Na konferenci Leonardo da Vinci se udělovaly Pečetě kvality

Národní agentura programu Leonardo da Vinci při Národním vzdělávacím fondu uspořádala ve dnech 5. a 6. dubna 2004 konferenci Využívání výsledků programu Leonardo da Vinci v České republice.


Jejím hlavním cílem bylo informovat o implementaci zmíněného programu jak u nás, tak i v celé Evropě a stimulovat využívání výsledků programu. Zúčastnilo se jí asi 300 účastníků ze všech krajů České republiky. Ze zahraničí přijeli kromě představitelů generálního direktorátu Vzdělávání a kultura Evropské komise zejména pracovníci Národních agentur programu Leonardo da Vinci z 18 zemí.

Program dvoudenní konference byl rozložen do dvou dnů podle nejčastějších druhů projektů programu Leonardo da Vinci: první den byl zaměřen na pilotní projekty a projekty jazykových dovedností a druhý den na projekty mobility.

První den účastníci konference vyslechli souhrnné přehledy o implementaci programu Leonardo da Vinci u nás a v Evropě. Situaci v ČR popsala vedoucí Národní agentury I. Tatarková.

Předávání Pečetě kvality
P. Buzková se zdraví s C. Marin z Evropské komise

Ve čtyřletém období 2000 - 2003 bylo v České republice předloženo 230 předběžných návrhů pilotních projektů a projektů jazykových dovedností, z nichž 109 bylo vybráno do fáze konečných návrhů projektů a z těch jich Evropská komise schválila 27. Vedle toho pracuje asi 250 českých organizací na pilotních projektech zahraničních organizací v roli partnerů. To jsou ve srovnání s dalšími kandidátskými zeměmi vysoce nadprůměrné výsledky. Informace o implementaci programu Leonardo da Vinci v Evropě poskytla účastníkům konference zástupkyně EK J. Sinclair.

Tématické skupiny

Těžištěm prvního dne konference byly informace o činnosti a výsledcích pěti nadnárodních pracovních skupin, které se vždy zabývají projekty spadajícími do určité tematické skupiny a které vede některá Národní agentura (NA) programu. O projektech blízkých tématu Integrace do trhu práce referoval vedoucí rakouské NA M. Prinz, o tematické skupině Rozvoj dovedností v podnicích pracovnice nizozemské NA S. Feiertag a o tematické skupině Kvalita odborného vzdělávání vedoucí britské NA K. L. Egriboz. Pátou skupinu E-learning zastupoval P. Fabian ze Slovenska. Díky těmto vystoupením získali účastníci konference např. informace o tom, kde a jak jsou dostupné údaje o konkrétních projektech ze 30 zemí nebo o tom, které nadnárodní tematické semináře se v letošním roce v různých zemích připravují. Každé zmíněné vystoupení bylo doprovázeno ukázkou některého úspěšného českého projektu spadajícího do příslušné tematické skupiny. Přehled práce všech pěti nadnárodních tematických skupin slyšeli účastníci konference poprvé v Evropě.

Projektů mobility přibude

Druhý den konference byl věnován projektům mobility programu Leonardo da Vinci. V období 2000 - 2003 u nás bylo předloženo 488 návrhů projektů, z nichž bylo 325 schváleno. To umožnilo vyslat na odbornou praxi do zemí EU téměř 4 tisíce mladých lidí (většinou studentů různých odborných škol ze všech krajů). Po vstupu ČR do Evropské unie se zvýší dosavadní příspěvek na podporu těchto projektů (asi 1,1 mil. Euro ročně) na dvojnásobek, takže bude možné podpořit dvojnásobný počet projektů a zdvojnásobit i počty jejich účastníků. O implementaci projektů mobility v Evropě informovala pracovnice EK C. Marin. Spolu s růstem počtu projektů usiluje NA také o jejich vyšší kvalitu. Proto již podruhé ocenila po náročném hodnocení kvalitu 10 projektů z roku 2001, které získaly od nezávislých hodnotitelů nejvyšší hodnocení a na základě toho obdržely certifikát kvality. Pečetě kvality předala na konferenci oceněným školám ministryně školství, mládeže a tělovýchovy P. Buzková. S metodikou hodnocení kvality projektů mobility, kterou má česká NA propracovanou jako jedna ze čtyř NA v Evropě, seznámila účastníky konference A. Huptychová z NA.

Účastníci konference obdrželi od NA mj. tři publikace: Kompendium projektů 2002 s popisy asi 120 projektů s českými organizacemi, Peče. kvality se souhrnnými informacemi o hodnocení projektů mobility a o oceněných projektech a Příklady projektů s charakteristikami 77 vybraných pilotních a podobných projektů z různých zemí. Publikace lze zdarma získat v Národní agentuře programu Leonardo da Vinci na základě žádosti zaslané emailem na adresu novakova(zavinac)nvf(tecka)cz.



(JC)



   

OBSAH

Editorial

Phare 2003 Rozvoje lidských zdrojů zahajuje

Na konferenci Leonardo da Vinci se udělovaly Pečetě kvality

Jak zlepšovat kvalitu a standardy v sociálních službách

NVF na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě

Lidské zdroje v České republice 2003

 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL