Další setkání krajů k rozvoji lidských zdrojů

Setkání v prosinci 2004 v Pardubicích se zaměřilo na shrnutí činností aktivit v této oblasti i dalších služeb databanky TopRegion.


V úvodu byly připomenuty výstupy ankety k rozvoji lidských zdrojů, kterou koncem roku 2002 zpracoval tým RLZ NVF. V době jejího vyhodnocování existovaly pouze tři krajské rady RLZ. Za nejvýznamnější nedostatek byl považován chybějící výhled potřeb trhu práce a nízká legislativní podpora celoživotního vzdělávání.

A jak se situace za poslední dva roky změnila?

Rady RLZ dnes existují ve 13 krajích (kromě Prahy). Hlavní činnosti, prezentované na setkání, byly: analýzy potřeb trhu práce, připomínkování OP RLZ, podílení se na přípravě grantových schémat, posuzování či podávání námětů na projekty a spolupráce na optimalizaci školské soustavy.

Některé krajské rady RLZ se již "usadily", řeší konkrétní úkoly a podněcují rozvojové aktivity. Jinde jde zatím spíše o politická seskupení bez odborného zázemí či fungujícího a kvalifikovaného sekretariátu.

Rada RLZ Královéhradeckého kraje pojímá RLZ v širším slova smyslu: usiluje o otevřenou spolupráci institucí soukromého a veřejného sektoru, sektoru nevládního, sociálního a zdravotního, i široké veřejnosti. Tato rada již připravila "Návrh zadání analytické části Strategie rozvoje lidských zdrojů Královéhradeckého kraje".

K. Ubr představil Fond Vysočiny, který soustřeďuje část rozvojových prostředků kraje. Ty jsou poskytovány nezávisle na rozpočtovém roce prostřednictvím grantových programů, formou dotací a půjček - dnes je to zejména na RLZ a rozvoj konkurenceschopnosti ekonomiky kraje.

M. Gavenda z Regionálního poradenského a informačního centra v Ostravě prezentoval téma "Analýzy trhu práce, profily odvětví, zkušenosti s průzkumem kvalifikačních potřeb". Představil sektorový pohled na zdroje dat o zaměstnanosti a zkušenosti se zpracováváním profilů odvětví v Moravskoslezském kraji. Zdůraznil význam hlavního klienta kraje, kterým je zaměstnavatel. Cílem je pak spokojený zaměstnaný člověk, cestu k cíli představují vzdělavatelé.

Z. Palán své vystoupení zaměřil na koncepční pohled na oblast dalšího vzdělávání a na její současné problémy v ČR. Zdůraznil, že při tvorbě zákona o dalším vzdělávání je nezbytné respektovat: vývojové tendence a trendy, stávající stav v oblasti dalšího vzdělávání, vývoj v ostatních zemích EU, základní dokumenty a tendence EU, motivaci strany nabídky i strany poptávky, potřeby individuální, skupinové, podnikové i celospolečenské a nutnost dostupnosti dalšího vzdělávání. Důraz kladl zejména na systémotvorné prvky. Zmínil, že zákon o dalším vzdělávání, který nyní připravuje MŠMT, neřeší základní systémové problémy. Týká se pouze jednoho z prvků systému dalšího vzdělávání, kterým je kvalifikační uznávání kompetencí nabytých v průběhu života.

Dobré příklady ze zahraničí

Projekt mobility z programu Leonardo da Vinci "Zvyšování kompetencí manažerů RLZ v krajích ČR" zrealizovala společnost ABS WYDA. Inspirace ze studijních cest do Irska a Velké Británie v rámci projektu prezentovaly M. Černá z Ústeckého a R. Lečbychová ze Zlínského kraje. V prezentaci cesty do Velké Británie představily prvky systematické podpory podnikání, rozvoje vědy a výzkumu a nových trendů ve vzdělávání, dále systém řízení Derby College, která pobyt účastníků zajišťovala a základní stavební kámen britského systému dalšího vzdělávání - Learning and Skills Council. Došlo i na postřehy z oblasti podpory rozvoje spolupráce, budování partnerství. Cílem aktivit není nutně vyhrát - porazit soupeře, ale společně být co nejlepší.

Druhý den setkání zahájila M. Mandíková z NVF tématem tvorby strategie RLZ. Připomněla jeho místo v cyklu hlavních tematických sekcí portálu TopRegion a představila model krajské strategie RLZ - strategie rozvoje dovedností (stanovení potřeb zaměstnavatelů), strategie účasti ve vzdělávání (stanovení potřeb vzdělávaných), strategie poskytování vzdělávání (uspokojování potřeb zaměstnavatelů a vzdělávaných).

Inspirační databanku www.topregion.cz a její nové služby představila P. Jedličková. Seznámila také s návrhem soutěže zaměřené na příklady z praxe RLZ. Obsah některých prezentací bude postupně vystaven v databance TopRegion.



Ing. Ivana Sládková



   

OBSAH

Editorial

Grantové výzvy rozvoje lidských zdrojů pro Prahu

Další setkání krajů k rozvoji lidských zdrojů

Škola hrou

Ploteus také v české verzi

II. kolo EQUAL odstartovalo

Aktivity ReferNetu: přehled odborného vzdělávání

Leonardo: české projekty v Evropě uspěly

Seminář "Poradenství pro studující vysokých škol"

Projekt Evabcom: Zjišťování a hodnocení stěžejních pracovních úkolů kvalifikovaných dělníků

 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL