do srpna 2006, tedy necelý jeden rok, probíhal projekt "Podpora poskytovatelů ve Středočeském kraji při odstraňování opatření omezujících pohyb osob", který realizoval Středočeský kraj v rámci programu Phare 2003 Rozvoj lidských zdrojů.


Za deset měsíců se realizačnímu týmu podařilo zcela odstranit původních 52 klecových a síťových lůžek. Je to jednoznačný úspěch, na kterém tým s velkým přispěním krajské koordinátorky projektu Romany Kulichové po celou dobu velmi usilovně a tvrdě pracoval. Podívejme se, jaké hlavní konkrétní kroky k tomuto výsledku vedly.

Síťová lůžka

Projekt si stanovil následující hlavní cíle:

  1. postupné odstranění klecových a síťových lůžek v zařízeních zřizovaných Středočeským krajem;
  2. zavedení humánních metod práce s klienty umísťovanými do těchto lůžek v situacích, kdy by jinak byla ochranná lůžka použita;
  3. podpora poskytovatelů sociálních služeb ve vypracování individuálních plánů uživatelů ochranných lůžek vedoucích k postupnému odstranění těchto lůžek.

Hlavním nástrojem k dosažení cílů se stalo:

  1. Vzdělávání v problematice týkající se restriktivních opatření speciálně zaměřené na vedoucí pracovníky (především formulace vizí a rozvojových cílů vedoucích k odstraňování restriktivních opatření), klíčové pracovníky (hl. v oblasti plánování služby pro uživatele na základě zjišťování jeho potřeb a osobních cílů) a další pracovníky v přímé péči (uvědomování si potřeby společného postupu při podpoře uživatelů ohrožených restriktivními opatřeními). Vzdělávání se dělo formou interaktivních seminářů a individuálních konzultací a supervizí.
  2. Využití služeb osobní asistence, které v sobě zahrnovalo vypracování pilotní metodiky "Osobní asistence jako alternativa klecových a síťových lůžek" pod odborným vedením Mgr. Martina Haicla, vyškolení specializovaných osobních asistentů a ověření této alternativy v praxi.

Obětavá práce osobních asistentů, která se ve většině případů setkala s podporou vedení ústavů, a kontinuální odborná podpora lektorského týmu vedly k nejdůležitějšímu výstupu celého projektu: k významnému zvýšení kvality života řady uživatelů. Nezbývá než doufat a především dál pracovat na tom, aby tato změna byla trvalá.



PhDr. Irena Tomešová



   

OBSAH

Editorial

Kulatý stůl o sociálních službách

Podpora sociální integrace

Institut trhu práce

Semináře a workshopy k Operačnímu programu Rozvoj lidských zdrojů pokračují

52 klecových a síťových lůžek ve Středočeském kraji odstraněno

Fit For Europe: informační portál o vzdělávání, studiu a práci v Evropě

Bibliografie publikací NVF

 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL